ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը կարևորել է խաղաղության հետագա ամրապնդումը
Դեկտեմբերի 15-ին Ռիյադում՝ ՄԱԿ Քաղաքակրթությունների դաշինքի 11-րդ համաշխարհային ֆորումի շրջանակներում, ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի Քաղաքակրթությունների դաշինքի բարձր ներկայացուցիչ Միգել Անխել Մորատինոսի հետ: Զրուցակիցները քննարկել են Քաղաքակրթությունների դաշինքի շրջանակներում ընթացիկ ծրագրերը և դրանցում  ՀՀ ներգրավվածությունը:
Մտքեր են փոխանակվել մշակութային ժառանգության պահպանման և պաշտպանության, ինչպես նաև միջմշակութային երկխոսության, հասարակական կյանքի տարբեր ոլորտներում երիտասարդության ներգրավվածության խթանման հարցերի շուրջ:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին` ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը կարևորել է խաղաղության հետագա ամրապնդումը և ինստիտուցիոնալացումը: Ընդգծվել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության ու դրա կարևոր բաղադրիչի՝ «ԹՐԻՓՓ ուղի» ծրագրի իրականացման կարևորությունը՝ պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության հիման վրա ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման և տարածաշրջանում տրանսպորտային փոխկապակցվածության խթանման համար:

On December 15, in Riyadh, within the framework of the 11th Global Forum of the UN Alliance of Civilizations, Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia Robert Abisoghomonyan met with the High Representative of the UN Alliance of Civilizations Miguel Angel Moratinos. The interlocutors discussed the current programs within the framework of the Alliance of Civilizations and Armenia’s involvement in them.
They exchanged views on preserving and protecting cultural heritage, intercultural dialogue, and promoting youth involvement in various spheres of public life.
Touching upon the latest regional developments, the Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia emphasized the importance of further strengthening and institutionalizing peace. The importance of implementing the “Crossroads of Peace” initiative of the RA Government and its essential component, the “TRIPP Path” program, was emphasized, grounded in the sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction of states, to unblock infrastructure and promote transport connectivity in the region.