Դեկտեմբերի 1-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ելույթ է ունեցել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1325 բանաձևի 25-ամյակի՝ «Ապրող օրակարգ. Կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն օրակարգի 25 տարին և Հայաստանի կոչը՝ հանուն մարդկայինանվտանգության» միջազգային կոնֆերանսի ընթացքում:
Շատ ուրախ եմ ողջունել ձեզ այս կարևոր միջազգային համաժողովի ընթացքում, որը նվիրված է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի «Կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն» 1325 բանաձևի ընդունման 25-ամյակին։ Այս փաստաթուղթը 25 տարի առաջ հիմք դրեց նոր գլոբալ օրակարգի՝ «Կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն» և ստեղծեց պատմական ինստիտուցիոնալ հիմք՝ կանանց դերի ճանաչման համար՝ հակամարտությունների կանխարգելման, խաղաղության հաստատման և հետպատերազմյան վերականգնման գործընթացներում։
Այս տարվա միջոցառման թեման՝ «Ապրող օրակարգ․ կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն օրակարգի 25 տարին և Հայաստանի կոչը՝ հանուն մարդկային անվտանգության», առանձնապես արդիական է մեր տարածաշրջանի համար, որտեղ խաղաղությունն ու անվտանգությունը դարձել են տարածաշրջանում ապրող մարդկանց զարգացման հիմնարար նախապայմաններ։ Իսկ հոբելյանական տարեթիվը ոչ միայն խորհրդանշական է, այլ նաև պարտավորեցնող՝ մեզ հիշեցնելով, որ խաղաղությունը և անվտանգությունը չեն կարող լինել կայուն, եթե դրանց կառուցման գործընթացներում կանանց ձայնը և մասնակցությունը լսելի չեն։
Հայաստանը հետևողական է իր հանձնառությանը՝ կյանքի կոչելու «Կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն» բանաձևի գործողությունների ազգային ծրագիրը, որը ներառում է ռազմավարական և գործնական միջոցառումներ՝ ուղղված կանանց ընդգրկմանն անվտանգության ոլորտում՝ հիմնված ներառականության, կայունության և մարդկային անվտանգության ապահովման սկզբունքների վրա։
ՀՀ Կառավարությունը և մասնավորապես Պաշտպանության նախարարությունն իրականացրել և շարունակում են իրականացնել մի շարք ծրագրեր՝ ուղղված զինվորական և քաղաքացիական անվտանգության կառույցներում կանանց ներգրավմանն ու մասնագիտական զարգացմանը, ինչպես նաև ռազմավարական պլանավորման, ճգնաժամային կառավարման և խաղաղապահ առաքելություններում ներգրավման բարձրացմանը, որտեղ և առաջընթացը նշանակալի է: Մենք նաև մեծ կարևորություն ենք տալիս քաղաքացիական հասարակության դերակատարությանը, քանի որ կանանց իրավունքներով զբաղվող հասարարական կազմակերպություններն ակտիվորեն մասնակցում են խաղաղաշինական նախաձեռնություններին, կոնֆլիկտների կանխարգելմանը, խաղաղության խթանմանը, սահմանամերձ համայնքներում իրականացնում են կայունությանն և կանանց ներգրավվածության բարձրացմանն ուղղված ծրագրեր, որոնք միանշանակ է, որ նպաստում են կանանց առաջնորդության զարգացմանը:
Հայաստանում վերջին տարիներին կանանց ներգրավվումն անվտանգային և պաշտպանական ոլորտներում գրանցում է կայուն աճ: Այսօր զինված ուժերում նկատելիորեն աճել է կին զինծառայողների թվաքանակը, բարձրացել է կանանց մասնակցությունը նաև քաղաքական որոշումների կայացման հարցերում: «Գլոբալ գենդերային անհավասարության զեկույցի» համաձայն՝ Հայաստանը 146 երկրների շարքում զբաղեցնում է 59-րդ տեղը՝ տարածաշրջանային երկրների շարքում լինելով առաջինը: Այսօր ՀՀ Ազգային ժողովում կանանց ներգրավվածությունը հասել է 38%-ի, որը ևս տարածաշրջանային առումով ամենաբարձր ցուցանիշն է: Կանայք ներկայացված են նաև Կառավարության կազմում, տեղական ինքնակառավարման մարմիններում և պետական կառավարման տարբեր օղակներում:
Հայաստանը, գտնվելով բարդ տարածաշրջանում, ունի սեփական փորձ՝ որտեղ անվտանգության ընկալումը վերափոխվում է մարդկային և հանրային դիմակայունության մոդելի։ Մենք հասկանում ենք, որ անվտանգության համակարգերը չեն կարող արդյունավետ լինել, եթե դրանց հիմքում բացակայում են հանրային վստահությունը, մասնակցությունը և հավասարությունը։ Այդ իսկ պատճառով մեր նպատակն է ապահովել այնպիսի միջավայր, որտեղ յուրաքանչյուր քաղաքացի՝ կին թե տղամարդ, կկարողանա ապրել անվտանգ, արժանապատիվ և խաղաղ պայմաններում։ Այս համատեքստում մենք կարևորում ենք կանանց դերը ոչ միայն որպես խաղաղության շահառուներ, այլ՝ որպես դրա ակտիվ ստեղծողներ։ Նրանց ներգրավվածությունը քաղաքական որոշումների կայացման, խաղաղապահ ջանքերի և անվտանգության քաղաքականությունների մշակման գործընթացներում կարևոր են իրական և երկարատև խաղաղության հաստատման համար։
Թող մեր քննարկումները ոչ միայն վերաիմաստավորեն անցած 25 տարիները, այլև դառնան հիմք նոր անվտանգության մշակույթի ձևավորման համար, որտեղ խաղաղությունը պահպանվում է վստահության, ներառականության և համագործակցության միջոցով։

1 декабря секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян выступил на международной конференции к 25-летию резолюции 1325 СБ ООН на тему: «Живая повестка: 25 лет повестке «Женщины, мир и безопасность» и призыв Армении во имя человеческой безопасности».
