Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանի ամբողջական բացումը հաջորդ կարևոր օղակն է
Դեկտեմբերի 4-ին Վիեննայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի 32-րդ հանդիպմանը: Միջոցառման պաշտոնական բացման արարողությանը մասնակիցներին ողջունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Էլինա Վալտոնենը:
Նախարար Միրզոյանը շփումներ է ունեցել մասնակից պետությունների գործընկերների հետ: Նույն օրը ՀՀ ԱԳ նախարար Միրզոյանը ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի 32-րդ հանդիպմանը: Ամբողջական ելույթը ներկայացված է ստորև:
«Թույլ տվեք արտահայտել մեր երախտագիտությունը Ֆինլանդիայի նախագահության՝ նախարարական խորհրդի այս հանդիպումը կազմակերպելու համար։ Նաև շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել մեր ավստրիացի գործընկերներին նրանց ավանդական լավ հյուրընկալության համար։
Հիսուն տարի առաջ՝ գաղափարական հակադրության, փոխադարձ վստահության պակասի, թյուրըմբռնումների և աշխարհաքաղաքական տարաձայնությունների պայմաններում, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը կարողացավ միավորել պետություններին ընդհանուր սկզբունքների շուրջ՝ նվազեցնելով նոր համաշխարհային պատերազմի և հակամարտության վտանգները։
Իհարկե, մեր աշխարհն էականորեն փոխվել է Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի ստորագրումից հետո։ Սակայն, չնայած բոլոր դժվարություններին, Եզրափակիչ ակտում ամրագրված հիմնարար սկզբունքները շարունակում են միտված լինել կիրառելի և կենսունակ միջազգային շրջանակի ապահովմանը։ Այսօր՝ գլոբալ աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների պայմաններում, պետությունների ինքնիշխան հավասարության, պետությունների տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքի, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիության և վեճերի խաղաղ կարգավորման սկզբունքներն ավելի քան երբևէ արդիական են:
Նախարարական խորհրդի 31-րդ հանդիպման ընթացքում  իմ վերջին ելույթից հետո մեր տարածաշրջանում տեղի են ունեցել նշանակալի փոփոխություններ։ Որպես ամենանշանակալին՝ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Միացյալ Նահանգների ղեկավարները, վերջինիս՝ որպես վկա, ստորագրեցին Հռչակագիր, որը հաստատեց խաղաղություն ԵԱՀԿ պատասխանատվության գոտու ամենաանկայուն և պատերազմից տուժած տարածաշրջաններից մեկում։ Հայաստանը և Ադրբեջանը նաև նախաստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական ​​հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը։ Նույն Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթաժողովի ընթացքում մենք համաձայնեցինք համատեղ դիմել ԵԱՀԿ գործող նախագահին՝ առաջարկելով լուծարել ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի կառույցները, ինչը պաշտոնապես նշանավորեց հակամարտության ավարտը։
Վաշինգտոնի հանդիպումը նաև իրական հնարավորությունների պատուհան է բացել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաղորդակցությունների ապաշրջափակման համար՝ ապահովելով ներպետական, երկկողմ և միջազգային տրանսպորտային կապ՝ հիմնված ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության լիարժեք հարգման վրա։ Ընդլայնված փոխկապակցվածությունը՝ ներառյալ «ԹՐԻՓ ուղու» իրագործումը, միտված է Հարավային Կովկասն արդյունավետ և անվտանգ տարանցիկ ու լոգիստիկ հանգույցի վերածելուն՝ կապելով Եվրոպան Կենտրոնական Ասիայի հետ՝ դրանով իսկ նպաստելով ոչ միայն տնտեսական բարգավաճմանն, այլև տարածաշրջանային անվտանգության ավելի լայն ճարտարապետությանը։
Այս համատեքստում մենք ողջունում ենք Ադրբեջանի՝ Հայաստանի նկատմամբ տարանցիկ սահմանափակումները վերացնելու վերաբերյալ վերջին հայտարարությունը։ Որպես անմիջական և գործնական արդյունք՝ հացահատիկի առաջին բեռներն արդեն Հայաստան են հասել Ադրբեջան-Վրաստան-Հայաստան երկաթգծային երթուղու միջոցով։ Իր հերթին՝ Հայաստանը հայտարարել է Թուրքիայից Ադրբեջան և Ադրբեջանից Թուրքիա ուղևորվող բեռնատարների տարանցումն ապահովելու պատրաստակամության մասին։
Իմ ներկայացրած շղթայում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանի ամբողջական բացումը հաջորդ կարևոր օղակն է, որը կամբողջացնի տարածաշրջանի վերափոխման գործընթացը։ Մենք ակտիվորեն շարունակում ենք Թուրքիայի հետ երկկողմ հարաբերությունների լիարժեք կարգավորմանն ուղղված երկխոսությունը։ Այս կապակցությամբ կցանկանայի տեղեկացնել, որ ընդամենը մի քանի օր առաջ երկու երկրների համապատասխան հաստատությունների ներկայացուցիչներն անցկացրել են Գյումրի-Կարս երկաթգծի վերականգնման և շահագործմանն ուղղված տեխնիկական քննարկումների երկրորդ փուլը:
Ձերդ գերազանցություններ, այսօր ժողովրդավարությունները բախվում են արագ վերափոխվող մարտահրավերների մի ամբողջ շարքի, որոնք փորձության են ենթարկում ժողովրդավարության դիմակայունությունը՝ թե՛ ներսից և թե՛ դրսից: Խառնածին սպառնալիքներն, այդ թվում՝ ապատեղեկատվությունը, կիբեռհարձակումներն, արտաքին միջամտությունն ու մանիպուլյացիան, ինչպես նաև խոցելիության գործիքավորումը, նպատակ ունեն ոչ միայն թուլացնելու պետական ինստիտուտներն, այլև խարխլելու ժողովրդավարական կենսակերպը՝ քայքայելով հանրային վստահությունը և բևեռացնելով հասարակությունները։
Մինչ Հայաստանը պատրաստվում է հաջորդ տարի կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին, մենք բախվում ենք նման մարտահրավերների աճող ալիքի հետ: Այնուամենայնիվ, ակնհայտ է, որ մենք շարունակում ենք վճռականորեն հանձնառու լինել ընտրական գործընթացը բարձրագույն ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան իրականացնելու հարցում՝ համաձայն մեր համոզմունքների, մեր քաղաքացիների ակնկալիքների և ԵԱՀԿ մեր պարտավորությունների։
Հարգելի՛ գործընկերներ, եզրափակելով՝ ցանկանում եմ կրկին շնորհակալություն հայտնել Ֆինլանդիային՝ արդյունավետ նախագահության համար և հաջողություն մաղթել Շվեյցարիային՝ իր առաջիկա նախագահության շրջանակներում»:

Полное открытие границы между Арменией и Турцией — следующее важное звено
4 декабря в Вене министр ИД РА Арарат Мирзоян принял участие в 32-м заседании Совета министров ОБСЕ. На официальной церемонии открытия мероприятия участников приветствовала действующий председатель ОБСЕ, министр ИД Финляндии Элина Валтонен.
