ՀՀ փոխարտգործնախարար Մնացական Սաֆարյանը ԱԺ-ում ճեպազրույցում ասել է, որ ՀՀ-ն չի մասնակցում ՀԱՊԿ-ի գագաթնաժողովին, բայց նաև չի խոչընդոտում որոշումների, փաստաթղթերի ընդունմանը։
«Այս համաձայնագիրը չէի կապի Հայաստանի որևէ դիվանագիտական և քաղաքական գործողությունների հետ»,-ասել է Մնացական Սաֆարյանը՝ ընդգծելով՝ այս փուլում Հայաստանի քաղաքականությունն այդպիսին է։
«Հայաստանը վարում է արտաքին քաղաքականությունն իր շահերի հիման վրա՝ ըստ ձևավորվող իրավիճակի, և հայտարարվել է Հայաստանի և՛ դիվերսիֆիկացման, և՛ բալանսավորելու քաղաքականության մասին»,-նշել է նա և ընդգծել, որ Հայաստանն ընդունում է որոշումներ, և եթե հավելյալ տեղեկատվություն լինի, կտեղեկացնեն։

Заместитель министра иностранных дел Республики Армения Мнацакан Сафарян на брифинге в Национальном собрании заявил, что Республика Армения не участвует в саммите ОДКБ, но и не препятствует принятию решений и документов.
«Я не стал бы связывать это соглашение с какими-либо дипломатическими и политическими действиями Армении», – сказал Мнацакан Сафарян, подчеркнув, что на данном этапе такова политика Армении.
«Армения ведет внешнюю политику на основе своих интересов в соответствии со складывающейся ситуацией, и было заявлено о политике Армении как по диверсификации, так и по балансированию», – отметил он и подчеркнул, что Армения принимает решения, и если будет дополнительная информация, то о ней сообщат.