Միրզոյանը Գերմանիայի գործընկերոջ հետ քննարկել է տարածաշրջանային զարգացումները
Դեկտեմբերի 4-ին ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Գերմանիայի ԱԳ դաշնային նախարար Յոհան Վադեֆուլի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների խորացման հարցում առավել կարևորություն ներկայացնող հարցերը։ Անդրադարձ է կատարվել առաջիկա բարձրաստիճան այցերի նախապատրաստական աշխատանքներին. երկուստեք ընդգծվել է երկկողմ օրակարգի բովանդակային հագեցվածությունը։
Արարատ Միրզոյանը և Յոհան Վադեֆուլը գոհունակությամբ նշել են օրերս ՀՀ-ԵՄ նոր՝ ռազմավարական գործընկերության օրակարգի հաստատումը՝ ընդգծելով դրանով նախատեսված ուղղություններով ակտիվ փոխգործակցության հարցում անկեղծ շահագրգռվածությունը։ Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել ժողովրդավարական զարգացման ճանապարհին Գերմանիայի կողմից ցուցաբերվող շարունակական աջակցությունը։
Հայաստանի և Գերմանիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են տարբեր ձևաչափերով փոխգործակցության հարցեր։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ։ ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալիզացիայի, ինչպես նաև տրանսպորտային ու տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հարցում ՀՀ մոտեցումները։ «Հարավային Կովկասի՝ տրանսպորտային հանգույցի վերածվելու ներուժի արդյունավետ իրացումը կարող վերափոխել տարածաշրջանն ու կարևոր դեր խաղալ փոխկապակցվածության ցանցի զարգացման հարցում», - ընդգծել է նախարար Միրզոյանը։

On December 4, within the framework of the OSCE Ministerial Conference, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with German Federal Foreign Minister Johann Wadephul.
The interlocutors discussed the most critical issues in deepening bilateral relations. Preparatory work for the upcoming high-level visits was discussed; both sides emphasized the breadth of the bilateral agenda.
Ararat Mirzoyan and Johann Wadephul noted with satisfaction the recent approval of the new RA-EU strategic partnership agenda, emphasizing the sincere interest in active cooperation in the directions envisaged by it. Minister Mirzoyan highly appreciated Germany's continuous support on the path of democratic development.
The Foreign Ministers of Armenia and Germany discussed issues of cooperation in various formats.
During the meeting, they exchanged views on regional developments. The RA Foreign Minister presented the RA's approaches to further institutionalizing peace and unblocking transport and economic infrastructure. "The effective realization of the potential of the South Caucasus to become a transport hub can transform the region and play an important role in the development of the interconnection network," Minister Mirzoyan emphasized.