Министр Мирзоян провел контакты с коллегами из государств-участников. В тот же день министр ИД РА Мирзоян выступил на 32-м заседании Совета министров ОБСЕ. Полный текст выступления представлен ниже:
«Позвольте выразить нашу благодарность Председательству Финляндии за организацию этого заседания Совета министров. Также хочу поблагодарить наших австрийских коллег за их традиционное хорошее гостеприимство.
Пятьдесят лет назад, в условиях идеологического противостояния, нехватки взаимного доверия, недопонимания и геополитических разногласий, Хельсинкский Заключительный акт смог объединить государства вокруг общих принципов, уменьшая угрозы новой мировой войны и конфликта.
Конечно, наш мир существенно изменился после подписания Хельсинкского Заключительного акта. Однако, несмотря на все трудности, основополагающие принципы, закрепленные в Заключительном акте, по-прежнему направлены на обеспечение применимой и жизнеспособной международной структуры. Сегодня, в условиях глобальных геополитических изменений, принципы суверенного равенства государств, уважения территориальной целостности государств, нерушимости международно признанных границ и мирного урегулирования споров актуальны как никогда.
Со времени моего последнего выступления на 31-м заседании Совета министров в нашем регионе произошли значительные изменения. Самое значимое — 8 августа в Вашингтоне лидеры Армении, Азербайджана и Соединенных Штатов, последние в качестве свидетеля, подписали Декларацию, которая установила мир в одном из самых нестабильных и пострадавших от войны регионов в зоне ответственности ОБСЕ. Армения и Азербайджан также парафировали Соглашение «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой». В ходе того же Вашингтонского мирного саммита мы договорились совместно обратиться к действующему председателю ОБСЕ с предложением распустить структуры Минского процесса ОБСЕ, что официально ознаменовало окончание конфликта.
Вашингтонская встреча также открыла реальное окно возможностей для разблокирования коммуникаций между Арменией и Азербайджаном, обеспечивая внутригосударственные, двусторонние и международные транспортные связи, основанные на полном уважении суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции. Расширенная взаимосвязанность, включая реализацию «Пути ТРИП», направлена на превращение Южного Кавказа в эффективный и безопасный транзитный и логистический узел, связывающий Европу с Центральной Азией, тем самым способствуя не только экономическому процветанию, но и более широкой архитектуре региональной безопасности.
В этом контексте мы приветствуем недавнее заявление Азербайджана об отмене транзитных ограничений в отношении Армении. В качестве непосредственного и практического результата первые грузы зерна уже достигли Армении по железнодорожному маршруту Азербайджан-Грузия-Армения. В свою очередь, Армения заявила о готовности обеспечить транзит грузовых автомобилей, направляющихся из Турции в Азербайджан и из Азербайджана в Турцию.
В представленной мной цепочке полное открытие границы между Арменией и Турцией является следующим важным звеном, которое завершит процесс трансформации региона. Мы активно продолжаем диалог с Турцией, направленный на полную нормализацию двусторонних отношений. В этой связи хотел бы сообщить, что всего несколько дней назад представители соответствующих учреждений двух стран провели второй раунд технических обсуждений, направленных на восстановление и эксплуатацию железной дороги Гюмри-Карс.
Ваши Превосходительства, сегодня демократии сталкиваются с целым рядом быстро меняющихся вызовов, которые подвергают испытанию устойчивость демократии как изнутри, так и извне. Гибридные угрозы, включая дезинформацию, кибератаки, внешнее вмешательство и манипуляции, а также инструментализацию уязвимости, нацелены не только на ослабление государственных институтов, но и на подрыв демократического образа жизни, разрушая общественное доверие и поляризуя общества.
Поскольку Армения готовится к парламентским выборам, которые состоятся в следующем году, мы сталкиваемся с растущей волной подобных вызовов. Тем не менее, очевидно, что мы по-прежнему решительно привержены проведению избирательного процесса в соответствии с высочайшими демократическими стандартами, согласно нашим убеждениям, ожиданиям наших граждан и нашим обязательствам перед ОБСЕ.
Уважаемые коллеги, в заключение я хотел бы еще раз поблагодарить Финляндию за эффективное председательство и пожелать успехов Швейцарии в рамках ее предстоящего председательства».