Ի՞նչ է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Դեկտեմբերի 2-ին, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի 6-րդ նիստի շրջանակներում, ստորագրվել է «ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգ» փաստաթուղթը:
Այս կապակցությամբ նախարար Միրզոյանն իր խոսքում նշել է. «մի քանի րոպե առաջ մենք ընդունեցինք նոր՝ Հայաստան–ԵՄ ռազմավարական օրակարգը, որը լրացնում է Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (ՀԸԳՀ) և մեր գործընկերության օրակարգը բարձրացնում ռազմավարական մակարդակի։ Հայաստան-ԵՄ գործընկերությունը մտնում է նոր և ավելի հավակնոտ փուլ՝ ընդհանուր տեսլականով և պատասխանատվությամբ՝ միտված մեր քաղաքացիների համար կոնկրետ արդյունքների շարունակական ապահովմանը»։
ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալաս. «Այսօր մենք ընդունեցինք Հայաստան-ԵՄ գործընկերության նոր ռազմավարական օրակարգը, և սա մեր համատեղ ձգտումն է միասին աշխատելու ավելի շատ ոլորտներում։ Սա ներառում է ձեր բարեփոխումները, այդ թվում՝ իրավունքի գերակայության ամրապնդումը, ՀՀ տնտեսության դիվերսիֆիկացիան ու արդիականացումը, ինչպես նաև, օրինակ, վիզաների ազատականացման և անվտանգության հարցերով համագործակցությունը։
Այսօր հաճույքով հայտարարում եմ 15 միլիոն եվրոյի հատկացում՝ խաղաղության ամրապնդման և ավելի դիմակայուն Հայաստանի համար։ Այս միջոցները կուղղվեն մի շարք նախաձեռնությունների ֆինանսավորմանը՝ ներառյալ ականազերծման մասնագետների պատրաստումը և սարքավորումների ձեռքբերումը, ինչպես նաև տարածաշրջանային վստահության ամրապնդման միջոցառումները»։
ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոս. «Այսօր մենք ընդունել ենք նոր ռազմավարական օրակարգ, որն արտացոլում է մեր երկկողմ հարաբերությունների այս նշանակալի պահը։
Մենք միասին աշխատում ենք Հայաստանի համար վիզաների ազատականացմանը հասնելու ուղղությամբ։ Անցած ամիս մենք ականատես եղանք վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի փոխանցմանը [Հայաստանին]։ Եվ ինչո՞վ է սա այդքան կարևոր։ Եվրոպայում ապրում են շատ հայեր, և մենք ցանկանում ենք, որ ձեզ համար ավելի հեշտ լինի ճանապարհորդել Եվրոպա, այցելել հարազատներին, գալ որպես զբոսաշրջիկներ, և նաև որպես ընկերներ»։
Հայաստան-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգը երկու կողմերի միջև հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված կարևոր քայլ է։ Այն կառուցված է ՀԸԳՀ հիմքի վրա՝ սահմանելով հավակնոտ առաջնահերթություններ մի շարք ոլորտներում։ Օրակարգն ընդհանուր արժեքների ու փոխադարձ շահերի արտացոլումն է և Հայաստանի և ԵՄ-ի կողմից բոլոր ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու հանձնառության վկայությունը։
Հայաստան-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգն արտացոլում է նաև Հայաստանի քաղաքացիների եվրոպական ձգտումները և Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացմանը, ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և սոցիալ-տնտեսական դիմակայունությանն աջակցելու ԵՄ-ի հանձնառությունը։ ԵՄ-ն բարձր է գնահատում Հայաստանի հավատարմությունը եվրոպական արժեքներին և եվրոպական ընտանիքի հետ ինտեգրումը խորացնելու նրա ձգտումը։
Հայաստան-ԵՄ գործընկերությունը գտնվում է առանցքային փուլում։ Հայաստան-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգով սահմանվում է ապագայի վերաբերյալ մեր ընդհանուր տեսլականը, որում արտացոլվում է տարածաշրջանում կայունությունը, բարեկեցությունը և խաղաղությունն ամրապնդելու ընդհանուր հանձնառությունը, և որում առկա է շոշափելի արդյունքներ ձեռք բերելու խոստում։ Համատեղ աշխատանքի միջոցով ԵՄ-ն և Հայաստանը կարող են իրականացնել օրակարգում ամրագրված հավակնոտ նպատակները՝ ստեղծելով ավելի բարեկեցիկ և ապահով ապագա բոլորի համար։
