Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Գերմանիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում Բեռլինում այցելել է Արտաքին հարաբերությունների գերմանական ընկերակցություն:
Ընկերակցության փոխնախագահ, դեսպան Ռոլֆ Նիկելը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին հրավերն ընդունելու համար և համոզմունք հայտնել, որ այսօրվա հանդիպումը հնարավորություն կտա ծանոթանալ տարածաշրջանային գործընթացների վերաբերյալ ՀՀ վարչապետի տեսակետներն ու դիտարկումները: Հանդիպմանը մասնակցել են մի խումբ քաղաքագետներ, փորձագետներ, դիվանագետներ, ուսանողներ:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է երկու տարի անց վերադառնալ Արտաքին հարաբերությունների գերմանական ընկերակցություն: Կցանկանայի արտահայտել իմ անկեղծ երախտագիտությունը երկրորդ անգամ ինձ ընդունելու համար:
Եթե փորձենք համեմատել քննարկումների վերնագրերը՝ «Հայաստանի հեռանկարները խաղաղության ինստիտուցիոնալացման, տարածաշրջանային կապի և ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների վերաբերյալ», նախորդի՝ «Անվտանգություն և կայունություն Հարավային Կովկասում» հետ, դա կարտացոլի պատմական զարգացումները և հետագա հեռանկարները մեր տարածաշրջանում՝ Հարավային Կովկասում:
Այսօր կարող եմ վստահորեն հայտարարել, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում խաղաղություն հաստատվեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, երբ ես և Ադրբեջանի նախագահը ստորագրեցինք համատեղ հռչակագիրը, որին ներկա էր նաև Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը:
Հռչակագրի համաձայն՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանն ընդգծել են պայծառ ապագայի համար այնպիսի ուղի մշակելու անհրաժեշտությունը, որը կապված չէ անցյալի հակամարտություններով և համապատասխանում է Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությանը և 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին։
Մենք պարտավորվեցինք ճանապարհ հարթել մեր երկու երկրների միջև թշնամանքի գլուխը փակելու համար։ Մենք վճռականորեն մերժում և բացառում ենք վրեժխնդրության ցանկացած փորձ՝ հիմա և ապագայում։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստը նախաստորագրվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների կողմից՝ նախագահ Թրամփի, նախագահ Ալիևի և իմ ներկայությամբ։
Վաշինգտոնում ձեռք բերված կարևորագույն առաջընթացներից մեկը երկու երկրների միջև հաղորդակցությունների բացման համաձայնագիրն է ներպետական, երկկողմ և միջազգային տրանսպորտի համար՝ պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության նկատմամբ հարգանքի հիման վրա։ Այս ջանքերը պետք է ներառեն Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախջևանի միջև անխոչընդոտ կապը Հայաստանի տարածքով՝ փոխադարձ օգուտներ բերելով ՀՀ միջազգային և ներպետական կապի համար։
Այժմ մեր ամերիկացի գործընկերների հետ միասին ինտենսիվ բանակցություններ ենք վարում «Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի ուղի» (TRIPP Route) կապի նախագծի իրականացման ընդհանուր պայմանների շուրջ։
«TRIPP Company»-ն՝ հայ-ամերիկյան համատեղ ձեռնարկությունը, կգրանցվի Հայաստանում և կստանա երկաթուղային, ճանապարհային, նավթային և գազային խողովակաշարերի, ինչպես նաև օպտիկամանրաթելային մալուխների անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների զարգացման իրավունք։ Մենք արդեն հաջորդ տարի կանցնենք փաստացի իրականացման և շինարարության փուլին։
Այս նախագծի իրականացումը, որը լիովին համապատասխանում է մեր կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը, տարածաշրջանում կստեղծի լրացուցիչ կապեր և փոխկախվածություններ՝ դառնալով խաղաղության ևս մեկ կարևոր գործոն։
