Ղազախստանի նախագահն Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաև ու Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ընդլայնված ձևաչափով բանակցություններ են վարել
«Հայաստանը Հարավային Կովկասում Ղազախստանի հիմնական քաղաքական և առևտրատնտեսական գործընկերներից մեկն է։ Ղազախ ժողովուրդը հատուկ ակնածանքով է վերաբերվում հայ ժողովրդին, նրա հնագույն պատմությանը, հարուստ մշակույթին և ավանդույթներին: Ձեր երկիրը դարձել է ղազախստանցիների համար ամենատարածված տուրիստական ուղղություններից մեկը: Ընթացիկ տարում տեղի ունեցան նշանակալի միջոցառումներ, որոնք նպաստեցին մեր երկրների մերձեցմանը»,- ասել է Տոկաևը։
Նախագահի խոսքով՝ Աստանայի և Երևանի միջև ձևավորվել է բաց և վստահելի քաղաքական երկխոսություն բոլոր մակարդակներում: Սերտ և արդյունավետ համագործակցություն է ծավալվել տարածաշրջանային և միջազգային կառույցների շրջանակներում:
Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևն ընդգծել է, որ հետևողականորեն զարգանում են երկկողմ առևտրատնտեսական, մշակութային-հումանիտար և գիտակրթական շփումները
Հանրապետության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ այսօր կստորագրվի պատմական փաստաթուղթ, որը Ղազախստանի և Հայաստանի համագործակցությունը կհասցնի ռազմավարական գործընկերության մակարդակի:

A historic document will be signed today. Tokayev
Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan held talks in an expanded format.
"Armenia is one of Kazakhstan's main political and trade-economic partners in the South Caucasus. The Kazakh people treat the Armenian people, their ancient history, rich culture, and traditions with special respect. Your country has become one of the most popular tourist destinations for Kazakhs. Significant events have taken place this year that have contributed to the rapprochement of our countries," Tokayev said.
According to the President, an open and trusting political dialogue has been established between Astana and Yerevan at all levels. Close, practical cooperation has been established within the framework of regional and international structures.
Kassym-Jomart Tokayev emphasized that bilateral trade, economic, cultural, humanitarian, and scientific-educational contacts are consistently developing.
The Head of the Republic reported that a historic document will be signed today, raising cooperation between Kazakhstan and Armenia to the level of a strategic partnership.