ԵՄ-ն բարձր է գնահատում Հայաստանի հանձնառությունը ժողովրդավարությանը, օրենքի գերակայությանը և մարդու իրավունքներին, ինչպես նաև այս ուղղությամբ զգալի առաջընթացը՝ հաշվի առնելով չափազանց բարդ տարածաշրջանային իրավիճակը, որին Հայաստանը ներկայումս առերեսվում է։ Այն բարձր է գնահատում ժողովրդավարական հաստատությունների պատշաճ գործունեությունն ապահովելու Հայաստանի հանձնառությունը՝ ՀԸԳՀ-ն դիտարկելով որպես երկրի արդիականացմանն ուղղված բարեփոխումների պլան։
ԵՄ-ն Հայաստանին կօգնի Հայաստան-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգում սահմանված նպատակներն իրագործելու և առաջնահերթություններն իրականացնելու հարցում։ ԵՄ-ն այդ ամենը կապահովի, կիրառելով աջակցության հասանելի բոլոր աղբյուրները, ինչպես նաև փորձը և խորհրդատվությունը, լավագույն գործելակերպը, տեղեկությունների փոխանակումը, կարողությունների զարգացմանն աջակցելը, ինստուտուցիոնալ ամրապնդումը և աջակցության գործիքները։
Առանցքային առաջնահերթություններն են սոցիալ-տնտեսական զարգացումն, առևտրի դիվերսիֆիկացումը, կայունությունը և դիմակայունության բարձրացումն, աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային մարտահրավերների հասցեագրումը, ինչպես նաև թիրախավորված հիբրիդային և այլ սպառնալիքների վերացումը։
Վիզայի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը ևս կարևոր համատեղ առաջնահերթություն է։ Գործընթացի նպատակն է Հայաստանին աջակցել ԵՄ-ում և Շենգենյան գոտու սահմաններում կարճաժամկետ այցերի համար առանց վիզայի մուտքի ռեժիմ սահմանելու հարցում՝ պայմանով, որ ապահովվեն արդյունավետ կառավարվող շարժունակության և անվտանգության համապատասխան պայմանները
Հայաստանը զգալի առաջընթաց է արձանագրել այնպիսի առանցքային ոլորտներում բարեփոխումների իրականացման գործում, ինչպիսիք են արդարադատությունը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը և օրենքի գերակայունության ապահովումը, խոսքի ազատությունը և ԶԼՄ-ների ազատությունը, ոստիկանության բարեփոխումները և ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդումը (օրինակ՝ ստեղծելով Ներքին գործերի նախարարություն), ինչպես նաև կրթության, առողջապահության, սոցիալական պաշտպանության, միգրացիայի և քաղաքացիական պաշտպանության ոլորտներում բարեփոխումների իրականացման առումով։
Տնտեսական համագործակցությունն, առևտրի դիվերսիֆիկացումն ու փոխկապակցվածությունը նույնպես օրակարգի առանցքային հենասյուներից են։ Համատեղ գործողությունների միջոցով Հայաստանը և ԵՄ-ն կարող են բացահայտել տնտեսական աճի նոր հնարավորություններ, ստեղծել աշխատատեղեր, բարձրացնել բարեկեցության մակարդակն ու բարելավել բնակչության կյանքի որակը։
Տարածաշրջանի անվտանգային իրավիճակը մնում է անկայուն։ Հայաստան-ԵՄ գործընկերության սույն ռազմավարական օրակարգում, որպես համագործակցության նոր ոլորտ, ներառված են անվտանգությունը և պաշտպանությունը, որոնց նպատակը Հայաստանի դիմակայունությունն, անվտանգությունը և կայունությունը բարձրացնելն է։ Օրինակ՝ 2024 թվականին ԵՄ-ն Եվրոպական խաղաղության գործիքի շրջանակներում ընդունել է Հայաստանի զինված ուժերին աջակցություն տրամադրելու անդրանիկ միջոցառումը։

On December 2, during the 6th session of the Armenia-EU Partnership Council, the "Strategic Agenda for the Armenia-EU Partnership" was signed.
