Գերմանիան և Հայաստանը ստորագրել են գործընկերության ռազմավարական օրակարգի հռչակագիր
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը հանդիպումից հետո հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ։ Գերմանիայի կանցլերը տեղեկացրել է, որ 2026թ․ մայիսի 4-ին կայցելի Հայաստան՝ Եվրոպական համայնքի գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատալով։
Նա նաև շնորհավորել է Հայաստանին և Ադրբեջանին՝ խաղաղության շուրջ համաձայնության հասնելու հարցում:
Մերցն ընդգծել է, որ գերմանական ընկերությունները մեծացնում են իրենց հետաքրքրությունը ՀՀ նկատմամբ և հայտարարել, որ այսօր ստորագրել են Գերմանիայի և Հայաստանը միջև երկկողմ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի հռչակագիրը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի և Գերմանիայի հարաբերությունները թևակոխում են ռազմավարական գործընկերության փուլ՝ իր այցն անվանելով պատմական։
«Գերմանիան ՀՀ հիմնական գործընկերներից է ԵՄ-ում, և մենք շահագրգռված ենք փոխշահավետ տնտեսական համագործակցության խորացմամբ»,- ընդգծել է վարչապետը։
Փաշինյանը հավելել է, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղությունն առավելություն է բերում ոչ միայն ՀՀ-ին, Ադրբեջանին, Հարավային Կովկասին, այլև ԵՄ-ին։
«Հույս ունեմ և համոզված եմ, որ կհասնենք ՀՀ-Թուրքիա սահմանների բացման կետին, դա նշանակում է ուղիղ կապ ԵՄ-ի, այդ թվում՝ Գերմանիայի հետ»,- նշել է նա։

Германия и Армения подписали Декларацию о стратегической повестке партнерства
Премьер-министр РА Никол Пашинян и канцлер Германии Фридрих Мерц выступили с совместным заявлением после встречи. Канцлер Германии сообщил, что 4 мая 2026 года посетит Армению для участия в саммите Европейского сообщества.
Он также поздравил Армению и Азербайджан с достижением соглашения о мире.
Мерц подчеркнул, что немецкие компании увеличивают свой интерес к РА, и заявил, что сегодня они подписали Декларацию о стратегической повестке двустороннего партнерства между Германией и Арменией.
Премьер-министр РА Никол Пашинян заявил, что отношения между Арменией и Германией вступают в фазу стратегического партнерства, назвав свой визит историческим.
«Германия является одним из ключевых партнеров РА в ЕС, и мы заинтересованы в углублении взаимовыгодного экономического сотрудничества», — подчеркнул премьер-министр.
Пашинян добавил, что мир с Азербайджаном приносит пользу не только РА, Азербайджану, Южному Кавказу, но и ЕС.
«Надеюсь и убежден, что мы дойдем до точки открытия границ между РА и Турцией, что будет означать прямую связь с ЕС, включая Германию», — отметил он.