Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը և Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլին Թբիլիսիում տեղի ունեցած հանդիպումների արդյունքներն ամփոփել են զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար հայտարարություններով:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հայտարարությունը.
«Անչափ հաճելի է կրկին գտնվել եղբայրական Վրաստանի հյուրընկալ հողում։ Մեկ անգամ ևս շնորհակալություն եմ հայտնում այցի ընթացքում ինձ և իմ պատվիրակությանը ցուցաբերած ջերմ հյուրընկալության համար: Ուրախ էի կրկին հանդիպել Ձեզ՝ Երևանում կայացած մեր բարեկամական ու կառուցողական հանդիպումից հետո։ Մեր հանդիպումը ևս մեկ անգամ ընդգծում է երկու երկրների միջև ամուր, բարիդրացիական հարաբերությունների շարունակական կարևորությունը։
Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար առանձնահատուկ նշանակություն ունեն բազմադարյա պատմության ու ավանդույթների և փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված Հայաստան-Վրաստան հարաբերությունները։ Վերջին շրջանի բարձր և բարձրագույն մակարդակի փոխայցելությունների և երկկողմ շփումների հաճախականությունը հստակ վկայություն են, թե ինչ ինտենսիվ են Հայաստանի և Վրաստանի միջև հարաբերությունները։
Մեր երկու պետությունների սերտ համագործակցությունը մեզ հասցրել է պատմական մի հանգրվանի, երբ մենք մեր համագործակցությունը բարձրացրել ենք ռազմավարական գործընկերության մակարդակի։ Չնայած գաղտնիք չէ, որ Վրաստանի հետ մեր համագործակցությունը միշտ է կրել ռազմավարական բնույթ, սակայն այժմ այն ամրագրվել է նաև պաշտոնական մակարդակում։
Այսօր հարգարժան գործընկերոջս հետ ունեցանք բավականին արդյունավետ և բովանդակալից քննարկումներ: Նախագահ Կավելաշվիլիի հետ մեր քննարկումների ընթացքում անդրադարձել ենք երկկողմ բազմոլորտ փոխգործակցությանը և Հայաստանի և Վրաստանի միջև ռազմավարական գործընկերության շարունակական զարգացմանն ուղղված հետագա անելիքներին։
Մեր քննարկումների առանցքում էին նաև երկկողմ տնտեսական համագործակցությունը, ինչպես նաև տրանսպորտի, զբոսաշրջության, էներգետիկայի, գործարար, ներդրումային, մշակութային, կրթական և երիտասարդական ոլորտներին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։
Նշեմ, որ Հայաստանն ակտիվորեն նախապատրաստվում է 2026թ. Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովի («COP17») և Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի հյուրընկալմանը։ Ակնկալում ենք վրացական կողմի մասնակցությունը։
Պարոն նախագահի հետ երկկողմ օրակարգային հարցեր քննարկելուց զատ, քննարկել ենք նաև տարածաշրջանային զարգացումները:
Անդրադարձել եմ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքներին և տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման արդյունքում ընձեռնվելիք տնտեսական հնարավորություններին։ Գործընթացը լիովին համահունչ է Հայաստանի կառավարության կողմից ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի տեսլականին:
Վերստին ընդգծեցի, որ Հայաստանի համար գերակայություն է տարածաշրջանում խաղաղության և փոխկապակցվածության ինստիտուցիոնալացումը՝ հիմնված ինքնիշխանության, իրավազորության, հավասարության և փոխադարձության հիմնարար սկզբունքների վրա։ Վստահ ենք, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատվող երկարատև խաղաղությունը և կայունությունը, ինչպես նաև տարածաշրջանում տրանսպորտային և հաղորդակցական ուղիների լիարժեք ապաշրջափակումը, այդ թվում՝ «TRIPP» նախագծի միջոցով, Հարավային Կովկասը կվերածեն արդյունավետ տարանցիկ և լոգիստիկ հանգույցի՝ նպաստելով նաև տարածաշրջանային ու գլոբալ փոխկապակցվածությանը։
Տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացումը Վրաստանին ևս հնարավորություն կընձեռի կապ հաստատել Պարսից ծոցի հետ, իսկ Գյումրի-Կարս երկաթուղու գործարկումը վրացական երկաթուղիների հետ կարող է դառնալ Եվրոպա-Կենտրոնական Ասիա կապուղիների կարևոր բաղկացուցիչ:
Հարատև խաղաղության, կայունության, անվտանգության, պետությունների և ժողովուրդների միջև համագործակցության ամրապնդումը, ապահովումը, բարեկեցիկ ապագայի կառուցումը միջազգային հանրության ընդհանուր պատասխանատվությունն է:
