Իրաքի նախագահի հետ ընդգծվել է TRIP նախագծի կյանքի կոչման կարևորությունը
Թուրքմենստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել Իրաքի Հանրապետության նախագահ Աբդ ալ Լատիֆ Ջամալ Ռաշիդի հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստան-Իրաք երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։
Նախագահներն ընդգծել են հայ-իրաքյան հարաբերությունների դինամիկ զարգացմանը, փոխադարձ վստահության հիման վրա ընդլայնվող քաղաքական երկխոսությանն ու գործնական համագործակցության խորացմանը միտված շարունակական ջանքերի կարևորությունը։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության, խաղաղության հաստատման և կայունության ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող նախաձեռնությունների շուրջ։ Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության տեսլականը՝ շեշտելով ծրագրի իրագործման լայն ներուժը՝ որպես տարածաշրջանային հաղորդակցության, փոխկապակցվածության և տնտեսական ներառական զարգացման հենասյուն։
Այս համատեքստում կողմերը նշել են, որ տարածաշրջանային կայունությունն ու փոխկապակցվածությունն ունեն վճռական նշանակություն տրանսպորտային և տնտեսական հնարավորությունների ընդլայնման համար։ Ընդգծվել է TRIP նախագծի կյանքի կոչման և հաղորդակցության բոլոր ուղիների լիարժեք գործարկման կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել նաև էներգետիկայի ոլորտում երկու երկրների համագործակցության ներուժին, որի արդյունավետ իրագործումը կարող է դառնալ կարևոր ձեռքբերում երկուստեք։
Կողմերը կարևորել են երկկողմ տնտեսական փոխգործակցության ընդլայնումը՝ ընդգծելով առևտրի, ներդրումների և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում համագործակցության խորացումը, ինչպես նաև գործարար կապերի սերտացմանն ուղղված նախաձեռնությունների մշտական խթանումը։
Քննարկվել են նաև 2026 թվականին Հայաստանում կայանալիք ՄԱԿ Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի COP-17 համաժողովի կազմակերպչական և բովանդակային հարցերը։ Երկուստեք կարևորվել է նման բարձր մակարդակի միջազգային միջոցառումների անցկացումը՝ որպես գլոբալ բնապահպանական մարտահրավերների հաղթահարմանն ու միջազգային համագործակցության խորացմանն ուղղված կարևոր հարթակ։
Կողմերը դրականորեն գնահատել են վերջին տարիներին ձևավորված բարձրաստիճան փոխայցելությունների դինամիկան և քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը՝ կարևորելով այդ միտումների շարունակական զարգացումը։

Within the framework of his working visit to Turkmenistan, President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan met with President of the Republic of Iraq Abd al-Latif Jamal Rashid.
During the meeting, the parties discussed a wide range of issues related to the agenda of Armenia-Iraq bilateral relations.
The presidents emphasized the importance of sustained efforts to advance the dynamic development of Armenian-Iraqi relations, expand political dialogue grounded in mutual trust, and deepen practical cooperation.
The interlocutors exchanged views on initiatives implemented to strengthen regional security, peace, and stability. President Vahagn Khachaturyan presented the vision of the “Crossroads of Peace” initiative, emphasizing the broad potential of the program’s implementation as a pillar of regional communication, connectivity, and inclusive economic development.
In this context, the parties noted that regional stability and connectivity are crucial to expanding transport and economic opportunities. The importance of implementing the TRIP project and fully operating all communication channels was emphasized.
During the meeting, special attention was also paid to the potential for cooperation between the two countries in the energy sector, which could become an essential achievement for both sides.
The parties attached importance to expanding bilateral economic cooperation, emphasizing the deepening of trade, investment, and other areas of mutual interest, as well as the ongoing promotion of initiatives to strengthen business ties.
The organizational and substantive issues of the COP-17 conference of the UN Convention on Biological Diversity to be held in Armenia in 2026 were also discussed. Both sides emphasized the importance of having such high-level international events as an essential platform for overcoming global environmental challenges and deepening international cooperation.
The parties positively assessed the dynamics of high-level mutual visits and the high level of political dialogue that has developed in recent years, emphasizing the continued development of these trends.