Ամերիկյան լրատվամիջոցները տեղեկացրել են, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ներկայացրել է ռուս-ուկրաինական պատերազմը դադարեցնելու նոր՝ 28 կետանոց ծրագրի նախագիծ։
«Ընդհանուր առմամբ, հաստատում եմ այն միտքը, որ Ուկրաինան չի ընդունելու, որովհետև այնտեղ կան նրա համար անընդունելի կետեր»,-Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Արմեն Վարդանյանը՝ հավելելով՝ Եթե կատարվեն որոշ փոփոխություններ, հնարավոր է։
Մյուս կողմից, «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության ղեկավար, քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը ամենաիրատեսական ծրագիրն է համարում այն. «Ակնհայտ է, որ ծրագիրը ամենաիրատեսականն է այսօրինակ իրավիճակում, քանի որ հաշվի է առնում ռուս-ուկրաինական պատերազմից առաջացած ստատուս քվոն»,-նշեց Սուրենյանցը։ Նա մատնանշեց, որ, չնայած՝ դիմադրությունը ԵՄ-ում և ԱՄՆ-ում կարող է բարդացնել գործընթացը, ծրագիրը տալիս է որոշակի մանևրային հնարավորություններ Ուկրաինայի իշխանության համար։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի գնահատմամբ՝ դեռ անհրաժեշտ է «լրացուցիչ աշխատանք», որպեսզի բանակցությունները հաջողությամբ ավարտվեն, իսկ ըստ քաղաքագետ Արմեն Վարդանյանի՝ պետք է որոշ կետեր փոխել՝ հարգելով Ուկրաինայի ինքնիշխանությունը. «Որոշ կետեր պետք է փոխվեն այնպես, որպեսզի հարգվի Ուկրաինայի ինքնիշխանությունը, միայն այդ դեպքում է, որ Ուկրաինան կարող է ընդունել առաջարկների փաթեթը։ Սակայն, ընդհանուր առմամբ, ես կարծում եմ, որ բանակցությունները ձախողվելու են»,-ընդգծեց նա ։
Սուրենյանցը չի կիսում Արմեն Վարդանյանի կարծիքը՝ հակադրելով, որ գործընթացի մեկնարկը արդեն տրված է. «Համարենք, որ գործընթացի մեկնարկը տրված է, բայց այս պահի դրությամբ դժվար է կանխատեսել, թե դա շաբաթների, ամիսների, թե՞ տարիների ընթացքում կկատարվի։ Սակայն ուժային դիսբալանսը դեռևս Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև մնում է, ուստի այս խաղաղությունը ծանր պայմաններով կլինի Ուկրաինայի համար և որևէ առիթ չի տալիս լիովին լավատես լինելու»,-շեշտեց նա

American media reported that US President Donald Trump has presented a new 28-point draft plan to end the Russian-Ukrainian war.
“In general, I confirm the idea that Ukraine will not accept it, because there are unacceptable points in it,” political scientist Armen Vardanyan said in an interview with Radar Armenia, adding, “If some changes are made, it is possible.”
On the other hand, the leader of the Democratic Alternative party, political scientist Suren Surenyants, considers it the most realistic plan. “It is obvious that the plan is the most realistic in this situation, since it takes into account the status quo created by the Russian-Ukrainian war,” Surenyants noted. He pointed out that, although resistance in the EU and the US may complicate the process, the plan provides specific maneuvering opportunities for the Ukrainian authorities.
According to US Secretary of State Marco Rubio, “additional work” is still needed to conclude the negotiations successfully, and according to political scientist Armen Vardanyan, some points need to be revised to respect Ukraine’s sovereignty. “Some points need to be changed in a way that respects Ukraine’s sovereignty; only then can Ukraine accept the package of proposals. However, in general, I think the negotiations will fail,” he emphasized.
Surenyants does not share Armen Vardanyan’s opinion, arguing that the process has already begun. “Let’s assume that the start of the process is given, but at the moment it is difficult to predict whether it will be carried out within weeks, months, or years. However, the power imbalance remains between Ukraine and Russia, so this peace will be on difficult terms for Ukraine and does not give any reason to be completely optimistic,” he emphasized.