Ձայնագրությունը բանակցությունների վրա չի ազդի. միջազգայնագետ
Հրապարակվել է Թրամփի բանագնաց Ուիթքոֆֆի և Պուտինի օգնական Ուշակովի հեռախոսազրույցի ձայնագրությունը: Ուիթքոֆֆը Ուշակովին խորհուրդներ է տվել, թե ինչպես ստանալ Թրամփի բարեհաճությունը և նրա հետ հաջող բանակցություններ վարել:
«Եթե բովանդակությանը նայենք, սենսացիոն ոչինչ չկա։ Հետաքրքիր մասը ժամանակագրությունն է։ Պայմանավորվել էին հեռախոսազանգ ունենալ մինչև Զելենսկու և Թրամփի հանդիպումը»,-Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց «ԱՊՐԻ Արմենիա» վերլուծական կենտրոնի գիտաշխատող Սերգեյ Մելքոնյանը։
Ըստ միջազգայնագետի՝ հեռախոսազանգի հիմնական նպատակը եղել է մեկը՝ կազմակերպել Պուտին-Թրամփ շփումը՝ նախքան ԱՄՆ-Ուկրաինա բարձր մակարդակի հանդիպումը.
«Ուշակովի խոսքից պարզ է դառնում, որ այդ զրույցի կազմակերպումն էր հիմնական խնդիրը։ Սա բանակցային մեխանիկայի տակտիկական քայլ էր»,-ընդգծեց նա։
Մելքոնյանի գնահատմամբ՝ այժմ ընթանում է «կոմպրոմատների պատերազմ»․ կողմերը տեղեկատվական ճնշմամբ փորձում են ազդել բանակցային գործընթացի վրա. «Հիմա փորձում են Ուկրաինային այս կամ այն կերպ ստիպել ընդունել այն կետերը, որոնք արդեն բանակցվել են և առաջարկվել ԱՄՆ-ի կողմից»,-ասաց նա։
Միջազգայնագետի գնահատմամբ՝ Ուիթքոֆֆ-Ուշակով զրույցի հրապարակումը մեծ ազդեցություն չի ունենա ընթացիկ բանակցային գործընթացների վրա, որովհետև լուրջ հարցեր ընդհանրապես չեն քննարկվել․ «Տարածքների, Ուկրաինայի բանակի կամ ՆԱՏՕ-ին անդամակցության մասին խոսք չկա։ Եթե ուզեին, գուցե այլ զրույցներ կձայնագրեին, բայց սա այդ կարգի չէ»,-ընդգծեց նա։

A recording of a phone conversation between Trump envoy Witkoff and Putin’s aide Ushakov has been released. Witkoff gave Ushakov advice on how to win Trump’s favor and conduct successful negotiations with him.
“If we look at the content, there is nothing sensational. The interesting part is the chronology. They had agreed to have a phone call before the Zelensky-Trump meeting,” Sergey Melkonyan, a researcher at the APRI Armenia analytical center, told Radar Armenia.
According to the international affairs expert, the main purpose of the phone call was one: to organize Putin-Trump contact before the high-level US-Ukraine meeting.
“It is clear from Ushakov’s words that the main issue was organizing that conversation. This was a tactical step in the mechanics of negotiations,” he emphasized.
According to Melkonyan, a “war of compromising materials” is currently underway. The parties are trying to influence the negotiation process through information pressure. "Now they are trying to force Ukraine to accept the points that have already been negotiated and proposed by the United States in one way or another," he said.
According to the international expert, the publication of the Witkoff-Ushakov conversation will not have a big impact on the current negotiation processes, because no serious issues were discussed at all. "There is no talk of territories, the Ukrainian army, or NATO membership. If they wanted to, they could have recorded other conversations, but this is not that kind of thing," he emphasized.