ՀՀ փոխարտգործնախարար Մնացական Սաֆարյանը ԱԺ-ում ճեպազրույցում ասել է, որ ՀՀ-ն չի մասնակցում ՀԱՊԿ-ի գագաթնաժողովին, բայց նաև չի խոչընդոտում որոշումների, փաստաթղթերի ընդունմանը։
«Այս համաձայնագիրը չէի կապի Հայաստանի որևէ դիվանագիտական և քաղաքական գործողությունների հետ»,-ասել է Մնացական Սաֆարյանը՝ ընդգծելով՝ այս փուլում Հայաստանի քաղաքականությունն այդպիսին է։
«Հայաստանը վարում է արտաքին քաղաքականությունն իր շահերի հիման վրա՝ ըստ ձևավորվող իրավիճակի, և հայտարարվել է Հայաստանի և՛ դիվերսիֆիկացման, և՛ բալանսավորելու քաղաքականության մասին»,-նշել է նա և ընդգծել, որ Հայաստանն ընդունում է որոշումներ, և եթե հավելյալ տեղեկատվություն լինի, կտեղեկացնեն։

RA Deputy Foreign Minister Mnatsakan Safaryan said at a briefing in the National Assembly that Armenia is not participating in the CSTO summit but is also not hindering the adoption of decisions and documents.
“I would not link this agreement with any diplomatic and political actions of Armenia,” said Mnatsakan Safaryan, emphasizing that Armenia’s policy at this stage is such.
“Armenia conducts foreign policy based on its interests, according to the emerging situation, and Armenia’s policy of both diversification and balancing has been announced,” he noted and emphasized that Armenia is making decisions. If there is additional information, they will inform.