Միրզոյանը Գերմանիայի գործընկերոջ հետ քննարկել է տարածաշրջանային զարգացումները
Դեկտեմբերի 4-ին ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Գերմանիայի ԱԳ դաշնային նախարար Յոհան Վադեֆուլի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների խորացման հարցում առավել կարևորություն ներկայացնող հարցերը։ Անդրադարձ է կատարվել առաջիկա բարձրաստիճան այցերի նախապատրաստական աշխատանքներին. երկուստեք ընդգծվել է երկկողմ օրակարգի բովանդակային հագեցվածությունը։
Արարատ Միրզոյանը և Յոհան Վադեֆուլը գոհունակությամբ նշել են օրերս ՀՀ-ԵՄ նոր՝ ռազմավարական գործընկերության օրակարգի հաստատումը՝ ընդգծելով դրանով նախատեսված ուղղություններով ակտիվ փոխգործակցության հարցում անկեղծ շահագրգռվածությունը։ Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել ժողովրդավարական զարգացման ճանապարհին Գերմանիայի կողմից ցուցաբերվող շարունակական աջակցությունը։
Հայաստանի և Գերմանիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են տարբեր ձևաչափերով փոխգործակցության հարցեր։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ։ ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալիզացիայի, ինչպես նաև տրանսպորտային ու տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հարցում ՀՀ մոտեցումները։ «Հարավային Կովկասի՝ տրանսպորտային հանգույցի վերածվելու ներուժի արդյունավետ իրացումը կարող վերափոխել տարածաշրջանն ու կարևոր դեր խաղալ փոխկապակցվածության ցանցի զարգացման հարցում», - ընդգծել է նախարար Միրզոյանը։

Мирзоян обсудил региональные развития с германским коллегой
4 декабря в рамках министерской конференции ОБСЕ министр ИД РА Арарат Мирзоян провел встречу с федеральным министром ИД Германии Йоханом Вадефулем.
Собеседники обсудили вопросы, представляющие наибольшую важность для углубления двусторонних отношений. Был затронут ход подготовительных работ к предстоящим визитам высокого уровня; обеими сторонами была подчеркнута содержательная насыщенность двусторонней повестки.
Арарат Мирзоян и Йохан Вадефуль с удовлетворением отметили недавнее утверждение новой, стратегической повестки партнерства РА-ЕС, подчеркнув искреннюю заинтересованность в активном взаимодействии по предусмотренным ею направлениям. Министр Мирзоян высоко оценил постоянную поддержку, оказываемую Германией на пути демократического развития.
Министры ИД Армении и Германии обсудили вопросы взаимодействия в различных форматах.
На встрече состоялся обмен мнениями о региональных развитиях. Министр ИД РА представил подходы РА в вопросах дальнейшей институционализации мира, а также разблокирования транспортной и экономической инфраструктуры. «Эффективная реализация потенциала Южного Кавказа по превращению в транспортный узел может трансформировать регион и сыграть важную роль в развитии сети взаимосвязей», — подчеркнул министр Мирзоян.