ԼՂ հակամարտության կարգավորման ինչ տարբերակ է ներկայացվել 2019թ.
ՀՀ կառավարությունը հրապարակել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային փաստաթղթերը, որոնց մեջ ներկայացված է նաև 2019 թ․ տարբերակը։
Ըստ տվյալ փաստաթղթի՝ 2019 թ. հուլիսին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա) այն առաջարկել են Հայաստանին և Ադրբեջանին՝ հակամարտությունը փուլային տարբերակով կարգավորելու նպատակով։
Առաջարկվող հիմնական դրույթները.
Հռչակագրի վերջնական նպատակները ներառում են.
• Ադրբեջանին յոթ շրջանների վերադարձը (Աղդամի, Ֆիզուլիի, Ջեբրայիլի, Զանգելանի, Կուբաթլիի, Քելբաջարի և Լաչինի), այն պայմանով, որ կպահպանվի Հայաստանը և Լեռնային Ղարաբաղը միացնող միջանցքը:
• Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակի որոշումը՝ ՄԱԿ-ի կամ ԵԱՀԿ-ի հովանու ներքո անցկացվող համաժողովրդական քվեարկության միջոցով: Այս քվեարկությունը պետք է արտահայտի ԼՂ բնակչության ազատ կամարտահայտությունը և ունենա միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխանող իրավական պարտադիր բնույթ:
• Տարածաշրջանում քաղաքական, առևտրատնտեսական, հումանիտար և այլ կապերի ամբողջական կարգավորում, ինչպես նաև բարիդրացիական համագործակցության վերականգնում և Հարավային Կովկասում ընդհանուր կայունության ապահովում:
Առաջին փուլում արվում է հետևյալը.
1. Հինգ շրջանների վերադարձ.
Ադրբեջանին վերադարձվում են Աղդամի, Ֆիզուլիի, Ջաբրայիլի, Զանգելանի և Ղուբաթլիի շրջանները։
2. Միջազգային ուժերի տեղակայում.
Շրջանների վերադարձին զուգահեռ դրանցում պետք է տեղակայվեն խաղաղության պահպանման միջազգային ուժեր, որոնք կունենան ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի կողմից սահմանված միջազգային մանդատ։
3. Զորքերի դուրսբերում և տեղակայման գոտի.
Զորքերը դուրս են բերվում նշված հինգ շրջաններից, որոնցում քաղաքացիական կառավարումը փոխանցվում է Ադրբեջանին։ ՄՍՊՄ-ն տեղակայվում է նախկին ԼՂԻՄ վարչական սահմանի երկայնքով՝ բացառությամբ Քելբաջարի և Լաչինի շրջանների, որոնք այս փուլում մնում են ԵԱՀԿ դիտարկման ներքո։
4. Ուժի չկիրառում.
Կողմերը պարտավորվում են միմյանց դեմ ուժ չկիրառել։ Ադրբեջանը լրացուցիչ պարտավորություն է ստանձնում ուժ չկիրառել Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ, ինչը պետք է ապահովի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորում։
5. Կապի և առևտրի վերականգնում.
Նախատեսվում է ձեռնարկել միջոցներ շրջափակումները վերացնելու, ավտոմոբիլային և երկաթուղային երթուղիները, տրանսպորտային հաղորդակցությունն ու կապը վերագործարկելու համար։
6. Լեռնային Ղարաբաղի ժամանակավոր ճանաչված կարգավիճակ.
Առաջին փուլում նախատեսվում է ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի կենսագործունեությունը ապահովող կառուցվածքը՝ ժողովրդավարական օրենսդիր, գործադիր, դատական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններով։ Մինչև վերջնական կարգավիճակի որոշումը Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության համար ապահովվում է ճանաչված կարգավիճակ։
Հետագա քայլեր
Հայտարարության դրույթները ենթակա են ճշգրտման և պետք է ձևակերպվեն միջկառավարական համաձայնագրի տեսքով։ Անհրաժեշտ է հստակեցնել ՄՍՊՄ տեղակայման կոորդինատները, Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի որոշման ընթացակարգերը, ինչպես նաև զորքերի վերատեղաբաշխման ժամանակացույցը։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները՝ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան, իրենց համատեղ հայտարարությամբ աջակցում են փաստաթղթին և կոչ են անում կողմերին շարունակել բանակցությունները, այդ թվում՝ Քելբաջարի և Լաչինի շրջանների կարգավիճակի, ինչպես նաև միջանցքի լայնության և կարգավիճակի հստակեցման ուղղությամբ։

Правительство РА опубликовало переговорные документы по урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта, среди которых представлен также вариант 2019 года. Согласно данному документу, в июле 2019 года сопредседатели Минской группы ОБСЕ (Россия, США, Франция) предложили его Армении и Азербайджану с целью урегулирования конфликта поэтапным вариантом.
Предлагаемые основные положения:
Окончательные цели Декларации включают:
Возвращение Азербайджану семи районов (Агдамского, Физулинского, Джебраильского, Зангеланского, Кубатлинского, Кельбаджарского и Лачинского) при условии, что будет сохранен коридор, соединяющий Армению и Нагорный Карабах.
Определение окончательного правового статуса Нагорного Карабаха посредством всенародного голосования, проводимого под эгидой ООН или ОБСЕ. Это голосование должно выражать свободное волеизъявление населения НК и иметь юридически обязательный характер, соответствующий нормам международного права.
Полное урегулирование политических, торгово-экономических, гуманитарных и других связей в регионе, а также восстановление добрососедского сотрудничества и обеспечение общей стабильности на Южном Кавказе.
На первом этапе осуществляется следующее:
Возвращение пяти районов: Азербайджану возвращаются Агдамский, Физулинский, Джебраильский, Зангеланский и Кубатлинский районы.
Размещение международных сил: Параллельно с возвращением районов в них должны быть размещены международные силы по поддержанию мира (МСМП), которые будут иметь международный мандат, установленный Советом Безопасности ООН.
Вывод войск и зона размещения: Войска выводятся из указанных пяти районов, в которых гражданское управление передается Азербайджану. МСМП размещаются вдоль бывшей административной границы НКАО, за исключением Кельбаджарского и Лачинского районов, которые на этом этапе остаются под наблюдением ОБСЕ.
Неприменение силы: Стороны обязуются не применять силу друг против друга. Азербайджан принимает дополнительное обязательство не применять силу в отношении Нагорного Карабаха, что должно обеспечить исключительно мирное урегулирование конфликта.
Восстановление связи и торговли: Предусматривается принятие мер по снятию блокад, перезапуску автомобильных и железнодорожных маршрутов, транспортного сообщения и связи.
Временно признанный статус Нагорного Карабаха: На первом этапе предусматривается признать структуру, обеспечивающую жизнедеятельность Нагорного Карабаха, с демократическими законодательными, исполнительными, судебными органами и органами местного самоуправления. До определения окончательного статуса для населения Нагорного Карабаха обеспечивается признанный статус.
Последующие шаги
Положения Заявления подлежат уточнению и должны быть оформлены в виде межправительственного соглашения. Необходимо уточнить координаты размещения МСМП, процедуры определения окончательного статуса Нагорного Карабаха, а также график передислокации войск.
Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ – Россия, США и Франция – в своем совместном заявлении поддерживают документ и призывают стороны продолжить переговоры, в том числе в направлении уточнения статуса Кельбаджарского и Лачинского районов, а также ширины и статуса коридора.