Հայաստանն ու Սիրիան կակտիվացնեն քաղաքական երկխոսությունը
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Սիրիայի Արաբական Հանրապետության ԱԳ նախարար Ասադ Ալ-Շայբանիի հետ։ Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Սիրիայի միջև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցեր: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համատեղ ջանքերով, այդ թվում՝ փոխայցելությունների միջոցով ակտիվացնել քաղաքական երկխոսությունն ու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունը:
Ընդգծել է, որ փոխգործակցության զարգացման համար ամուր հիմքեր են ստեղծել Հայաստանի և Սիրիայի, ինչպես նաև երկու ժողովուրդների միջև ավանդաբար ձևավորված բարեկամական հարաբերությունները։ Հայաստանի և Սիրիայի ԱԳ նախարարը որպես զարգացման ներուժ ունեցող ուղղություններ առանձնանշվել են տնտեսական, ներդրումների խթանման ոլորտները, հումանիտար ծրագրերը: Վերջինիս համատեքստում նախարար Միրզոյանը հայտնել է հումանիտար ականազերծման աշխատանքներում ՀՀ աջակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը:
Արարատ Միրզոյանն ու Ասադ Ալ-Շայբանին անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային զարգացումներին: Սիրիայի ԱԳ նախարարը ՀՀ գործընկերոջը շնորհավորել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման կապակցությամբ, և մտքեր են փոխանակվել խաղաղության շարունակական ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի շուրջ:

Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян провёл телефонный разговор с министром иностранных дел Сирийской Арабской Республики Асадом Аль-Шайбани. Собеседники обсудили вопросы развития двусторонних отношений между Арменией и Сирией. Достигнута договорённость совместными усилиями, в том числе посредством взаимных визитов, активизировать политический диалог и сотрудничество в сферах, представляющих взаимный интерес.
Отмечено, что прочную основу для развития сотрудничества создают традиционно сформировавшиеся дружественные отношения между Арменией и Сирией, а также между двумя народами. Министры иностранных дел Армении и Сирии выделили экономические направления, сферы содействия инвестициям, гуманитарные программы как направления, обладающие потенциалом для развития. В этом контексте министр Мирзоян сообщил о готовности Республики Армения продолжать поддержку в работах по гуманитарному разминированию.
Арарат Мирзоян и Асад Аль-Шайбани также обратились к вопросам региональных событий. Министр иностранных дел Сирии поздравил армянского коллегу в связи с установлением мира между Арменией и Азербайджаном в результате достигнутых 8 августа в Вашингтоне договорённостей, и были обменены мнениями по шагам, предпринимаемым в направлении дальнейшего укрепления мира.