ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատի հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ-ԵՄ Գործընկերության խորհրդի 6-րդ նիստի արդյունքներով ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցչի և ընդլայնման հարցերով հանձնակատարի հետ մամուլի ասուլիսին։
«Հարգելի՛ գործընկերներ, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ, կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել բարձր ներկայացուցիչ Կալասին և հանձնակատար Կոսին՝ Բրյուսելում մեզ հյուրընկալելու և այս արդյունավետ հանդիպման գերազանց կազմակերպման համար։
Տիկի՛ն բարձր ներկայացուցիչ, տիկի՛ն հանձնակատար, հետադարձ հայացք գցելով այս ձևաչափով մեր վերջին հանդիպումից ի վեր անցած ժամանակահատվածին՝ կցանկանայի ընդգծել, որ այն նշանակալի ժամանակաշրջան էր մեր գործընկերության համար՝ առանցքային զարգացումներով։
Մինչ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը ծառայում է որպես Հայաստան-ԵՄ գործընկերության ամուր իրավական հիմք, մենք մեր հարաբերությունները զարգացրել ենք ՀԸԳՀ սահմաններից անդին՝ հարստացնելով դրանք նոր ուղղություններով։
Հատկանշական է, որ մեր հարաբերությունների զարգացման բնական տեմպը և ձեռք բերվող նոր կարևոր արդյունքները երբեմն գերազանցում են դրանք ձևակերպելու և մեր ավելի լայն օրակարգում ներառելու մեր հնարավորությունը։
Այս գործընթացի ընթացքում մենք գնահատում ենք ԵՄ-ի ցուցաբերած պատրաստակամությունը՝ խորացնելու մեր գործընկերությունը՝ ներառյալ այնպիսի գործիքներով, որոնք նախատեսված են ԵՄ թեկնածու երկրների համար։ Սա արտացոլում է փոխադարձ քաղաքական հանձնառությունն ու հետաքրքրությունն, ինչպես նաև Հայաստանի հավակնությունները, ձգտումները և ցուցանիշները՝ մեր ընդհանուր առաջնահերթությունների հարցում։
Այսպիսով, ուզում եմ անդրադառնալ համատեղ ամենաշոշափելի արդյունքների մի քանի ասպեկտների։
Առաջին. մեր քաղաքացիների համար կոնկրետ արդյունքներ ապահովելու նպատակով մենք համատեղ մեկնարկել ենք վիզաների ազատականացման երկխոսությունը և տեսնում ենք առաջընթաց՝ ներառյալ Գործողությունների ծրագրի միջոցով։ Չափորոշիչների կյանքի կոչումից հետո մենք կապահովենք կապահովենք բարելավված շարժունակություն։ Հավատարիմ լինելով բարեփոխումներին՝ մենք ապավինում ենք ԵՄ-ի և անդամ պետությունների աջակցությանն այս ճանապարհին, որը տանում է դեպի վիզային ռեժիմի վերջնական ազատականացում։
Երկրորդ՝ պաշտպանական և անվտանգության ոլորտներում ընդլայնված համագործակցություն. Հայաստանը ստացավ Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի շրջանակում օգնության առաջին փաթեթը, նոր համագործակցության հորիզոններ բացելու նպատակով՝ ԵՄ Բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի Հայաստան այցի ընթացքում մենք մեկնարկեցինք Անվտանգության և պաշտպանության խորհրդակցությունները, մենք ստորագրեցինք, և արդեն այսօր հայտարարել ենք նաև «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև Եվրոպական միության ճգնաժամային կառավարման գործողություններում Հայաստանի Հանրապետության մասնակցության շրջանակը սահմանելու մասին» համաձայնագրի վավերացման մասին։ Իհարկե, Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության արդյունավետ գործունեությունը ևս մեր համագործակցության կարևոր հիմնասյուներից մեկն է։
Երրորդ՝ տնտեսություն և բարեփոխումներ. «Կայունություն և աճ» ծրագիրն առանցքային նշանակություն ունի բարեփոխումների օրակարգն առաջ մղելու, ոլորտային համագործակցությունն ընդլայնելու և հիմնական ռազմավարական ոլորտներում ներդրումների ծավալն ավելացնելու համար։ Մենք վստահ ենք, որ մեր շարունակական գործընկերությունն ավելի կամրապնդի Հայաստանի դիմակայունությունը՝ ներառյալ հիբրիդային սպառնալիքներին հակազդելու նոր նախաձեռնությունների և ժողովրդավարական ինստիտուտների շարունակական ամրապնդման միջոցով։
Չորրորդ՝ փոխկապակցվածություն. արդեն իսկ լայնորեն ընդունված է, որ Հայաստանի՝ տարածաշրջանային կապուղիների ընդլայնման տեսլականը՝ «Խաղաղության խաչմերուկ»-ը, ոչ միայն լիովին համահունչ է ԵՄ «Համաշխարհային դարպաս»-ին և Սևծովյան ռազմավարությանը, այլև կարևոր օղակ է համապատասխան կապուղիների շղթայում։ Այդպիսով, մենք այսօր քննարկել ենք ինչպես կոնկրետ նախագծեր, այնպես էլ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ավելի լայն ապաշրջափակման հեռանկարները, որոնք, ինչպես տարվա սկզբին ընդգծել էր Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ ֆոն դեր Լայենը, կարող են փոխել խաղի կանոնները: Այլ նախաձեռնությունների թվում մենք անդրադարձանք «Թրամփի ուղի» նախագծի իրագործման ուղղությամբ տարվող ակտիվ աշխատանքներին:
Այստեղ պետք է ընդգծեմ, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած խաղաղության գագաթաժողովի համաձայնությունները ստեղծել են աննախադեպ հնարավորություններ և թափ։ Հետագա հնարավոր քայլերը, այդ թվում՝ Հայաստան-Թուրքիա սահմանի բացումը և խոշոր ենթակառուցվածքային նախագծերի առաջ մղումը, կարող են էապես փոխակերպել ամբողջ տարածաշրջանի տնտեսական և քաղաքական ճարտարապետությունը։
Այս ամենը հիմք է նախապատրաստել այն արդյունքի համար, որին հասանք այսօր. մի քանի րոպե առաջ մենք ընդունեցինք նոր՝ Հայաստան–ԵՄ ռազմավարական օրակարգը, որը լրացնում է Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (ՀԸԳՀ) և մեր գործընկերության օրակարգը բարձրացնում ռազմավարական մակարդակի։ Եվ սա բացարձակապես մեր հավակնությունների վերջը չէ. ինչպես տեղյակ եք, Հայաստանի խորհրդարանը մարտին ընդունել է «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքը։
