ՌԴ-ի դիրքորոշման մեջ զարմանալի բան չկա. Բադալյան
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Ուկրաինայում խաղաղության հաստատմանն ուղղված ամերիկյան առաջարկները Ալյասկայում քննարկումների հունում են և գործնականում կարող են կարգավորման հիմք հանդիսանալ։
«Այստեղ որևէ զարմանալի բան չկա Ռուսաստանի այդ դիրքորոշման մեջ, քանի որ մի շարք այլ հայտարարություններով արդեն տեսանելի էին ակնարկներ»,-Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը՝ ընդգծելով՝  ԱՄՆ-ի հետ պլանը գործնականում ձևավորվել է Ալյասկայում կայացած Թրամփ-Պուտին հանդիպման հանրագումարում, և տրամաբանական է, որ Ռուսաստանը դրական է վերաբերում այդ բովանդակությանը՝ որպես բանակցային հիմք։
Ինչպես արդեն հայտնի է՝ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հայտարարել է, որ Անկարան պատրաստ է ջանքեր գործադրել «հարատև և արդար խաղաղություն» ապահովելու համար, որը քաղաքագետի գնահատմամբ՝ պատերազմի առաջին շրջանից էլ բանակցային հարթակ էր.
«Պատերազմի հենց առաջին շրջանում Թուրքիան հարթակ էր, որտեղ մշակվում էր ստամբուլյան հայտնի բանակցային բովանդակությունը։ Ըստ ուկրաինական կողմի՝ այդ պայմանավորվածությունը չավարտվեց հենց Բորիս Ջոնսոնի միջամտության պատճառով, որը հայտարարել էր՝ պետք է ոչ թե բանակցել, այլ կռվել»,-ընդգծեց քաղաքագետը։
Բադալյանի խոսքով՝ Անկարան հիմա փորձում է կրկին ներգրավվել գործընթացում.«Էրդողանի քաղաքականությանը բնորոշ է մտնել բոլոր ուղղություններով և ստանձնել դեր, որտեղ հնարավորություն է տեսնում։ Սա օրինաչափ վարքագիծ է յուրաքանչյուր հավակնոտ պետության համար, որն ուզում է բարձրացնել իր աշխարհաքաղաքական կշիռը»,-ասաց նա և ընգծեց՝  այդ տեսանկյունից սպասելի էր, որ Էրդողանը ևս կփորձի մտնել նոր գործընթացների մեջ և քաղել առավելագույնը։

Russian President Vladimir Putin has announced that American proposals aimed at establishing peace in Ukraine are under discussion in Alaska and could, in practice, serve as a basis for a settlement.
“Nothing is surprising in Russia’s position here, since hints were already visible in several other statements,” political commentator Hakob Badalyan said in an interview with Radar Armenia, emphasizing that the plan with the US was practically formed in the culmination of the Trump-Putin meeting in Alaska. It is logical that Russia positively views this content as a basis for negotiations.
As is well known, Turkish President Erdogan has stated that Ankara is ready to make efforts to ensure a “lasting and just peace,” which, according to the political scientist, was a negotiating platform from the very beginning of the war.
“In the very first period of the war, Turkey was a platform where the famous Istanbul negotiating content was being developed. According to the Ukrainian side, that agreement was not concluded precisely because of the intervention of Boris Johnson, who had stated that it was necessary not to negotiate, but to fight,” the political scientist emphasized.
According to Badalyan, Ankara is now trying to re-engage in the process. Erdogan’s policy is characterized by entering in all directions and assuming a role where it sees an opportunity. This is a normal behavior for any ambitious state that wants to increase its geopolitical weight,” he said, and emphasized that from this point of view, it was expected that Erdogan would also try to enter new processes and make the most of it.