«Уважаемые коллеги,
Я очень рад приветствовать вас на этой важной международной конференции, посвященной 25-летию принятия резолюции 1325 Совета Безопасности ООН «Женщины, мир и безопасность». 25 лет назад этот документ заложил основу для новой глобальной повестки – «Женщины, мир и безопасность» и создал историческую институциональную базу для признания роли женщин в процессах предотвращения конфликтов, установления мира и послевоенного восстановления.
Тема мероприятия этого года: «Живая повестка: 25 лет повестке «Женщины, мир и безопасность» и призыв Армении во имя человеческой безопасности», особенно актуальна для нашего региона, где мир и безопасность стали основополагающими предпосылками развития людей, проживающих в регионе. А юбилейная дата является не только символичной, но и обязывающей, напоминая нам о том, что мир и безопасность не могут быть устойчивыми, если голос и участие женщин не слышны в процессах их построения.
Армения последовательна в своем обязательстве воплотить в жизнь Национальный план действий по резолюции «Женщины, мир и безопасность», который включает стратегические и практические меры, направленные на вовлечение женщин в сферу безопасности, основываясь на принципах инклюзивности, устойчивости и обеспечения человеческой безопасности.
Правительство РА, и в частности Министерство обороны, реализовали и продолжают реализовывать ряд программ, направленных на вовлечение и профессиональное развитие женщин в военных и гражданских структурах безопасности, а также на повышение их участия в стратегическом планировании, кризисном управлении и миротворческих миссиях, где прогресс является значительным. Мы также придаем большое значение роли гражданского общества, поскольку общественные организации, занимающиеся правами женщин, активно участвуют в миротворческих инициативах, предотвращении конфликтов, содействии миру, реализуют программы, направленные на повышение устойчивости и вовлеченности женщин в приграничных общинах, что однозначно способствует развитию женского лидерства.
В последние годы в Армении наблюдается устойчивый рост вовлечения женщин в сферы безопасности и обороны. Сегодня в Вооруженных силах заметно увеличилось число женщин-военнослужащих, повысилось участие женщин и в вопросах принятия политических решений. Согласно «Глобальному отчету о гендерном неравенстве», Армения занимает 59-е место среди 146 стран, являясь первой среди стран региона. Сегодня вовлеченность женщин в Национальное Собрание РА достигла 38%, что также является самым высоким показателем в региональном контексте. Женщины представлены также в составе Правительства, органах местного самоуправления и в различных звеньях государственного управления.
Армения, находясь в сложном регионе, имеет собственный опыт, где восприятие безопасности трансформируется в модель человеческой и общественной устойчивости. Мы понимаем, что системы безопасности не могут быть эффективными, если в их основе отсутствуют общественное доверие, участие и равенство. Именно поэтому наша цель – обеспечить такую среду, где каждый гражданин, будь то женщина или мужчина, сможет жить в безопасных, достойных и мирных условиях. В этом контексте мы подчеркиваем роль женщин не только как бенефициаров мира, но и как его активных создателей. Их вовлеченность в процессы принятия политических решений, миротворческие усилия и разработку политики безопасности важны для установления реального и долгосрочного мира.
Пусть наши обсуждения не только переосмыслят прошедшие 25 лет, но и станут основой для формирования новой культуры безопасности, где мир сохраняется посредством доверия, инклюзивности и сотрудничества.