Այսօրվա հանդիպման ուղերձը հստակ է. Հայաստան–ԵՄ գործընկերությունը մտնում է նոր և ավելի հավակնոտ փուլ՝ մեր քաղաքացիների համար կոնկրետ նշանակալի արդյունքներ ապահովելու ընդհանուր տեսլականով և պատասխանատվությամբ։ Առաջին Հայաստան–ԵՄ գագաթնաժողովը, որը տեղի կունենա 2026 թվականի մայիսի 5-ին Երևանում՝ անմիջապես Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովից հետո, կդառնա ևս մեկ բացառիկ առիթ այդ ճանապարհին, ուստի անհամբեր սպասում ենք ձեզ Երևանում»։

The RA Foreign Minister Ararat made the following statement at the press conference with the EU High Representative for the Common Foreign and Security Policy and the Commissioner for Enlargement following the 6th meeting of the Armenia-EU Partnership Council.
"Dear colleagues, representatives of the media, I would like to thank High Representative Kalas and Commissioner Kos for hosting us in Brussels and for the excellent organization of this productive meeting.
Madam High Representative, Madam Commissioner, looking back on the period since our last meeting in this format, I would like to emphasize that it has been a significant period for our partnership, with key developments.
While the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement serves as a solid legal basis for the Armenia-EU partnership, we have developed our relations beyond the CEPA framework, enriching them in new directions.
It is noteworthy that the natural pace of development of our relations and the new essential results achieved sometimes exceed our ability to formulate them and integrate them into our broader agenda.
Throughout this process, we appreciate the EU's readiness to deepen our partnership, including through instruments designed for EU candidate countries. This reflects mutual political commitment and interest, as well as Armenia's ambitions, aspirations, and performance on our common priorities.
So, I want to touch upon some aspects of the most tangible joint results.
First, to ensure concrete results for our citizens, we have jointly launched the visa liberalization dialogue and are seeing progress, including through the Action Plan. Once the benchmarks are implemented, we will ensure improved mobility. Committed to reforms, we count on the support of the EU and the Member States on this path leading to the final liberalization of the visa regime.
Second, enhanced cooperation in defense and security. Armenia received the first package of assistance under the European Peace Facility, opening new horizons for cooperation. During the visit of the EU High Representative Kaya Kalas to Armenia, we launched the Security and Defense Consultations and signed. Today, we have also announced the ratification of the Agreement between the Republic of Armenia and the European Union on the Framework for the Participation of the Republic of Armenia in European Union Crisis Management Operations. Of course, the effective operation of the EU Civilian Mission in Armenia is also one of the essential pillars of our cooperation.
Third, Economy and Reforms. The Stability and Growth Programme is key to advancing the reform agenda, expanding sectoral cooperation, and increasing investment volumes in key strategic areas. We are confident that our continued partnership will further strengthen Armenia's resilience, including through new initiatives to counter hybrid threats and the continued strengthening of democratic institutions.
Fourth, Interdependence. It is already widely accepted that Armenia's vision of expanding regional connectivity, the "Crossroads of Peace", is not only entirely in line with the EU's "Global Gateway" and the Black Sea Strategy but also constitutes an essential link in the broader connectivity chain. Thus, today we have discussed both specific projects and the prospects for a broader unblocking of regional infrastructure, which, as European Commission President von der Leyen emphasized earlier this year, can be a game-changer. Among other initiatives, we have touched on the ongoing work to implement the "Trump Road" project.
The agreements of the peace summit held in Washington on August 8 have created unprecedented opportunities and momentum. Further steps, including the opening of the Armenia-Turkey border and the promotion of significant infrastructure projects, could significantly transform the economic and political architecture of the entire region.
All this has prepared the ground for the result we have achieved today. A few minutes ago, we adopted a new Armenia-EU Strategic Agenda that complements the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) and elevates our partnership to a strategic level. And this is by no means the end of our ambitions. As you know, the Armenian Parliament adopted the law "On the launch of the process of accession of the Republic of Armenia to the European Union" in March.
The message of today's meeting is clear: the Armenia-EU partnership is entering a new, more ambitious phase, with a shared vision and a shared responsibility to deliver concrete, meaningful results for our citizens. The first Armenia-EU Summit, which will take place in Yerevan on May 5, 2026, immediately following the 8th Summit of the European Political Community, will be another unique opportunity on that path, and we look forward to seeing you in Yerevan."