Մեկնարկել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցը Ղազախստանի Հանրապետություն: «Ակորդա» նստավայրում նախ կայացել է ՀՀ վարչապետի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը և Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը ողջունել են երկրների պատվիրակություններին, հնչել են Հայաստանի և Ղազախստանի պետական օրհներգերը:
Այնուհետև կայացել է ՀՀ վարչապետի և Ղազախստանի նախագահի առանձնազրույցը: Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը ողջույնի խոսքում նշել է. «Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո վարչապետ, բարի գալուստ Ղազախստան: Ձեր այցը շատ կարևոր է երկու երկրների, մեր դինամիկ զարգացող ռազմավարական գործընկերության համար: Հետևաբար՝ մեր հարաբերությունները նոր ազդակ են ստանում, և մենք վստահ ենք, որ դա նաև նոր իմպուլս կլինի մեր հետագա հարաբերությունների զարգացման համար։ Սա Ձեր առաջին պաշտոնական այցն է Ղազախստան, հետևաբար՝ մենք դրան մեծ կարևորություն ենք տալիս։ Հուսով եմ, որ այն լավ կանցնի և վստահ եմ, որ ղազախ ժողովրդի համար, մեր պատմության համար, մեր ավանդույթների համար, մեր մշակույթի համար այս այցի կարևորությունը կլինի էական: Ձեր այցի ժամանակ կարևորագույն մի շարք համաձայնագրեր, փաստաթղթեր կստորագրվեն: Եվս մեկ անգամ ցանկանում եմ Ձեզ ողջունել Ղազախստանում»:
Իր հերթին, վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Պարոն նախագահ, նախ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել պաշտոնական այցով Ղազախստան գալու և ջերմ ընդունելության համար: Իսկապես համաձայն եմ, որ այս այցը նոր լիցք կհաղորդի մեր երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը և ուզում եմ ընդգծել այդ գործում Ձեր անձնական ներդրումը և շնորհակալություն հայտնել դրա համար: Ես կարծում եմ, որ մեր հարաբերությունների այս նոր շրջափուլը բացվեց նախորդ տարի Հայաստանի Հանրապետություն կատարած Ձեր պաշտոնական այցի արդյունքներով, որտեղ մենք մի շարք կարևոր պայմանավորվածություններ ձեռք բերեցինք:
Այդ պայմանավորվածությունների մի մասն արդեն կատարվել է, մյուս մասը՝ կատարման ընթացքի մեջ է: Եվ սա, իսկապես, շատ գործնական և ռազմավարական գործընկերություն է: Համոզված եմ, որ այս այցի շրջանակներում մենք այդ ամենի հետագա զարգացումը կապահովենք: Ինձ համար մեծ պատիվ է պաշտոնական այցով Ղազախստանում լինելը և Ձեր կողմից հյուրընկալվելը: Ես նաև մեծ հաճույքով ուզում եմ ընդգծել, որ սա մեր երկրների, մեր կառավարությունների և մեր երկու երկրների առաջնորդների միջև փոխվստահության շատ կարևոր արտահայտություն է, ինչն ամենևին էլ երկրորդական դեր չունի մեր երկրների հարաբերությունների զարգացման և խորացման համար: Կրկին ուզում եմ Ձեզ շնորհակալություն հայտնել այդ ամենի առիթով»։
Այնուհետև տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը նշել է, որ Հայաստանը Ղազախստանի համար հանդիսանում է առանցքային գործընկեր առևտրային և տնտեսական կապերի համար, ղազախ ժողովուրդը մեծապես հարգում է հայ ժողովրդին, հայ ժողովրդի պատմությունը, մշակույթը և ավանդույթները։ Նրա խոսքով` այսօր Հայաստանը դարձել է ղազախ ժողովրդի համար շատ սիրելի զբոսաշրջային ուղղություն։ Ղազախստանի նախագահի խոսքով` երկու երկրների միջև բաց հարաբերություններ են՝ հիմնված փոխվստահության վրա, փոխադարձ համագործակցությունը սերտ է թե՛ տարածաշրջանային, թե՛ միջազգային հարթակներում: «Մեր համագործակցությունը թե՛ առևտրատնտեսական, թե՛ մշակութային, թե՛ կրթական ոլորտներում շարունակաբար զարգանում է: Ես ցանկանում եմ ընդգծել, որ մեր միջպետական հարաբերություններն առանձնահատուկ են, մենք ունենք մեծ հնարավորություններ բազմակողմանիորեն զարգացնել մեր համագործակցությունը: Այսօր մենք կստորագրենք պատմական փաստաթղթեր, որպեսզի բարձրացնենք մեր հարաբերությունները երկու երկրների միջև և դարձնենք ռազմավարական հարաբերություններ»,- ասել է Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը։
