Ալեն Սիմոնյանը Հունաստանի գործընկերոջը հրավիրել է Հայաստան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Պաշտոնական այցով Հունաստանում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 2-ին հանդիպել է Նիկիտաս Կակլամանիսի հետ:
Զրուցակիցների քննարկումների առանցքում են եղել ինչպես միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը եւ բարեկամական խմբերի համագործակցությանը վերաբերող հարցերը, այնպես էլ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր թեմաներ: Առանձին անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային զարգացումներին եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ հաստատված խաղաղության գործընթացին: ՀՀ ԱԺ նախագահը գործընկերոջն առաջարկել է քայլեր ձեռնարկել երկու երկրների հարաբերությունները ռազմավարական համագործակցության մակարդակի բարձրացնելու ուղղությամբ:
Ալեն Սիմոնյանը Հունաստանի խորհրդարանի նախագահի ուշադրությունն է հրավիրել նաեւ Ադրբեջանում գտնվող գերիների, ապօրինի պահվող եւ անհետ կորած համարվող անձանց խնդրին:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը գործընկերոջը հրավիրել է Հայաստան, ինչը սիրով ընդունվել է Նիկիտաս Կակլամանիսի կողմից:
Այնուհետեւ Ալեն Սիմոնյանը շրջել է Հունաստանի խորհրդարանի շենքում եւ ծանոթացել բարեկամ երկրի օրենսդիր մարմնի առանձնահատկություններին: Հայաստանի ու Հունաստանի խորհրդարանների ղեկավարները հանդես են եկել նաեւ մամուլի համար հայտարարությամբ:

Председатель НС РА Ален Симонян, находящийся с официальным визитом в Греции, 2 декабря встретился с Никитасом Какламанисом.
В центре обсуждений собеседников были как вопросы, касающиеся развития межпарламентских отношений и сотрудничества групп дружбы, так и различные темы, представляющие двусторонний интерес. Отдельно были затронуты региональные развития и установившийся мирный процесс между Арменией и Азербайджаном. Председатель НС РА предложил своему коллеге предпринять шаги в направлении поднятия отношений между двумя странами до уровня стратегического сотрудничества.
Ален Симонян также привлек внимание председателя парламента Греции к проблеме пленных, незаконно удерживаемых и считающихся без вести пропавшими лиц, находящихся в Азербайджане.
В завершение встречи председатель Национального Собрания РА пригласил своего коллегу в Армению, что было с готовностью принято Никитасом Какламанисом.
Затем Ален Симонян совершил обход здания парламента Греции и ознакомился с особенностями законодательного органа дружественной страны. Руководители парламентов Армении и Греции также выступили с заявлением для прессы.