Երեկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես եկավ առաջարկով՝ պատարագներից առաջ եկեղեցիներում առաջ հնչեցնել օրհներգը, ինչպես նաև եկեղեցու մոտ երկրի դրոշը տեղադրել
Radar Armenia-ի հետ զրույցում քաղաքագետ Ռոբերտ Ղևոնդյանը ընդգծեց, որ այս առաջարկի հիմնական իմաստն է՝ եկեղեցին պետք է ծառայի Հայաստանի Հանրապետությանը, պետականությանն ու ինքնիշխանությանը։
«Շատ ավելի կարևոր է հայոց պետականությունը, իսկ մնացած բոլոր ինստիտուտները, սկսած իշխանությունից մինչև եկեղեցի, այդ պետականությունը պահպանող ինստիտուտներ են»,-ասաց նա և հավելել՝ հիմնը հնչելը, դրոշը կանգնեցնելը շատ կարևոր նշանակություն կարող է ունենալ այս հայոց պետականության համար
Անդրադառնալով պնդումներին, թե փորձում են եկեղեցին բերել քաղաքական դաշտ, Ղևոնդյանը նշեց՝ այդ մասին խոսում է արմատական ընդդիմությունը, որն ունի ակնհայտ ռուսամետ հակումներ, և նրանց համար հայոց պետականությունը ոչինչ չի նշանակում։

The Church must serve the Republic of Armenia. Ghevondyan (VIDEO)
Yesterday, Prime Minister Nikol Pashinyan proposed playing the national anthem in churches before liturgies and placing the country's flag near the church.
In an interview with Radar Armenia, political scientist Robert Ghevondyan emphasized that the primary purpose of this proposal is to enable the church to serve the Republic of Armenia, its statehood, and sovereignty.
"Armenian statehood is much more important, and all other institutions, from the government to the church, are institutions that preserve this statehood," he said, adding that playing the anthem and raising the flag can have a significant meaning for this Armenian statehood.
Regarding the allegations that they are trying to bring the church into the political arena, Ghevondyan noted that this is what the radical opposition, which has obvious pro-Russian leanings, is saying, and for them, Armenian statehood means nothing.