Թուրքիան մտադիր է առաջիկա 6 ամիսների ընթացքում բացել ՀՀ-ի հետ սահմանը
Թուրքիան քննարկում է առաջիկա վեց ամիսների ընթացքում բացել Հայաստանի հետ իր ցամաքային սահմանը՝ վերացնելով Եվրոպայի վերջին փակ սահմանը Սառը պատերազմի ժամանակաշրջանից. այս մասին հայտնում է  Bloomberg-ը։
Ադրբեջանի հետ դիվանագիտական առաջընթացը և Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը կարող են ընտրություններին ընդառաջ զգալի աջակցություն տալ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։
Խաղաղության համաձայնագրի պաշտոնականացումը կարող է կայունություն բերել տարածաշրջան, որը կենսական նշանակություն ունի էներգետիկ խողովակաշարերի համար, որոնք Կասպից ծովի տարածաշրջանից և Կենտրոնական Ասիայից նավթ և գազ են տեղափոխում դեպի Եվրոպա՝ շրջանցելով Ռուսաստանը։
Թուրքիան փակել էր սահմանը 1993թ.-ին՝ Ադրբեջանի հետ համերաշխություն ցույց տալով Հայաստանի հետ պատերազմի ընթացքում։ Այս տարվա սկզբին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրեց համատեղ խաղաղության հռչակագիր Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ՝ փորձելով վերջ դնել հակամարտությանը։ Դոնալդ Թրամփը ստորագրեց համատեղ խաղաղության հռչակագիր Հայաստանի և հարևան Ադրբեջանի ղեկավարների հետ՝ փորձելով վերջ դնել հակամարտությանը։

Турция намерена открыть границу с РА в течение ближайших 6 месяцев
Турция обсуждает возможность открытия своей сухопутной границы с Арменией в течение ближайших шести месяцев, ликвидируя последнюю закрытую границу в Европе со времен Холодной войны, — сообщает Bloomberg.
Дипломатический прорыв с Азербайджаном и открытие границы с Турцией могут оказать значительную поддержку премьер-министру Армении Николу Пашиняну в преддверии выборов.
Официальное оформление мирного соглашения может принести стабильность в регион, который имеет жизненно важное значение для энергетических трубопроводов, транспортирующих нефть и газ из Каспийского региона и Центральной Азии в Европу в обход России.
Турция закрыла границу в 1993 году, демонстрируя солидарность с Азербайджаном во время войны с Арменией. В начале этого года президент США Дональд Трамп подписал совместную мирную декларацию с лидерами Армении и Азербайджана, пытаясь положить конец конфликту. Дональд Трамп подписал совместную мирную декларацию с лидерами Армении и соседнего Азербайджана, пытаясь положить конец конфликту.