Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայ մշակույթի և արվեստի միջազգային համակարգման խորհրդի անդամներին՝ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Կիրկոր Աժտերխանեանի գլխավորությամբ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի մշակութային դաշտի զարգացման, հայկական արվեստի միջազգային ճանաչելիության բարձրացման և համաշխարհային մշակութային հարթակներում Հայաստանի ներկայությունն առավել ընդգծելու ուղիները։
Վարչապետը կարևորել է նախաձեռնությունը, որն ուղղված է հայկական մշակույթի ժամանակակից ներկայացմանը և միջազգային համագործակցության խորացմանը։
Խորհրդի անդամները ներկայացրել են իրենց ծրագրերը, միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության նոր հնարավորությունները, ինչպես նաև մշակութային նախագծերը։
Կողմերը քննարկել են նաև Հայաստանի մշակութային դիվանագիտության ամրապնդման, արվեստի ոլորտում նորարարական լուծումների խթանման կատարելագործման հնարավորություններն ու ռազմավարական ուղղությունները։

Обсуждены новые подходы к усилению присутствия Армении на мировых культурных площадках
Премьер-министр Никол Пашинян встретился с членами Международного координационного совета армянской культуры и искусства во главе с Киркором Ажтерханяном.
На встрече обсудили развитие культурной сферы, повышение международного авторитета армянского искусства и шаги, которые позволят сделать присутствие Армении на глобальных культурных сценах более заметным.
Пашинян отметил значимость инициативы, направленной на современное представление национальной культуры и расширение международного партнёрства.
Члены совета поделились своими проектами и новыми форматами сотрудничества с зарубежными структурами.
Также были рассмотрены вопросы укрепления культурной дипломатии и продвижения инновационных подходов в сфере искусства.