Փաստորեն, «TRIPP ուղի» նախագիծը, ինչպես նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հաղորդակցության բացումը, ունեն լիարժեք ներուժ` դառնալու Միջին միջանցքի կարևոր բաղադրիչ՝ ապահովելով Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի միջև անխոչընդոտ կապ։
Ցանկանում եմ նաև տեղեկացնել ձեզ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաղորդակցությունների աստիճանական բացման քաղաքական համաձայնագիրն արդեն իրականություն է դառնում։
Հոկտեմբերին նախագահ Ալիևը հայտարարեց, որ Ադրբեջանը վերացնում է իր տարածքով դեպի Հայաստան ապրանքների տարանցման սահմանափակումները։ Սա շատ նշանակալի և դրական զարգացում է։ Այն, ինչ անհնար էր թվում ընդամենը մի քանի ամիս առաջ, այժմ իրականություն է. Ղազախստանից Հայաստան երկաթուղով հացահատիկ է տեղափոխվել Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով։ Մեր հերթին, ինչպես հրապարակավ հայտարարել ենք, Հայաստանը պատրաստ է թե՛ քաղաքական առումով, թե՛ տեխնիկապես հնարավորություն տալ Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև բեռների տարանցմանն իր տարածքով։
Այս ամենը հաշվի առնելով՝ վստահ եմ, որ հաստատված խաղաղության նկատմամբ ամենօրյա հոգատարության, Վաշինգտոնի հռչակագրի ոգուն հավատարիմ մնալու և գործընթացը խաթարող խոսույթներից հրաժարվելու միջոցով՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարությունները կկարողանան ինստիտուցիոնալացնել երկու երկրների միջև երկարատև խաղաղությունը։
Իհարկե, խոսելով մեր տարածաշրջանի մասին, ես պետք է նաև այս հարգարժան լսարանին տեղեկացնեմ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև առկա իրավիճակի մասին։
Արտաքին հարաբերությունների գերմանական ընկերակցությունում մեր նախորդ հանդիպումից ի վեր մենք ականատես ենք եղել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև շփումների ակտիվացմանը։ Այս շփումները տեղի են ունենում գրեթե բոլոր մակարդակներում՝ իմ և նախագահ Էրդողանի, մեր Արտաքին գործերի նախարարների և հատուկ ներկայացուցիչների, երկու Արտաքին գործերի նախարարությունների, ինչպես նաև համապատասխան ոլորտային նախարարությունների միջև։
Գործնականում մենք շատ ակտիվ բանակցություններ և հարաբերություններ ենք պահպանում պաշտոնական Անկարայի հետ, նույնիսկ դե յուրե դիվանագիտականհարաբերությունների բացակայության պայմաններում։ Եվ ես հույս ունեմ, որ Թուրքիան կկայացնի երկար սպասված քաղաքական որոշումը՝ բացելու Հայաստանի հետ սահմանը և հաստատելու դիվանագիտական հարաբերություններ։
Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը, «TRIPP ուղի» նախագիծը, Հայաստանի և Ադրբեջանի բարիդրացիական հարաբերությունները Վրաստանի և Իրանի հետ, կառուցողական երկխոսությունը Ռուսաստանի հետ կարող են Հարավային Կովկասը դարձնել ամենագրավիչ տարանցիկ միջանցքներից մեկը՝ Հյուսիս-Հարավ և Արևելք-Արևմուտք երթուղիների հետ միասին։ Եվ մենք եռանդուն աշխատում ենք այս պատմական հնարավորությունն իրացնելու ուղղությամբ։
Այս տարվա մարտին Հայաստանի Ազգային ժողովն ընդունեց «Եվրոպական միությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացը սկսելու մասին» օրենքը։ Շատերը հարցնում են, թե երբ է Հայաստանը դառնալու Եվրամիության անդամ և որքանով է իրատեսական այս նպատակը։ «Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացը սկսելու մասին» օրենքը, առաջին հերթին, մեզ համար խթան է հետևողականորեն իրականացնելու ժողովրդավարական բարեփոխումներ։ Մեր նպատակն է` ինստիտուցիոնալ և բովանդակային առումով համապատասխանել ԵՄ չափանիշներին, քանի որ առանց նման համապատասխանության ԵՄ անդամակցությունն անհնար է։
Երբ Հայաստանն օբյեկտիվորեն համապատասխանի այս եվրոպական չափանիշներին, մեր առջև կբացվի երկու ճանապարհ. կամ մեզ կընդունեն որպես ԵՄ անդամ պետություն, կամ՝ ոչ։ Իհարկե, մեր նախընտրելի սցենարն առաջինն է։ Նույնիսկ եթե անդամակցությունը տեղի չունենա, մենք հասած կլինենք կարևոր հանգրվանի. Հայաստանը կլինի մի երկիր, որը կհամապատասխանի ամենաառաջադեմ ժամանակակից չափանիշներին։
