Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանի ամբողջական բացումը հաջորդ կարևոր օղակն է
Դեկտեմբերի 4-ին Վիեննայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի 32-րդ հանդիպմանը: Միջոցառման պաշտոնական բացման արարողությանը մասնակիցներին ողջունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Էլինա Վալտոնենը:
Նախարար Միրզոյանը շփումներ է ունեցել մասնակից պետությունների գործընկերների հետ: Նույն օրը ՀՀ ԱԳ նախարար Միրզոյանը ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի 32-րդ հանդիպմանը: Ամբողջական ելույթը ներկայացված է ստորև:
«Թույլ տվեք արտահայտել մեր երախտագիտությունը Ֆինլանդիայի նախագահության՝ նախարարական խորհրդի այս հանդիպումը կազմակերպելու համար։ Նաև շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել մեր ավստրիացի գործընկերներին նրանց ավանդական լավ հյուրընկալության համար։
Հիսուն տարի առաջ՝ գաղափարական հակադրության, փոխադարձ վստահության պակասի, թյուրըմբռնումների և աշխարհաքաղաքական տարաձայնությունների պայմաններում, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը կարողացավ միավորել պետություններին ընդհանուր սկզբունքների շուրջ՝ նվազեցնելով նոր համաշխարհային պատերազմի և հակամարտության վտանգները։
Իհարկե, մեր աշխարհն էականորեն փոխվել է Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի ստորագրումից հետո։ Սակայն, չնայած բոլոր դժվարություններին, Եզրափակիչ ակտում ամրագրված հիմնարար սկզբունքները շարունակում են միտված լինել կիրառելի և կենսունակ միջազգային շրջանակի ապահովմանը։ Այսօր՝ գլոբալ աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների պայմաններում, պետությունների ինքնիշխան հավասարության, պետությունների տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքի, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիության և վեճերի խաղաղ կարգավորման սկզբունքներն ավելի քան երբևէ արդիական են:
Նախարարական խորհրդի 31-րդ հանդիպման ընթացքում  իմ վերջին ելույթից հետո մեր տարածաշրջանում տեղի են ունեցել նշանակալի փոփոխություններ։ Որպես ամենանշանակալին՝ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Միացյալ Նահանգների ղեկավարները, վերջինիս՝ որպես վկա, ստորագրեցին Հռչակագիր, որը հաստատեց խաղաղություն ԵԱՀԿ պատասխանատվության գոտու ամենաանկայուն և պատերազմից տուժած տարածաշրջաններից մեկում։ Հայաստանը և Ադրբեջանը նաև նախաստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական ​​հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը։ Նույն Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթաժողովի ընթացքում մենք համաձայնեցինք համատեղ դիմել ԵԱՀԿ գործող նախագահին՝ առաջարկելով լուծարել ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի կառույցները, ինչը պաշտոնապես նշանավորեց հակամարտության ավարտը։
Վաշինգտոնի հանդիպումը նաև իրական հնարավորությունների պատուհան է բացել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաղորդակցությունների ապաշրջափակման համար՝ ապահովելով ներպետական, երկկողմ և միջազգային տրանսպորտային կապ՝ հիմնված ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության լիարժեք հարգման վրա։ Ընդլայնված փոխկապակցվածությունը՝ ներառյալ «ԹՐԻՓ ուղու» իրագործումը, միտված է Հարավային Կովկասն արդյունավետ և անվտանգ տարանցիկ ու լոգիստիկ հանգույցի վերածելուն՝ կապելով Եվրոպան Կենտրոնական Ասիայի հետ՝ դրանով իսկ նպաստելով ոչ միայն տնտեսական բարգավաճմանն, այլև տարածաշրջանային անվտանգության ավելի լայն ճարտարապետությանը։
Այս համատեքստում մենք ողջունում ենք Ադրբեջանի՝ Հայաստանի նկատմամբ տարանցիկ սահմանափակումները վերացնելու վերաբերյալ վերջին հայտարարությունը։ Որպես անմիջական և գործնական արդյունք՝ հացահատիկի առաջին բեռներն արդեն Հայաստան են հասել Ադրբեջան-Վրաստան-Հայաստան երկաթգծային երթուղու միջոցով։ Իր հերթին՝ Հայաստանը հայտարարել է Թուրքիայից Ադրբեջան և Ադրբեջանից Թուրքիա ուղևորվող բեռնատարների տարանցումն ապահովելու պատրաստակամության մասին։
Իմ ներկայացրած շղթայում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանի ամբողջական բացումը հաջորդ կարևոր օղակն է, որը կամբողջացնի տարածաշրջանի վերափոխման գործընթացը։ Մենք ակտիվորեն շարունակում ենք Թուրքիայի հետ երկկողմ հարաբերությունների լիարժեք կարգավորմանն ուղղված երկխոսությունը։ Այս կապակցությամբ կցանկանայի տեղեկացնել, որ ընդամենը մի քանի օր առաջ երկու երկրների համապատասխան հաստատությունների ներկայացուցիչներն անցկացրել են Գյումրի-Կարս երկաթգծի վերականգնման և շահագործմանն ուղղված տեխնիկական քննարկումների երկրորդ փուլը:
Ձերդ գերազանցություններ, այսօր ժողովրդավարությունները բախվում են արագ վերափոխվող մարտահրավերների մի ամբողջ շարքի, որոնք փորձության են ենթարկում ժողովրդավարության դիմակայունությունը՝ թե՛ ներսից և թե՛ դրսից: Խառնածին սպառնալիքներն, այդ թվում՝ ապատեղեկատվությունը, կիբեռհարձակումներն, արտաքին միջամտությունն ու մանիպուլյացիան, ինչպես նաև խոցելիության գործիքավորումը, նպատակ ունեն ոչ միայն թուլացնելու պետական ինստիտուտներն, այլև խարխլելու ժողովրդավարական կենսակերպը՝ քայքայելով հանրային վստահությունը և բևեռացնելով հասարակությունները։
Մինչ Հայաստանը պատրաստվում է հաջորդ տարի կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին, մենք բախվում ենք նման մարտահրավերների աճող ալիքի հետ: Այնուամենայնիվ, ակնհայտ է, որ մենք շարունակում ենք վճռականորեն հանձնառու լինել ընտրական գործընթացը բարձրագույն ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան իրականացնելու հարցում՝ համաձայն մեր համոզմունքների, մեր քաղաքացիների ակնկալիքների և ԵԱՀԿ մեր պարտավորությունների։
