ԼՂ ներկայացուցիչները երեկ «խորհրդարանական լսումներ» էին կազմակերպել, որտեղ խոսել են նաև «Արցախի պետական ինստիտուտների» մասին։ Ներկա էր նաև Սամվել Շահրամանյանը։
Radar Armenia-ի հետ զրույցում «Հանուն հանրապետության» կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Մեհրաբյանը տեղի ունեցածը օպերետային ներկայացում որակեց. «Դա ուղղակի օպերետային ներկայացում է և ուրիշ ոչինչ»։ Նա նշեց, որ չի կարծում, թե բովանդակային քննարկում կար այնտեղ։
Radar Armenia-ին Ռուբեն Մեհրաբյանից հետաքրքվեց, թե ինչ են ուզում այս լսումներով ասել, որին ի պատասխան նա շեշտեց. «Իրենք չկան, բայց ուզում են ասել, իբր կան»։
ՀՀ ԳԽ նախկին պատգամավոր, վերլուծաբան Վահրամ Աթանեսյանի կարծիքով՝ վերադարձի իրավունքը կապված է բռնատեղահանությունը հաստատելու հետ․ «Իրենք Երևան տեղափոխվելուց հետո 200 իրավաբանական և ֆիզիկական անձի ստորագրությամբ հայտարարություն են տարածել և ասել, որ ազատությունը գերադասել են հայրենիքում ստրկական վիճակում ապրելուց»,-շեշտեց նա՝ հավելելով՝ թող նախ այդ հայտարարությունը հերքեն:

It was an operetta performance, nothing more
Yesterday, the representatives of Nagorno-Karabakh organized an event called “parliamentary hearings”, where they also spoke about the “Institutions of Artsakh”.
In an interview with Radar Armenia, Ruben Mehrabyan, the vice-chairman of the “For the Republic” party, described what happened as an operetta performance. “It’s just an operetta performance and nothing else.” He noted that he did not think there was a substantive discussion.
Radar Armenia asked Ruben Mehrabyan what they wanted to say with these hearings, to which he emphasized: “They don’t exist, but they want to say that they supposedly exist.”
According to former RA Supreme Council deputy and analyst Vahram Atanesyan, the right of return is linked to the confirmation of the forced deportation. “After they moved to Yerevan, they issued a statement signed by 200 legal entities and individuals and said that they preferred freedom to living in slavery in their homeland,” he emphasized, adding that let them first refute that statement.