Վարչապետ Փաշինյանը շեշտել է, որ այս այցի առանցքային արդյունքը երկկողմ հարաբերությունների զարգացումն է մինչև ռազմավարական գործընկերության մակարդակի: Վարչապետի խոսքով` այս հենքի վրա կողմերը նոր լիցք կհաղորդեն հարաբերությունների զարգացման հետագա ընթացքին բոլոր ուղղություններով՝ քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակ, տնտեսական համագործակցության խորացող մակարդակ և իհարկե, նաև հումանիտար ոլորտում գործակցությունը նոր դրսևորումներ է ստանում։ «Այսօր Աստանայում փողոցներից մեկն անվանակոչվեց հայոց գրերի հեղինակի՝ Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի անունով: Սա նույնպես մենք ընկալում ենք որպես հարգանքի դրսևորում հայ ժողովրդի և Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով` տարածաշրջանում տեղի ունեցող փոփոխությունները նոր հնարավորություններ են բացում տնտեսական հարաբերությունների հետագա խորացման համար, բացվում են նոր տրանսպորտային հնարավորություններ, որոնք պետք է լրջորեն ուսումնասիրել: Երկրի ղեկավարը հավելել է, որ երկու երկրների միջկառավարական հանձնաժողովի անդամները ստանում են նոր օրակարգ , որի շուրջ աշխատանքն արդեն իսկ մեկնարկել է:
Հաջորդիվ Նիկոլ Փաշինյանը և Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը քննարկել են առևտրատնտեսական, գործարար կապերի զարգացմանը, ենթակառուցվածքների, տրանսպորտի, գյուղատնտեսության, ավիահաղորդակցության, կրթության, մշակույթի ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Զրուցակիցները կարևորել են տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակումը, ինչը նոր ազդակ կհաղորդի տարածաշրջանային հարաբերությունների զարգացմանն ու ընդլայնմանը: Այդ առումով, երկրների առաջնորդները կարևորել են երկաթուղով Ղազախստանից Հայաստան ցորենի ներկրման փաստը և հույս հայտնել, որ այդ գործընթացը կլինի շարունակական: Այդ առումով, Նիկոլ Փաշինյանը և Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը կարևոր են համարել TRIPP և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծերի կյանքի կոչումը:
Ղազախստանի նախագահը միաժամանակ ընդգծել է վարչապետ Փաշինյանի անձնական ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման գործում` հավելելով, որ իր երկիրը հետևողականորեն աջակցում է Հայաստանի և Ղազախստանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Երևան-Աստանա ուղիղ ավիաչվերթերի գործարկման, թվայնացման, ուսանողների փոխանակման ծրագրերի և այլ ուղղություններով փոխգործակցության հետագա զարգացման շուրջ:

Армения является ключевым партнером для Казахстана. — Токаев
Начался официальный визит премьер-министра РА Никола Пашиняна в Республику Казахстан. В резиденции «Аккорда» сначала состоялась официальная церемония приветствия премьер-министра РА, во время которой Никол Пашинян и президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев поприветствовали делегации стран, прозвучали государственные гимны Армении и Казахстана.
Затем состоялась отдельная беседа премьер-министра РА и президента Казахстана. В приветственном слове Касым-Жомарт Токаев отметил: «Уважаемый премьер-министр Республики Армения, добро пожаловать в Казахстан. Ваш визит очень важен для двух стран, для нашего динамично развивающегося стратегического партнёрства. Следовательно, наши отношения получают новый импульс, и мы уверены, что это станет новым толчком для дальнейшего развития наших отношений. Это ваш первый официальный визит в Казахстан, поэтому мы придаем ему большое значение. Надеюсь, он пройдет хорошо, и уверен, что для казахского народа, для нашей истории, для наших традиций и культуры значимость этого визита будет существенной. Ваш визит ознаменуется подписанием ряда важнейших соглашений и документов. Еще раз хочу приветствовать Вас в Казахстане».
