Հայաստանն ու Սիրիան կակտիվացնեն քաղաքական երկխոսությունը
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Սիրիայի Արաբական Հանրապետության ԱԳ նախարար Ասադ Ալ-Շայբանիի հետ։ Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Սիրիայի միջև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցեր: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համատեղ ջանքերով, այդ թվում՝ փոխայցելությունների միջոցով ակտիվացնել քաղաքական երկխոսությունն ու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունը:
Ընդգծել է, որ փոխգործակցության զարգացման համար ամուր հիմքեր են ստեղծել Հայաստանի և Սիրիայի, ինչպես նաև երկու ժողովուրդների միջև ավանդաբար ձևավորված բարեկամական հարաբերությունները։ Հայաստանի և Սիրիայի ԱԳ նախարարը որպես զարգացման ներուժ ունեցող ուղղություններ առանձնանշվել են տնտեսական, ներդրումների խթանման ոլորտները, հումանիտար ծրագրերը: Վերջինիս համատեքստում նախարար Միրզոյանը հայտնել է հումանիտար ականազերծման աշխատանքներում ՀՀ աջակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը:
Արարատ Միրզոյանն ու Ասադ Ալ-Շայբանին անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային զարգացումներին: Սիրիայի ԱԳ նախարարը ՀՀ գործընկերոջը շնորհավորել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման կապակցությամբ, և մտքեր են փոխանակվել խաղաղության շարունակական ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի շուրջ:

Armenia and Syria will activate political dialogue
RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan had a telephone conversation with the Syrian Arab Republic's Foreign Minister, Asad Al-Shaibani. The interlocutors discussed issues of developing bilateral relations between Armenia and Syria. An agreement was reached to activate political dialogue and cooperation in areas of mutual interest through joint efforts, including through mutual visits.
He emphasized that the traditionally friendly relations between Armenia and Syria, as well as between the two peoples, have laid solid foundations for cooperation. The Armenian and Syrian Foreign Ministers identified economic, investment promotion, and humanitarian programs as areas with development potential. In this context, Minister Mirzoyan expressed Armenia's readiness to continue supporting humanitarian demining activities.
Ararat Mirzoyan and Asad Al-Shaibani touched upon regional developments. The Syrian Foreign Minister congratulated his Armenian counterpart on the establishment of peace between Armenia and Azerbaijan as a result of the agreements reached in Washington on August 8, and they exchanged views on the steps being taken to strengthen peace.