ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Էստոնիայի ԱԳ նախարար Մարգուս Ցահքնայի հետ։ Էստոնիայի ԱԳ նախարարն Արարատ Միրզոյանին տեղեկացրել է 2026 թվականին ՀՀ-ում Էստոնիայի դեսպանություն բացելու որոշման մասին:
Նախարար Միրզոյանն իր գոհունակությունն է արտահայտել Էստոնիայի կողմից կայացված այդ կարևոր որոշման կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ այն հիրավի արտահայտում է երկու երկրների միջև ձևավորված ամուր գործընկերությունն ու դրա հետագա խորացման հարցում երկուստեք արտահայտված շահագրգռվածությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ հավակնոտ օրակարգի առաջմղմանը միտված կոնկրետ ծրագրերի կյանքի կոչման հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել առաջիկա անելիքների շուրջ: Ի թիվս այլ ուղղությունների, անդրադարձ է կատարվել հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարում փոխգործակցության հարցերի:
Տարածաշրջանային զարգացումների համատեքստում անդրադարձ է կատարվել «ԹՐԻՓ ուղի» հաղորդակցությունների ծրագրի կյանքի կոչմամբ ընձեռնվող հնարավորություններին:

Эстония в 2026 году откроет посольство в Армении
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Эстонии Маргусом Цахкной. Министр иностранных дел Эстонии проинформировал Арарата Мирзояна о решении открыть в Республике Армения посольство Эстонии в 2026 году.
Министр Мирзоян выразил свою удовлетворенность в связи с этим важным решением, принятым Эстонией, подчеркнув, что оно действительно отражает прочное партнерство, сложившееся между двумя странами, и взаимную заинтересованность в его дальнейшем углублении.
Собеседники обсудили вопросы реализации конкретных программ, направленных на продвижение амбициозной повестки дня двусторонних, а также отношений Республика Армения-ЕС. Произошел обмен мнениями относительно предстоящих действий. Среди других направлений, было обращено внимание на вопросы взаимодействия в борьбе с гибридными угрозами.
В контексте региональных developments было обращено внимание на возможности, открывающиеся с запуском программы коммуникаций «Путь TRIPP».