Եվրոպական Միության չափանիշներին համապատասխանելու մեր ձգտումը պայմանավորված չէ աշխարհաքաղաքականությամբ, այլ ժողովրդավարական ընտրությամբ. 2018 թվականի խաղաղ, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից ի վեր, Հայաստանը` որպես ռազմավարական խնդիր, հանձնառու է ժողովրդավարությանը, օրենքի գերակայությանը, մարդու իրավունքներին և անկախ դատական համակարգին։
Այս ճանապարհին, ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ, Հայաստանը և Եվրոպական Միությունն ընդունեցին «ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգը», որը լրացնում է արդեն իսկ գործող Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին (ՀԸԳՀ): Այն սահմանում է մեր համագործակցության կարճաժամկետ և երկարաժամկետ նպատակները՝ դառնալով եզակի ճանապարհային քարտեզ տարբեր շերտերում Հայաստանի ավելի խորը համաձայնեցման և ինտեգրման համար։
Մենք ներկայումս ուսումնասիրում ենք ոլորտային ինտեգրման հնարավորությունները թվային և հեռահաղորդակցության, էներգետիկայի և կապի ոլորտներում:
Մենք հատուկ ուշադրություն ենք դարձնում Գերմանիա կատարած իմ այցի տնտեսական բաղադրիչին՝ միաժամանակ օգտագործելով առիթը՝ ամրապնդելու հայ և գերմանական բիզնես համայնքների ներկայացուցիչների միջև երկխոսությունը: Նման շփումներին աջակցելու համար մեր Կառավարությունը պետք է խթանի մեր գործարարների շարժունակությունը. և հետևաբար, ուրախ եմ նշել, որ մենք հաջողությամբ մեկնարկել ենք Եվրոպական Միության հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման երկխոսությունը։ Սա կարևոր քայլ է շարժունակության բարելավման, մարդկանց միջև շփումների ակտիվացման և միջմշակութային կապերի զարգացման ուղղությամբ: Վերջերս մենք ստացանք Վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագիրը, որն ուրվագծում է Հայաստանի Կառավարության հիմնական չափանիշներն ու պարտավորությունները: Դրա հաջող իրականացման դեպքում կհաստատվի վիզայի ազատականացման ռեժիմ, որը կնպաստի Հայաստանի և Եվրամիության միջև ակտիվ փոխանակումներին։
Այս բացման խոսքում դժվար է ամբողջությամբ անդրադառնալ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների թեմային, քանի որ այսօր այն իսկապես համապարփակ է՝ ընդգրկելով գրեթե բոլոր հնարավոր ոլորտները:
Վստահ եմ, որ Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը և Հայաստան-ԵՄ գագաթնաժողովը, որոնք տեղի կունենան հաջորդ տարվա մայիսին Երևանում, նոր հնարավորություն կընձեռեն ինչպես գնահատելու մեր հարաբերությունների առաջընթացը, այնպես էլ առաջիկա տարիների համար ավելի հավակնոտ նպատակներ սահմանելու համար:
Թույլ տվեք եզրափակել իմ ելույթը՝ ընդգծելով նաև ԵՄ անդամ պետությունների հետ հարաբերությունների ամրապնդման կարևորությունը, որը լրացուցիչ հնարավորություններ է ընձեռում երկկողմանի հիմունքներով սովորելու և համագործակցելու համար:
Իհարկե, այլ համախոհ գործընկերների հետ մեկտեղ Գերմանիան կենտրոնական դեր է խաղում Հայաստանի համար, և մեր երկրների միջև ռազմավարական օրակարգի ընդունումը մեր հարաբերությունները բարձրացնում է նոր մակարդակի՝ ստեղծելով նոր պայմաններ մեր ռազմավարական գործընկերության համար։ Շնորհակալություն»։
Հաջորդիվ վարչապետը մասնակցել է «Հայաստանի տեսլականը խաղաղության ինստիտուցիոնալացման, տարածաշրջանային կապակցվածության և ԵՄ ինտեգրման շուրջ» խորագրով պանելային քննարկմանը:

We firmly reject and exclude any attempt at revenge. Prime Minister of Armenia
Prime Minister Nikol Pashinyan visited the German Association for Foreign Affairs in Berlin during his official visit to Germany.
