Կողջունենք ԵՄ-ի ներգրավվածությունը ենթակառուցվածքային նախագծերում․ Միրզոյան
Դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ԵՄ գործընկերների հրավերով մասնակցել է ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի ձևաչափի շրջանակներում անցկացվող հանդիպմանը։
Աշխատանքային նախաճաշի ձևաչափով քննարկմանը մասնակցել են Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը, ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը և ԵՄ անդամ երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներ ու ներկայացուցիչներ:
Հանդիպմանը գոհունակությամբ նշվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության զարգացման հարցում արձանագրված նշանակալի արդյունքները, մտքեր են փոխանակվել առաջիկա անելիքների շուրջ։ Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել ՀՀ-ԵՄ ռազմավարական գործընկերության օրակարգի և տարբեր համատեղ նախաձեռնությունների կյանքի կոչման հարցում աջակցությունն ու ձևավորված կոնսենսուսը։
Քննարկման ընթացքում ԵՄ անդամ երկրներն աջակցություն են հայտնել Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացման, դիմակայունության ամրապնդման, ինչպես նաև հիբրիդային սպառնալիքներին հակազդելու հարցերում։ Տարածաշրջանային զարգացումների համատեքստում ԵՄ անդամ երկրների գործընկերներն աջակցություն են հայտնել հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործընթացին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հետագա կոնսոլիդացիային ուղղված ջանքերին։
Հանդիպման ավարտին նախարար Միրզոյանը հանդես է եկել մամուլի համար մեկնաբանությամբ.
«Ուրախ եմ վերադառնալ Բրյուսել. ընդամենը երկու շաբաթ է անցել շատ հաջողված Հայաստան-ԵՄ գործընկերության խորհրդից, որի ընթացքում մենք ընդունեցինք Հայաստան-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգը՝ դրանով բարձրացնելով մեր հարաբերությունները նոր մակարդակի։
Այսօր՝ Արտաքին գործերի խորհրդի ձևաչափով, որը նախագահում էր բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը, անդամ պետությունների հետ միասին, մենք քննարկեցինք Հայաստան-ԵՄ գործընկերության բոլոր հիմնական ձեռքբերումները՝ տնտեսությունից և ավելի ամուր դիմակայունությունից մինչև անվտանգության հետ կապված հարցեր՝ ներառյալ հիբրիդային սպառնալիքները, և Եվրոպական խաղաղության գործիքի ներքո տրամադրվող աջակցությունը
Անդրադարձանք բոլոր այն թեմաներին, որոնք ներկայումս շատ կարևոր են Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև հարաբերություններում։ Մենք նաև գնահատեցինք վիզաների ազատականացման գործընթացում առաջընթացը. թեմա, որը շատ կարևոր է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար և Հայաստանը Եվրոպական միությանն ավելի մոտեցնելու տեսանկյունից։
Իհարկե, կա նաև ավելի մեծ պատկերը՝ տարածաշրջանային զարգացումները, Հարավային Կովկասի երկրների միջև հաղորդակցությունների բացումը և ընձեռվող հնարավորությունները։ Մենք քննարկեցինք և կողջունենք ԵՄ-ի հնարավոր ներգրավվածությունը ենթակառուցվածքային նախագծերում»։

On December 15, in Brussels, at the invitation of EU partners, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan participated in a meeting held within the framework of the EU Foreign Ministers’ Council.
The discussion, in the format of a working breakfast, was attended by the Vice-President of the European Commission, the High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy, Kaja Kallas, the EU Commissioner for Enlargement, Marta Kos, and heads and representatives of the foreign ministries of EU member states.
The meeting noted with satisfaction the significant results achieved in developing the RA-EU partnership and exchanged views on the upcoming tasks. Minister Mirzoyan highly appreciated the support and the consensus formed in the implementation of the RA-EU strategic partnership agenda and various joint initiatives.
During the discussion, EU member states expressed support for Armenia’s democratic development, resilience, and efforts to counter hybrid threats. In the context of regional developments, EU member-state partners expressed support for the process of unblocking communications, aimed at further consolidating peace between Armenia and Azerbaijan.
At the end of the meeting, Minister Mirzoyan made a statement to the press:
“I am happy to return to Brussels. Only two weeks have passed since the very successful Armenia-EU Partnership Council, during which we adopted the Strategic Agenda for the Armenia-EU Partnership, thereby raising our relations to a new level.
Today, at the Foreign Affairs Council, chaired by High Representative Kaja Kallas, together with the Member States, we discussed the main achievements of the Armenia-EU partnership, including the economy and stronger resilience, as well as security-related issues, including hybrid threats, and the support provided under the European Peace Facility.
We touched on all the topics currently critical in relations between Armenia and the European Union. We also assessed progress in the visa liberalization process, a topic that is very important for the citizens of the Republic of Armenia and for bringing Armenia closer to the European Union.
Of course, there is also the bigger picture: regional developments, the opening of communications between the countries of the South Caucasus, and the opportunities that arise. We discussed and would welcome the possible involvement of the EU in infrastructure projects.”