In this regard, Minister Mirzoyan noted in his speech: "A few minutes ago, we adopted the new Armenia-EU Strategic Agenda, which complements the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) and elevates our partnership agenda to a strategic level. The Armenia-EU partnership is entering a new and more ambitious phase, with a shared vision and responsibility, aimed at continuously delivering concrete results for our citizens."
EU High Representative for the Common Foreign and Security Policy Kaja Kallas: "Today we adopted the new Strategic Agenda for the Armenia-EU Partnership, and this is our joint aspiration to work together in more areas. This includes your reforms, such as strengthening the rule of law, diversifying and modernizing the Armenian economy, and, for example, cooperation on visa liberalization and security issues.
Today, I am pleased to announce the allocation of €15 million to strengthen peace and a more resilient Armenia. These funds will finance several initiatives, including the training of demining specialists and the acquisition of equipment, as well as regional confidence-building measures."
EU Commissioner for Enlargement Marta Kos: "Today, we have adopted a new strategic agenda that reflects this significant moment in our bilateral relations.
We are working together to achieve visa liberalisation for Armenia. Last month, we witnessed the handover of the Visa Liberalisation Action Plan [to Armenia]. And why is this so important? There are many Armenians living in Europe, and we want to make it easier for you to travel to Europe, to visit your relatives, to come as tourists, and also as friends."
—
The Armenia-EU Strategic Partnership Agenda is an essential step towards developing relations between the two sides. It is built on APA's foundation, setting ambitious priorities across several areas. The Agenda reflects shared values and mutual interests and is a testament to the commitment of Armenia and the EU to deepen cooperation in all areas.
The Armenia-EU Strategic Partnership Agenda also reflects the European aspirations of Armenia's citizens and the EU's commitment to supporting Armenia's democratic development, sovereignty, territorial integrity, and socio-economic resilience. The EU highly appreciates Armenia's commitment to European values and its aspiration to deepen integration with the European family.
The Armenia-EU partnership is at a pivotal stage. The Armenia-EU Strategic Partnership Agenda sets out our shared vision for the future, reflecting our shared commitment to strengthening stability, prosperity, and peace in the region, and promising tangible results. Working together, the EU and Armenia can deliver on the ambitious goals set out in the Agenda, creating a more prosperous and secure future for all.
The EU appreciates Armenia's commitment to democracy, the rule of law, and human rights, as well as the significant progress made in this regard, given the challenging regional situation that Armenia is currently facing. It appreciates Armenia's commitment to ensuring the proper functioning of democratic institutions and views the EPRDF as a reform plan for the country's modernisation.
The EU will assist Armenia in achieving the objectives and implementing the priorities set out in the Armenia-EU Strategic Partnership Agenda. The EU will do this by using all available sources of support, including expertise and advice, best practices, information exchange, capacity-building support, and institutional strengthening and support instruments.
Key priorities include socio-economic development, trade diversification, stability and resilience, addressing geopolitical and regional challenges, and countering targeted hybrid and other threats.
The dialogue on visa liberalization is also an essential joint priority. The process aims to support Armenia in establishing a visa-free regime for short-term visits within the EU and the Schengen area, provided that appropriate conditions for effectively managed mobility and security are ensured.
Armenia has made significant progress in implementing reforms in key areas such as justice, the fight against corruption and the rule of law, freedom of expression and media freedom, police reform and the strengthening of democratic institutions (e.g. by establishing a Ministry of Internal Affairs), as well as in the areas of education, healthcare, social protection, migration and civil protection.
Economic cooperation, trade diversification, and connectivity are also key pillars of the Agenda. Through joint action, Armenia and the EU can unlock new opportunities for economic growth, create jobs, raise well-being levels, and improve the quality of life for the population.
The security situation in the region remains volatile. This strategic Agenda of the Armenia-EU partnership includes security and defence as a new area of cooperation, aiming to increase Armenia's resilience and stability. For example, in 2024, the EU adopted the first-ever measure to provide support to the Armenian armed forces under the European Peace Facility.