ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 24-ին հանդիպել է ԵԱՀԿ ԽՎ փոխնախագահ, ԵԱՀԿ ԽՎ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Լուիս Գրասայի (Պորտուգալիա) հետ: ԵԱՀԿ ԽՎ փոխնախագահը դրական է գնահատել Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումները` նշելով, որ իրենք շարունակելու են աջակցել այդ գործընթացին:
Զրուցակիցների քննարկումների առանցքում են եղել ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը, ինչպես նաեւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին եւ տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցերը:
Ալեն Սիմոնյանը Լուիս Գրասայի ուշադրությունն է հրավիրել նաեւ Ադրբեջանում գտնվող գերիների, ապօրինի պահվող եւ անհետ կորած համարվող անձանց խնդրին:

Alen Simonyan discussed the issue of prisoners of war with the OSCE PA Vice-President (VIDEO)
On November 24, the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia, Alen Simonyan, met with the OSCE PA Vice-President, OSCE PA Special Representative for the South Caucasus, Luis Grassa (Portugal). The OSCE PA Vice-President positively assessed the democratic reforms being implemented in Armenia, noting that the OSCE PA will continue to support that process.
The interlocutors' discussions focused on issues related to RA-EU cooperation, the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, and regional developments.
Alen Simonyan also drew Luis Grassa's attention to the issue of prisoners of war, illegally detained persons, and missing persons in Azerbaijan.