The Vice President of the Association, Ambassador Rolf Nickel, thanked the Prime Minister for accepting the invitation and expressed confidence that today's meeting would provide an opportunity to become acquainted with the Prime Minister of Armenia's views and observations on regional processes. A group of political scientists, experts, diplomats, and students participated in the meeting.
Prime Minister Pashinyan made a speech in which, in particular, he noted:
"It is a great honor for me to return to the German Association for Foreign Affairs after two years. I am writing to express my sincere gratitude for welcoming me again.
If we try to compare the titles of the discussions: "Armenia's Perspectives on Peace Institutionalization, Regional Connectivity, and Relations with the EU" with the previous one: "Security and Stability in the South Caucasus," it will reflect the historical developments and prospects in our region, the South Caucasus.
Today, I can confidently announce that peace was established between Armenia and Azerbaijan on August 8 in Washington, D.C., when the President of Azerbaijan and I signed a joint declaration, which was also attended by the President of the United States, Donald Trump.
According to the declaration, Armenia and Azerbaijan emphasized the need to develop a path for a bright future that is not bound by past conflicts and is consistent with the Charter of the United Nations and the 1991 Alma-Ata Declaration.
We committed to paving the way for the closure of the chapter of hostility between our two countries. We resolutely reject and exclude any attempt at retaliation, now and in the future.
The agreed text of the Agreement "On the Establishment of Peace and Interstate Relations between Armenia and Azerbaijan" was initialed by the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan in the presence of President Trump, President Aliyev, and me.
One of the most important advances made in Washington is the agreement to open communications between the two countries for domestic, bilateral, and international transport, based on respect for the sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction of states. These efforts should include unhindered connectivity between central Azerbaijan and Nakhchivan via Armenia, bringing mutual benefits to Armenia's international and domestic communications.
We are currently conducting intensive negotiations with our American partners on the general terms for implementing the "Trump Route for International Peace and Prosperity" (TRIPP Route) communication project.
TRIPP Company, an Armenian-American joint venture, will be registered in Armenia and will be granted the right to develop the necessary infrastructure for railways, roads, oil and gas pipelines, and fiber-optic cables. We will move to the actual implementation and construction phase next year.
The implementation of this project, which is entirely consistent with our Government's "Crossroads of Peace" initiative, will create additional connections and interdependencies in the region, becoming another important factor for peace.
In fact, the "TRIPP route" project, along with the opening of communication between Armenia and Turkey, has the potential to become an essential component of the Middle Corridor, ensuring unhindered connectivity between Europe, the South Caucasus, and Central Asia.
The political agreement to gradually reopen communication between Armenia and Azerbaijan is already becoming a reality.
In October, President Aliyev announced that Azerbaijan is lifting restrictions on the transit of goods through its territory to Armenia. This is a very significant and positive development. What seemed impossible just a few months ago is now a reality: grain from Kazakhstan to Armenia has been transported by rail via the territory of Azerbaijan and Georgia. For our part, as we have publicly stated, Armenia is ready, both politically and technically, to enable the transit of goods between Turkey and Azerbaijan through its territory.