Հարգելի՛ գործընկերներ, եզրափակելով՝ ցանկանում եմ կրկին շնորհակալություն հայտնել Ֆինլանդիային՝ արդյունավետ նախագահության համար և հաջողություն մաղթել Շվեյցարիային՝ իր առաջիկա նախագահության շրջանակներում»:

The whole opening of the border between Armenia and Turkey is the next important step.
On December 4, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan participated in the 32nd OSCE Ministerial Council meeting in Vienna. The OSCE Chairperson-in-Office, Finnish Foreign Minister Elina Valtonen, welcomed the participants at the official opening ceremony.
Minister Mirzoyan held contacts with partners from the participating states. On the same day, RA Foreign Minister Mirzoyan delivered a speech at the 32nd OSCE Ministerial Council. The full speech is presented below.
"Let me express our gratitude to the Finnish Chairmanship for organizing this meeting of the Ministerial Council. I would also like to thank our Austrian colleagues for their traditional kind hospitality.
Fifty years ago, amid ideological opposition, mutual distrust, misunderstandings, and geopolitical disagreements, the Helsinki Final Act united states around common principles, reducing the risk of a new world war and conflict.
Of course, our world has changed significantly since the signing of the Helsinki Final Act. However, despite all the difficulties, the fundamental principles enshrined in the Final Act remain aimed at ensuring a workable and viable international framework. Today, amid global geopolitical changes, the principles of sovereign equality of States, respect for the territorial integrity of States, the inviolability of internationally recognized borders, and the peaceful settlement of disputes are more relevant than ever.
Since my last speech at the 31st meeting of the Ministerial Council, significant changes have taken place in our region. Most significantly, on August 8 in Washington, the leaders of Armenia, Azerbaijan, and the United States, with the latter as a witness, signed a Declaration establishing peace in one of the most unstable and war-torn regions of the OSCE area of ​​responsibility. Armenia and Azerbaijan have also initialed the Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan. During the same Washington Peace Summit, we agreed to jointly address the OSCE Chairman-in-Office with a proposal to dissolve the OSCE Minsk Process structures, which officially marked the end of the conflict.
The Washington meeting also opened a real window of opportunity to unblock communications between Armenia and Azerbaijan, ensuring intra-state, bilateral, and international transport connectivity while respecting sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction. Enhanced connectivity, including the implementation of the TRIP route, aims to transform the South Caucasus into an efficient and secure transit and logistics hub, connecting Europe with Central Asia, thereby contributing not only to economic prosperity but also to the broader regional security architecture.
In this context, we welcome Azerbaijan's recent announcement to lift transit restrictions on Armenia. As an immediate and practical result, the first grain cargoes have already reached Armenia via the Azerbaijan-Georgia-Armenia railway route. In turn, Armenia has announced its readiness to ensure the transit of trucks from Turkey to Azerbaijan and from Azerbaijan to Turkey.
The opening of the border between Armenia and Turkey in the chain I have presented is a vital link that will complete the process of transforming the region. We are actively continuing the dialogue aimed at the full normalization of bilateral relations with Turkey. In this regard, I would like to inform you that just a few days ago, representatives of the relevant institutions of the two countries held the second round of technical discussions aimed at the rehabilitation and operation of the Gyumri-Kars railway.
Your Excellencies, today democracies face a range of rapidly changing challenges that test their resilience, both from within and without. The emerging threats, including disinformation, cyberattacks, external interference and manipulation, as well as the instrumentalization of vulnerabilities, aim not only to weaken state institutions but also to undermine democratic ways of life, eroding public trust and polarizing societies.
As Armenia prepares for next year's parliamentary elections, we face a growing wave of such challenges. However, it is clear that we remain resolutely committed to conducting the electoral process in accordance with the highest democratic standards, in line with our convictions, the expectations of our citizens, and our OSCE commitments.
Dear colleagues, in conclusion, I would like to thank Finland again for its effective presidency and wish Switzerland success in its upcoming presidency."