В свою очередь, премьер-министр Пашинян отметил: «Господин президент, прежде позвольте поблагодарить за возможность прибыть с официальным визитом в Казахстан и за тёплый прием. Полностью согласен, что этот визит придаст новый импульс развитию наших двусторонних отношений, и хочу подчеркнуть Ваш личный вклад в это и поблагодарить Вас за него. Я считаю, что этот новый этап в наших отношениях открылся по итогам Вашего официального визита в Республику Армения в прошлом году, где мы достигли ряда важных договорённостей.
Часть этих договорённостей уже выполнена, другая часть — в процессе выполнения. И это действительно очень практичное и стратегическое партнёрство. Уверен, что в рамках этого визита мы обеспечим дальнейшее развитие всего этого. Для меня большая честь находиться с официальным визитом в Казахстане и быть принятым Вами. Также хочу с удовольствием подчеркнуть, что это очень важное проявление взаимного доверия между нашими странами, правительствами и лидерами, что играет далеко не второстепенную роль в развитии и углублении наших отношений. Еще раз хочу поблагодарить Вас за всё это».
Далее состоялась встреча Н. Пашиняна и К.-Ж. Токаева в расширенном формате.
Касым-Жомарт Токаев отметил, что Армения является ключевым партнером для Казахстана в сфере торгово-экономических связей, что казахский народ глубоко уважает армянский народ, его историю, культуру и традиции. По его словам, сегодня Армения стала очень любимым туристическим направлением для казахстанцев. Президент Казахстана подчеркнул, что между двумя странами существуют открытые отношения, основанные на взаимном доверии, а сотрудничество активно развивается как на региональных, так и международных площадках. «Наше сотрудничество в торгово-экономической, культурной и образовательной сферах продолжает развиваться. Хочу подчеркнуть, что наши межгосударственные отношения особенные, у нас есть большие возможности для всестороннего развития сотрудничества. Сегодня мы подпишем исторические документы, чтобы вывести наши отношения между двумя странами на новый уровень и сделать их стратегическими», — сказал Токаев.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул, что ключевым результатом визита является развитие двусторонних отношений до уровня стратегического партнёрства. По словам премьера, на этом основании стороны придадут новый импульс развитию отношений во всех направлениях — высокий уровень политического диалога, углубление экономического сотрудничества и новые проявления взаимодействия в гуманитарной сфере. «Сегодня в Астане одна из улиц была названа именем автора армянского алфавита Святого Месропа Маштоца. Мы воспринимаем это как проявление уважения к армянскому народу и Республике Армения», — сказал Никол Пашинян.
По словам премьера, происходящие в регионе изменения открывают новые возможности для дальнейшего углубления экономических отношений, появляются новые транспортные возможности, которые необходимо тщательно изучить. Глава правительства добавил, что члены межправительственной комиссии двух стран получают новую повестку, над которой работа уже началась.
Далее Н. Пашинян и К.-Ж. Токаев обсудили широкий круг вопросов, касающихся развития отношений в торгово-экономической сфере, деловых связях, сотрудничества в области инфраструктуры, транспорта, сельского хозяйства, авиасообщения, образования и культуры. Собеседники подчеркнули важность разблокировки региональных транспортных маршрутов, что придаст новый импульс развитию и расширению региональных отношений. В этом контексте лидеры стран особо отметили факт импорта пшеницы из Казахстана в Армению по железной дороге и выразили надежду на продолжение этого процесса. В этом же контексте Пашинян и Токаев особо важным считают реализацию проектов TRIPP и «Перекресток мира».
Президент Казахстана также подчеркнул личные усилия премьера Пашиняна в деле установления мира и стабильности в регионе, добавив, что его страна последовательно поддерживает процесс урегулирования отношений между Арменией и Казахстаном.
Собеседники обменялись мнениями по дальнейшему развитию сотрудничества в таких направлениях, как прямые авиарейсы Ереван–Астана, цифровизация, программы студенческого обмена и другие.
Премьер-министр Пашинян пригласил президента Казахстана с государственным визитом в Армению, и приглашение было принято с готовностью.