Ադրբեջանական նավթամթերքի ներկրման հնարավորություններ կան. Մհեր Գրիգորյան. «Ազատություն»
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հաստատում է՝ օրերս Գաբալայում Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի հետ քննարկել են Ադրբեջանից Հայաստան նավթի ու նավթամթերքի արտահանման հարցը:
«Ազատության» հարցմանն ի պատասխան, թե արդյո՞ք Երևանն ու Բաքուն արդեն պայմանավորվել են Ադրբեջանից վառելիքի ներկրման շուրջ, փոխվարչապետն այսօր պատասխանել է. «Այո, քննարկումներ եղել են, համագործակցության հնարավորություններ կան»:
«Ազատությունը» նաև հարցրել էր փոխվարչապետին, թե ադրբեջանական վառելիքի ներկրման ի՞նչ ծավալների մասին է խոսքը, հայաստանյան ո՞ր ընկերություններն են մտադիր Ադրբեջանից նավթ գնել և ի՞նչ գնի շրջանակում է Ադրբեջանը պատրաստ նավթ ու նավթամթերք վաճառել Հայաստանին և արդյո՞ք այն մրցունակ կլինի Ռուսաստանից ներկրվող վառելիք նկատմամբ: Այս հարցերին ի պատասխան Մհեր Գրիգորյանը նշել է.
«Վառելիքի հետ կապված հետագա ընթացքն արդեն մասնավոր արտահանողների և ներկրողների համագործակցության տիրույթում է, իսկ հնարավոր գործարքների պայմանները լինելու են շուկայական»,- պատասխանել է փոխվարչապետը:
Ադրբեջանական վառելիքի ներկրումից բացի, փոխադարձ առևտրի էլ ի՞նչ ոլորտներ են քննարկում Հայաստանն ու Ադրբեջանը, այդ հարցին փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը կոնկրետ պատասխան չի տվել, նշելով միայն, որ «այլ ապրանքների գծով քննարկումները դեռ շարունակվում են»:

There are opportunities to import Azerbaijani oil products. Mher Grigoryan. "Liberty"
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan confirms that the issue of exporting oil and oil products from Azerbaijan to Armenia was discussed recently in Gabala with Azerbaijani Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev.
In response to a question from RFE/RL about whether Yerevan and Baku have already agreed on importing fuel from Azerbaijan, the Deputy Prime Minister replied today: "Yes, there have been discussions, there are opportunities for cooperation."
RFE/RL also asked the Deputy Prime Minister what volumes of Azerbaijani fuel imports are in question, which Armenian companies intend to buy oil from Azerbaijan, at what price Azerbaijan is ready to sell oil and oil products to Armenia, and whether it will be competitive with fuel imported from Russia. In response to these questions, Mher Grigoryan noted:
"Further developments related to fuel are already within the scope of cooperation between private exporters and importers, and the terms of possible transactions will be market-based," the Deputy Prime Minister replied.
In addition to importing Azerbaijani fuel, what other areas of mutual trade are Armenia and Azerbaijan discussing? Deputy Prime Minister Mher Grigoryan did not give a specific answer to this question, only noting that "discussions on other products are still ongoing."