Քոչարյանը և Սարգսյանը չպիտի գան ընտրության. Մեհրաբյան
Վարչապետ Նիկոլ  Փաշինյանը երեկ հայտարարել է, որ 2026 թ. խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում պետք է դուրս մղվեն և այլևս քաղաքական դաշտում տեղ չունենան «նախորդող շրջանի քաղաքական էլիտայի բոլոր ներկայացուցիչները, որոնք ՀՀ-ն առաջնորդել ու տարել են դեպի թակարդ և պահել թակարդում»։
«Ռոբերտ Քոչարյանը և Սերժ Սարգսյանը, ինչպես նաև այդ ժամանակվա պետության քաղաքական ֆասադ հանդիսացող քաղաքական ուժերին պետք է օրենքով արգելվի զբաղվել քաղաքականությամբ, իսկ այդ կուսակցությունները պետք է լուծարվեն»,-Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց «Հանուն հանրապետության» կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Մեհրաբյանը։
Մեհրաբյանը նշեց, որ կողմ է վարչապետի մոտեցմանը, և կողմնակից է նրան, որ Ռոբերտ Քոչարյանը և Սերժ Սարգսյանը չպիտի գան ընտրության. «Այլ տարբերակ չեմ տեսնում, քանի որ նրանց նորից ընտրության բերելն անարդար կլինի հայ ժողովրդի նկատմամբ»,-շեշտեց նա։
Մեհրաբյանը կիսում է վարչապետի այն միտքը, որ հասարակաությունը «զզվել է նախկին-ներկա» բանավեճից. «Այո՛, ժովուրդը զզվել է բանավեճից։ Պետությունը պարտավոր է այդ վերջակետը դնել, մանավանդ, երբ կա դատավճիռ, որը քաղաքական լյուստրացիայի համապարփակ, իրավաբանական հիմք է այլևս»,-ասել է նա՝ ընդգծելով՝ մյուս հարցերը պետության պարտականությունն է, որը պետք է կատարի։

Kocharyan and Sargsyan should not run for election. Mehrabyan
Prime Minister Nikol Pashinyan announced yesterday that as a result of the 2026 parliamentary elections, "all representatives of the previous political elite, who led and led the Republic of Armenia into a trap and kept it in a trap, should be expelled and no longer have a place in the political arena."
"Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan, as well as the political forces that were the political facade of the state at that time, should be prohibited by law from engaging in politics, and these parties should be dissolved," Ruben Mehrabyan, the deputy chairman of the "For the Republic" party, said in an interview with Radar Armenia.
Mehrabyan noted that he supports the Prime Minister's approach and that Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan should not run for office. "I see no other option, because bringing them to the polls again would be unfair to the Armenian people," he emphasized.
Mehrabyan shares the Prime Minister's view that society is "disgusted with the past-present" debate. "Yes, the people are fed up with the debate. The state is obliged to put an end to it, especially when there is a verdict, which is a comprehensive, legal basis for political lustration," he said, emphasizing that other issues are the state's responsibility, which it must fulfill.