Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով ադրբեջանական լրատվամիջոցներում տարածված այն հաղորդագրություններին, որոնց համաձայն՝ «սակագնային արգելքները» խոչընդոտում են ադրբեջանական վառելիքի երկաթուղային տարանցմանը դեպի Հայաստան՝ Վրաստանի տարածքով։
«Դեկտեմբերի 5-ին Վրաստանի կառավարությունը գործընկեր երկրներից հարցում է ստացել Վրաստանի տարածքով Ադրբեջանից Հայաստան վառելիքի միանվագ տարանցում իրականացնելու վերաբերյալ։
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի որոշմամբ՝ Վրաստանի երկաթուղուն անմիջապես հանձնարարվեց իրականացնել նշված բեռի երկաթուղային փոխադրումը միանվագ՝ ամբողջովին անվճար։ Այս որոշման մասին պաշտոնական կողմերը տեղեկացվել են։
Վրաստանը եղել և մնում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ռազմավարական, վստահելի գործընկեր երկիր։ Մենք միշտ եղել ենք և մնում ենք տարածաշրջանում խաղաղության և համագործակցության աջակից»,- ասվում է Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ, ադրբեջանական Minval-ը գրել էր, որ Վրաստանը, տարանցման համար 92 դոլար էր պահանջել մեկ տոննայի դիմաց, որը տրանզիտի համար չափազանց բարձր գին է։

Georgia to provide one-time free transit of fuel from Azerbaijan to Armenia
The Georgian Ministry of Economy has stated in response to reports in Azerbaijani media that "tariff barriers" are hindering the rail transit of Azerbaijani fuel to Armenia through Georgian territory.
"On December 5, the Georgian government received a request from partner countries regarding the one-time transit of fuel from Azerbaijan to Armenia through Georgian territory.
At the Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze's instruction, Georgian Railways was immediately instructed to provide one-time, free rail transportation of the specified cargo. The official parties have been informed of this decision.
Georgia has been and remains a strategic, reliable partner country of Armenia and Azerbaijan. We have always been and remain supporters of peace and cooperation in the region," the statement released by the Georgian Ministry of Economy says.
Earlier, the Azerbaijani Minister wrote that Georgia had demanded $92 per ton for transit, an excessively high price.