Այսօր կա 23 հաստատված գերի. Ալեն Սիմոնյան
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ճեպազրույցի ընթացքում անդրադարձել է գերիների հարցին՝ նշելով․ այս պահին կա հաստատված 23 գերի։
«Մենք ունեցել ենք 200-ի հասնող գերի։ Այսօր կա 23 հաստատված գերի․ եկեք սպասենք։ Ես վստահ եմ, որ քայլերի շնորհիվ գերիների թիվն ինչ-որ պահի հասնելու է զրոյի»,-ասել է Ալեն Սիմոնյանը՝ ընգծելով վերադառնալու են բոլորը, այդ թվում՝ Ղարաբաղի նախկին ղեկավարները:
«Վերադառնալու են բոլորը, որոնք գերեվարվել են կամ հայտնվել այնտեղի բանտերում։ Մեր իշխանությունն ամեն ինչ արել և անելու է, որ բոլորն անխտիր վերադառնան»,- նշել է նա:

During the briefing, NA Speaker Alen Simonyan touched on the issue of prisoners, noting that there are currently 23 confirmed prisoners.
“We had up to 200 prisoners. Today, there are 23 confirmed prisoners. Let’s wait. I am sure that thanks to the steps taken, the number of prisoners will reach zero at some point,” said Alen Simonyan, emphasizing that everyone will return, including the former leaders of Karabakh.
“Everyone who was captured or found in prisons there will return. Our government has done everything and will do everything to ensure that everyone returns without discrimination,” he noted.