ԵՄ-ն TRIPP-ը դիտարկում է ավելի լայն կոնտեքստում. Կոս
Եվրամիության ընդլայնման քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Մարթա Կոսն անդրադարձել է «Թրամփի ուղի» (TRIPP) նախագծում Եվրամիության ներգրավվածության հնարավորությանը։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ Մարթա Կոսը թեմային անդրադարձել է Բրյուսելում հայ լրագրողների խմբի հետ հանդիպման ժամանակ՝ անդրադառնալով հարցին, թե Եվրամիությունն արդյոք դիտարկո՞ւմ է «Թրամփի ուղի» նախագծում ներգրավվելու հնարավորությունը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը, ԱՄՆ-ն և Ադրբեջանը օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում հռչակագիր էին ստորագրել, որի կետերից մեկով սահմանվում է, որ Հայաստանն ու Միացյալ Նահանգները միասին կաշխատեն Հայաստանի տարածքում «Թրամփի ուղի (TRIPP) նագագիծը կյանքի կոչելու ուղղությամբ։ «Թրամփի ուղի» նախագիծը կյանքի է կոչվելու Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման շրջանկաներում և նաև լինելու է Հայաստանի տարածքով Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ կապող ճանապարհը։ Հռչակագրում նշվում է, որ Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն միասին են համաձայնեցնելու նախագծին երրորդ կողմերի մասնակցության հնարավորությունը։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ «Թրամփի ուղի»-ն ՀՀ կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի բաղկացուցիչ մասն է։
Խոսելով «Թրամփի ուղի» նախագծում ԵՄ-ի հնարավոր ներգրավածության մասին՝ ԵՄ ընդլայնման քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատարը հիշեցրել է, որ այդ նախագծի իրագործումը Հայաստանի և ԱՄՆ-ի պայմանավորվածությունն է։
Կոսը շեշտել է, որ Եվրամիությունն էլ ԱՄՆ-ի հետ այդ հարցով քննարկումների մեջ է՝ աչքի առաջ ավելի լայն՝ ընդհանուր կապակցվածության պատկերն ունենալով։
«Խոսքը Կենտրոնական Ասիայից դեպի Եվրոպա ճանապարհի մասին է: Սա (խմբ․ նկատի ունի «Թրամփի ուղի»-ն) ընդամենը 42 կիլոմետր ճանապարհ է: Մեզ համար շատ կարևոր է, որ ինչ էլ անենք, լինի ոչ միայն այս 42 կիլոմետր հատվածի մասին , այլև այն ամենի մասին, ինչ գնում է դեպի արևելք և ինչ գնում է դեպի արևմուտք, և դա արվի միաժամանակ»,-ասել է ԵՄ բարձր հանձնակատարը։
Նա տեղեկացրել է, որ Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանին խնդրել է այդ ընդհանուր կապակցվածության ապահովման առումով ներկայացնել առաջնահերթությունների ցանկը, որոնք ամենակարևորն են Հայաստանի համար։ «Մենք նույնպես ունենք մեր սեփական գաղափարները: Մենք այս հարցերը քննարկում ենք նաև Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ: Ուստի, իմաստ չունի, որ մենք սա անենք մաս-մաս: Բայց այս առումով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների համագործակցությունը կամ ներգրավվածությունը նաև շատ ավելի մեծ կարևորություն ունի, քան պարզապես երկաթուղու 42 կիլոմետր կառուցելը»,-ընդգծել է Մարթա Կոսը:

The EU views TRIPP in a broader context. Kos
EU High Commissioner for Enlargement Policy Marta Koss has mentioned the possibility of EU involvement in the “Trump Road” (TRIPP) project.
According to an Armenpress correspondent, Marta Koss addressed the topic during a meeting with a group of Armenian journalists in Brussels, asking whether the European Union is considering involvement in the “Trump Road” project.
Let us recall that on August 8, Armenia, the United States, and Azerbaijan signed a declaration in Washington, one of whose points stipulates that Armenia and the United States will work together to implement the “Trump Road” (TRIPP) route on Armenian territory. The “Trump Road” project will be implemented to de-blockade communications in the South Caucasus and will also serve as a road connecting Azerbaijan with Nakhichevan through the territory of Armenia. The declaration states that Armenia and the United States will jointly agree on the possibility of third parties participating in the project. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced that the Trump Way is an integral part of the “Crossroads of Peace” project presented by the Armenian government.
Speaking about the possible involvement of the EU in the “Trump Way” project, the EU High Commissioner for Enlargement Policy recalled that its implementation is an agreement between Armenia and the United States.
Kos stressed that the European Union is also in discussions with the United States on this issue, with a broader view of overall connectivity in mind.
“We are talking about the road from Central Asia to Europe. This (ed. refers to the “Trump Way”) is only 42 kilometers of road. It is essential for us that whatever we do, it is not only about this 42-kilometer section, but also about everything that goes east and what goes west, and that it is done simultaneously,” the EU High Commissioner said.
She reported that she had asked Armenian Minister of Territorial Administration and Infrastructure Davit Khudatyan to present a list of the most critical priorities for Armenia in ensuring this overall connectivity. “We also have our own ideas. We are also discussing these issues with Turkey and Azerbaijan. Therefore, it makes no sense for us to do this piecemeal. But in this regard, the cooperation or involvement of the United States of America is also much more important than simply building 42 kilometers of railway,” Martha Kos emphasized.