Ադրբեջանի համար ժամանակը մեծ նշանակություն ունի. Նավասարդյան
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է ադրբեջանցիների՝ Հայաստան վերադարձի իրավունքի և  մշակութային ժառանգության պահպանության կարևորության մասին։
Radar Armenia-ի հետ զրույցում Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը նշեց, որ Բաքուն նկատի ունի նաև այլ սցենարների զարգացում, այսինքն, վերականգնման ճնշումների մարտավարությունը Հայաստանի նկատմամբ, և կան թեմաներ, որոնք առանձնանում են այդ ճնշումն իրագործելու տեսակետից, և դրանցից մեկը ադրբեջանցիների՝ Հայաստան վերադարձն է։
Ըստ նրա՝ թեման մասամբ կարող է կապված լինել Ադրբեջանի համար առավել նպաստավոր պայմաններ ստանալու, հատկապես՝ Ադրբեջան-Նախիջևան-Ադրբեջան հիմնական հաղորդակցության հետ։ Նավասարդյանի խոսքով՝ «TRIP»-ով դեռ շատ մանրամասներ չեն որոշվել, և Ադրբեջանը փորձում է այդ անորոշությունը օգտագործել, որպեսզի այդ մանրամասները մեկնաբանվի իր օգտին։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովի հայտարարությանը, թե հույս ունեն՝ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը տեղի կունենա հաջորդ տարի, Նավասարդյանը նշեց՝ խաղաղության պայմանագրում արդեն ամեն ինչ որոշված է. «Այսինքն, նախաստորագրումը ենթադրում է, որ որևէ փոփոխություն այնտեղ չի լինելու. համատեքստային նախապայմանների մասին է խոսքը»։
Ըստ նրա՝ Ադրբեջանը Հայաստանում խորհրդարանական ընտրություններից հետո երևի կդատի, թե որքանով կարող է իրականացնել այն օրակարգը, որն իրեն է ձեռնտու կամ արագ արդյունքներ կբերի.
«Քանի որ Ադրբեջանի համար արագությունը, ժամանակը մեծ նշանակություն ունի՝ հաղորդակցության կարևոր հանգույց դառնալու իր պլանների հետ կապված»,-շեշտեց նա։

Time is of great importance for Azerbaijan. Navasardyan
Azerbaijani President Ilham Aliyev has stated Azerbaijanis' right to return to Armenia and the importance of preserving Armenian cultural heritage.
In an interview with Radar Armenia, the President of the Yerevan Press Club, Boris Navasardyan, noted that Baku also considers other scenarios, namely tactics for exerting pressure on Armenia to restore, and that some topics stand out in terms of implementing this pressure. One of them is the return of Azerbaijanis to Armenia.
According to him, the topic may be partly related to obtaining more favorable conditions for Azerbaijan, especially with the main Azerbaijan-Nakhichevan-Azerbaijan communication. According to Navasardyan, many details have not yet been determined by TRIP, and Azerbaijan is trying to exploit this uncertainty to interpret them in its favor.
Regarding the statement by the Special Representative of the Azerbaijani President, Elchin Amirbekov, that they hope the peace agreement will be signed next year, Navasardyan noted that everything has already been determined in the agreement. "That is, the initialing assumes that there will be no changes there. We are talking about contextual preconditions."
According to him, Azerbaijan will probably judge after the parliamentary elections in Armenia to what extent it can implement an agenda that benefits it or yields quick results.
"Because speed and time are of great importance for Azerbaijan in connection with its plans to become an important communication hub," he emphasized.