Հույս ունենք, որ բոլորն այն կանվանեն TRIPP, քանի որ դա է իրականությունը. ԱՄՆ դեսպան
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը Civilnet-ին ծավալուն հարցազրույց է տվել, որտեղ խոսել է նաև TRIIPP-ի անվան շուրջ ծագող այլ մեկնաբնություններից։
«Մենք նախագիծն անվանում ենք «Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի ուղի» կամ TRIPP և խրախուսում ենք մյուս երկրներին՝ նույնպես օգտագործել այն։
Սա է նախագծի անունը։ Դրա կիրառումը օգնում է խուսափել շփոթից։ Հույս ունենք, որ բոլորն այն կանվանեն TRIPP, քանի որ դա է իրականությունը»,- ասել է ԱՄՆ դեսպանը։
Ըստ դեսպանի՝ այս նախագծում այժմ ուշադրությունը կենտրոնացած է երկաթուղային կապի վրա, և նպատակն այն է, որ TRIPP-ն ի վերջո լինի բազմամոդալ․
«Սա նշանակում է, որ այն կարող է ունենալ այլ տարրեր, բայց երկաթուղին է տարրը, որի վրա հիմա կենտրոնանում ենք։ Կան նաև այլ գաղափարներ. օրինակ, գազատարի, օպտիկամանրաթելային մալուխի, էլեկտրաէներգիայի փոխանցման համար։ Այսինքն, բազմամոդալ փոխադրումների այլ գաղափարներ»,- ընդգծել է Քվինը։

US Ambassador to Armenia Kristina Kvien gave an extensive interview to Civilnet, during which she also spoke about other interpretations of the name TRIIPP.
“We call the project ‘Trump Path to International Peace and Prosperity’ or TRIPP, and we encourage other countries to use it as well.
That is the name of the project. Using it helps to avoid confusion. We hope that everyone will call it TRIPP, because that is the reality,” the US ambassador said.
According to the ambassador, the focus of this project is now on rail connectivity, and the goal is for TRIPP to be multimodal eventually.
“This means that it can have other elements, but rail is the element that we are focusing on right now. There are other ideas as well: for example, a gas pipeline, a fiber optic cable, for electricity transmission. In other words, other ideas for multimodal transportation,” Kvien emphasized.