Ամփոփելով խոսքս՝ ուզում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ հայկական պատվիրակությանը ցուցաբերված ջերմ ընդունելության համար և վերահաստատել իմ՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության նախագահի հանձնառությունը, գործադրել ջանքեր Հայաստանի և Վրաստանի միջև համագործակցության հետագա ընդլայնման և խորացման ուղղությամբ»:

Opening of communications will enable Georgia to establish contact with the Persian Gulf. Khachaturian
President Vahagn Khachaturyan and President of Georgia Mikheil Kavelashvili summarized the results of their meetings in Tbilisi with statements for the media.
Statement by President Vahagn Khachaturyan:
"It is a great pleasure to be again in the hospitable land of brotherly Georgia. Once again, I am grateful for the warm hospitality shown to me and my delegation during the visit. I was glad to meet you again after our friendly and constructive meeting in Yerevan. Our meeting once again emphasizes the continued importance of strong, good-neighborly relations between the two countries.
Armenia-Georgia relations, rooted in centuries-old history, traditions, and mutual respect, are of particular importance to Armenia and the Armenian people. The frequency of high-level visits and bilateral contacts in recent times is clear evidence of the intensity of relations between Armenia and Georgia.
The close cooperation of our two states has brought us to a historic milestone, when we raised our collaboration to the level of a strategic partnership. Although it is no secret that our cooperation with Georgia has always been strategic, it has now been formalized at the official level.
Today, I had quite productive and meaningful discussions with my esteemed colleague. During our conversations with President Kavelashvili, we discussed bilateral multi-sectoral cooperation and future steps further to develop the strategic partnership between Armenia and Georgia.
Our discussions also focused on bilateral economic cooperation and a wide range of issues, including transport, tourism, energy, business, investment, culture, education, and youth.
I want to note that Armenia is actively preparing to host the 17th Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity ("COP17") and the 8th Summit of the European Political Community in 2026. We look forward to the Georgian side's participation.
In addition to discussing bilateral agenda issues with the President, we also discussed regional developments.
I have referred to the results of the trilateral meeting held in Washington on August 8 and to the economic opportunities that the unblocking of regional infrastructure will create. The process is entirely consistent with the vision of the "Crossroads of Peace" project presented by the Government of Armenia.
I have reiterated that the institutionalization of peace and connectivity in the region, grounded in the fundamental principles of sovereignty, jurisdiction, equality, and reciprocity, is a priority for Armenia. We are confident that the long-term peace and stability established between Armenia and Azerbaijan, as well as the complete unblocking of transport and communication routes in the region, including through the "TRIPP" project, will transform the South Caucasus into an effective transit and logistics hub, also contributing to regional and global connectivity.
The opening of regional communications will also provide Georgia with an opportunity to establish a connection with the Persian Gulf, and the operation of the Gyumri-Kars railway with Georgian railways can become an essential component of the Europe-Central Asia links.
Strengthening and ensuring lasting peace, stability, security, cooperation between states and peoples, and building a prosperous future are the typical responsibilities of the international community.
Summing up my speech, I want to thank you for the warm welcome extended to the Armenian delegation and to reaffirm my commitment, as the President of the Republic of Armenia, to expand further and deepen cooperation between Armenia and Georgia.