ՀՀ վարչապետը Նիկոլ Փաշինյանը Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ ընդլայնավծ կազմով բանակցություններում նշել է, որ իր այցը լավ հնարավորություններ է բացում երկկողմ հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելու համար։
«Ես կարծում եմ, որ տարածաշրջանում տեղի ունեցող փոփոխությունները հաշվի առնելով՝ նոր հնարավորություններ են բացվում տնտեսական համագործակցության և տրանսպորտային կապերի ամրապնդման համար։ Ես կարծում եմ, որ տրանսպորտային ոլորտում առկա ներուժը պետք է լիովին իրացվի, ինչը մեզ համար նոր հնարավորություններ կբացի», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության հեռանկարները լայն շրջանակում, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական, տարանցիկ և տրանսպորտային, ներդրումային համագործակցության, ընդերքի օգտագործման, գյուղատնտեսության, թվայնացման և արհեստական բանականության ներդրման, առողջապահության, ինչպես նաև մշակութային և հումանիտար կապերի վերաբերյալ։
Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը և Նիկոլ Փաշինյանը նաև մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային արդիական հարցերի շուրջ։

The potential in the transport sector must be fully realized. Pashinyan to Tokayev
Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, during expanded talks with Kassym-Jomart Tokayev, noted that his visit offers promising opportunities to elevate bilateral relations to the level of a strategic partnership.
“I believe that, taking into account the changes taking place in the region, new opportunities are opening up for strengthening economic cooperation and transport ties. I believe that the existing potential in the transport sector should be fully realized, which will open up new opportunities for us,” said Nikol Pashinyan.
During the meeting, prospects for cooperation were discussed across a wide range, including trade and economic, transit and transport, investment, subsoil use, agriculture, digitalization and the introduction of artificial intelligence, healthcare, and cultural and humanitarian ties.
Kassym-Jomart Tokayev and Nikol Pashinyan also exchanged views on topical regional and international issues.