Նիկոլ Փաշինյանը Բաքվին առաջարկել է փակել «Արևմտյան Ադրբեջան» խոսույթը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բաքվին առաջարկել է փակել «Արևմտյան Ադրբեջան» խոսույթը. «Ադրբեջանը մի կողմից ասում է «Արևմտյան Ադրբեջան», մյուս կողմից ասում է գրված է «Ղարաբաղի հայեր»: Ես 2025-ի  օգոստոսի 8-ին հաջորդած օգոստոսի 18-ի իմ ուղերձում ասել եմ, որ վերադարձի թեման շատ վտանգավոր թեմա է»,- ասել է Փաշինյանը՝ Գերմանիայում լրագրողների հետ զրույցում:
«Եվ ես ուզում եմ հիմա բաց, հրապարակային առաջարկ անել Ադրբեջանին, որովհետև որքան նրանք այդ թեմաներով խնդիր ունեն, մենք էլ խնդիր ունենք։ Ես առաջարկում եմ, որ մենք ընդունենք համատեղ ճանապարհային քարտեզ այս երկու թեմաները զուգահեռ փակելու ուղղությամբ։ Ես Ղարաբաղի մեր ժողովրդին էլ եմ ասել, որ նրանց վերադարձը իրատեսական չէ։
Եթե մենք շարունակենք վերադարձի օրակարգը, դա նշանակում է, որ մենք նորից սկսում ենք Ղարաբաղի շարժումը, բայց ես ասել եմ, որ մենք պետք է չշարունակենք ղարաբաղյան շարժումը։ Ղարաբաղյան շարժումն ավարտվել է, և այն սկսելու փորձերը օգտակար չեն: Բայց մյուս կողմից Հայաստանում էլ տեսնում են, որ Ադրբեջանն անընդհատ օգտագործում է «Արևմտյան Ադրբեջան» անհասկանալի տերմինաբանությունը։ Հիմա պետք է հասկանալ, թե որը որի պատճառն է, որն է պատճառ և որը հետևանք։
Հիմա ուղիղ առաջարկ եմ անում, հույս ունեմ այս առաջարկը կթարգմանվի, որ տեղ հասնի: Ես ասում եմ՝ եկեք նստենք, ճանապարհային քարտեզ մշակենք, թե ոնց ենք այս թեման հանում, որովհետև այս թեման հանելը նշանակում է երկարաժամկետ ռազմավարական առումով ընդհանրապես բառացել որևէ կոնֆլիկտային իրավիճակ»,- ասել է նա:
Նա նշել է, որ եթե Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ՀՀ-ում չի լինել «Արևմտյան Ադրբեջան»։

Nikol Pashinyan suggested that Baku close the "Western Azerbaijan" talk
Prime Minister Nikol Pashinyan has suggested that Baku close the "Western Azerbaijan" issue. "On the one hand, Azerbaijan says "Western Azerbaijan," on the other hand, it says "Karabakh Armenians." I said in my address of August 18, 2025, following August 8, that the topic of return is a perilous topic," Pashinyan said in a conversation with journalists in Germany.
"And I want to make an open, public proposal to Azerbaijan now, because as much as they have problems with these topics, we also have issues. Let's adopt a joint roadmap to close these two topics in parallel. I have also told our people of Karabakh that their return is not realistic.
If we continue the return agenda, we are effectively restarting the Karabakh movement, which I have said we should not. The Karabakh movement has ended, and attempts to start it are not helpful. But on the other hand, in Armenia, they see that Azerbaijan constantly uses the incomprehensible terminology of "Western Azerbaijan". Now we need to understand which is the cause of which, which is the cause, and which is the consequence.
I am making a direct proposal and hope it is translated so it reaches the point. I say, let's sit down, develop a roadmap on how we remove this topic, because removing this topic means eliminating any conflict situation in the long-term strategic sense," he said.
He noted that if Armenia and Azerbaijan recognized each other's territorial integrity, there would be no "Western Azerbaijan" in Armenia.