ԵՄ-ն ՀՀ-ին 12 միլիոն եվրո կտրամադրի՝ հիբրիդային հարձակումներին դիմակայելու համար
Եվրամիությունը պատրաստվում է աջակցել Հայաստանին երկրում 2026 թվականի ամռանը կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ հնարավոր հիբրիդային սպառնալիքներին դիմակայելու, ինչպես նաև կիբեռանվտանգությունն ամրապնդելու հարցում։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ Բրյուսելում հայ լրագրողների խմբի հետ հանդիպման ժամանակ այդ մասին հայտնել է Եվրամիության ընդլայնման քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Մարթա Կոսը։
Նա նշել է Մոլդովայի փորձը, որտեղ, ըստ ԵՄ պաշտոնյայի, Ռուսաստանը փորձել է ապատեղեկատվության ակտիվ տարածման, կիբեռհարձակումների միջոցով միջամտել խորհրդարանական ընտրություններին։
ԵՄ բարձր հանձնակատարը հայտարարել է, որ Եվրամիությունը պատրաստ է 12 միլիոն եվրո հատկացնել՝ օգնելու Հայաստանին արդյունավետ պայքար մղել նմանատիպ հիդրիդային հարձակումների դեմ, որոնք կարող են լինել ընտրություններին ընդառաջ։
Նա մանրամասնել է, որ այդ աջակցությունը հնարավոր կտա բարձրացնել Հայաստանի համապատասխան ինստիտուտների կարողությունները՝ կանխատեսելու և արձագանքելու հիբրիդային սպառնալիքներին:
Կոսը հավելել է, որ այդ 12 միլիոն եվրոն նախատեսված չի լինելու միայն ՀՀ կառավարության համար, այլ դրանից կարող են օգտվել նաև քաղաքացիական հասարակությունն ու լրատվամիջոցները, որոնց դերը նույնպես շատ կարևոր է հիբրիդային սպառնալիքների դեմ արդյունավետ պայքարի համար։
ԵՄ բարձր հանձնակատարը հիբրիդային սպառնալիքների դեմ արդյունավետ պայքարի հարցում կարևորում է նաև Հայաստանի կառավարության ակտիվ ներգրավվածությունը՝ շեշտելով, որ առանց դրա ուղղակի հնարավոր չէ արդյունքի հասնել։
Այդ հարցում ԵՄ հանձնակատարն առանձնահատուկ կարևորում է նաև համապատասխան ինստիտուտների առկայությունը, որոնք պատրաստ կլինեն արժանի հակահարված տալ հիբրիդային սպառնալիքներին։

EU to provide Armenia with 12 million euros to counter hybrid attacks
The European Union is preparing to assist Armenia in countering potential hybrid threats ahead of the country's parliamentary elections in the summer of 2026, as well as in strengthening cybersecurity.
According to an Armenpress correspondent, during a meeting with a group of Armenian journalists in Brussels, EU High Commissioner for Enlargement Policy Marta Koss stated this.
She noted the experience of Moldova, where, according to an EU official, Russia tried to interfere in the parliamentary elections through the active spread of disinformation and cyberattacks.
The EU High Commissioner announced that the European Union is ready to allocate 12 million euros to help Armenia effectively combat such hybrid attacks that may occur ahead of the elections.
She detailed that this support will enable relevant Armenian institutions to increase their capabilities to predict and respond to hybrid threats.
Kos added that the 12 million euros will not be intended solely for the Armenian government but can also be used by civil society and the media, whose roles are also critical in the effective fight against hybrid threats.
The EU High Commissioner also emphasizes the active involvement of the Armenian government in the effective fight against hybrid threats, noting that without it, achieving results is simply impossible.
In this regard, the EU Commissioner also attaches particular importance to the existence of appropriate institutions ready to mount a worthy counterattack against hybrid threats.