Considering all this, I am confident that by daily caring for the established peace, remaining true to the spirit of the Washington Declaration, and refraining from discourse that undermines the process, the governments of Armenia and Azerbaijan will be able to institutionalize a lasting peace between the two countries.
Of course, speaking about our region, I must also inform this esteemed audience about the current situation between Armenia and Turkey.
Since our last meeting at the German Association for Foreign Affairs, we have seen an increase in contacts between Armenia and Turkey. These contacts occur at nearly all levels: between President Erdogan and me; between our Foreign Ministers and Special Representatives; between the two Foreign Ministries; and between the relevant line ministries.
In practice, we maintain very active negotiations and relations with official Ankara, even in the absence of de jure diplomatic relations. I hope Turkey will make the long-awaited political decision to open its border with Armenia and establish diplomatic relations.
The normalization of Armenia-Turkey relations, peace between Armenia and Azerbaijan, the "TRIPP route" project, and good-neighborly ties between Armenia, Azerbaijan, Georgia, and Iran, along with constructive dialogue with Russia, can make the South Caucasus one of the most attractive transit corridors alongside the North-South and East-West routes. And we are working diligently to realize this historic opportunity.
In March of this year, the National Assembly of Armenia adopted the law "On the launch of the process of Armenia's accession to the European Union". Many are asking when Armenia will join the European Union and how realistic that goal is. The Law "On the Launch of the Process of Armenia's Membership in the European Union" is, first of all, an incentive for us to consistently implement democratic reforms. Our goal is to comply with EU standards in institutional and substantive terms, since without such compliance, EU membership is impossible.
When Armenia objectively complies with these European standards, two paths will open before us: either we will be accepted as an EU member state, or we will not. Of course, our preferred scenario is the first. Even if membership does not take place, we will have reached a significant milestone. Armenia will be a country that meets the most advanced modern standards.
Our aspiration to comply with European Union standards is not determined by geopolitics, but by democratic choice. Since the peaceful, non-violent Velvet Revolution of 2018, Armenia has been committed, as a strategic priority, to democracy, the rule of law, human rights, and an independent judiciary.
Along this path, just a week ago, Armenia and the European Union adopted the "Strategic Agenda for the Armenia-EU Partnership", which complements the already existing Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA). It defines the short- and long-term goals of our cooperation, serving as a unique roadmap for deeper coordination and integration of Armenia at various levels.
We are currently exploring the possibilities of sectoral integration across the digital, telecommunications, energy, and communications sectors.
We pay special attention to the economic component of my visit to Germany and use the opportunity to strengthen dialogue between representatives of the Armenian and German business communities. To support such contacts, our Government must promote the mobility of our businesspeople. And I am pleased to note that we have successfully launched a dialogue with the European Union on visa liberalization. This is an essential step towards improving mobility, activating people-to-people contacts, and developing intercultural ties. We recently received the Visa Liberalization Action Plan, which outlines the main criteria and commitments of the Government of Armenia. If successfully implemented, a visa liberalization regime will be established, contributing to active exchanges between Armenia and the European Union.
It isn't easy to fully address Armenia-EU relations in this opening speech, as they are comprehensive today and span nearly all areas.
The 8th Summit of the European Political Community and the Armenia-EU Summit, which will take place in Yerevan next May, will provide a new opportunity both to assess the progress of our relations and to set more ambitious goals for the coming years.
Let me conclude by emphasizing the importance of strengthening relations with EU Member States, which offer additional opportunities for learning and bilateral cooperation.
Of course, Germany, along with other like-minded partners, plays a central role for Armenia, and the adoption of a strategic agenda between our countries elevates our relations to a new level, creating new conditions for our strategic partnership. Thank you."
The Prime Minister then participated in a panel discussion titled "Armenia's Vision for Institutionalizing Peace, Regional Connectivity, and EU Integration."