Լոնդոնը հետևում է ՀՀ կառավարության և Հայ Առաքելական եկեղեցու միջև զարգացումներին
«Միացյալ Թագավորությունը հետևում է Հայաստանում ստեղծված իրավիճակին, որը կապված է Հայաստանի կառավարության և Հայ Առաքելական եկեղեցու միջև». Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի օրեր առաջ տեղի ունեցած նիստում հայտարարել է Եվրոպայի և Հյուսիսային Ամերիկայի հարցերով պետնախարար Սթիվեն Դաութը։
Նա այս մասին անդրադարձել է՝ պատասխանելով Շոտլանդիայից ընտրված պատգամավոր Բրենդան Օ՛Հարայի հարցին։
Պետնախարարի խոսքով. «Մենք ակնկալում ենք, որ բոլոր գործողությունները կլինեն համապատասխան Հայաստանի Սահմանադրությանը և օրենսդրությանը, ապահովելով պատշաճ դատավարություն և արդարացի վերաբերմունք բոլորի համար: Ակնկալում ենք, որ դատական գործընթացները կլինեն բաց և անաչառ»։
Դաութին նաև նշել է, որ իրենց երկրի կառավարությունը «շարունակելու է վճռականորեն աջակցել կրոնի և համոզմունքի ազատության իրավունքների պաշտպանությանը և խթանմանը ամբողջ աշխարհում»:

«Соединённое Королевство следит за ситуацией, сложившейся в Армении, которая связана с отношениями между Правительством Армении и Армянской Апостольской церковью», — заявил министр по делам Европы и Северной Америки Стивен Доути на недавнем заседании парламента Соединённого Королевства.
Он коснулся этого вопроса, отвечая на запрос депутата, избранного от Шотландии, Брендана О’Хары.
По словам государственного министра: «Мы ожидаем, что все действия будут соответствовать Конституции и законодательству Армении, обеспечивая надлежащий судебный процесс и справедливое отношение ко всем. Ожидаем, что судебные процессы будут открытыми и беспристрастными».
Доути также отметил, что правительство его страны «продолжит решительно поддерживать защиту и продвижение прав на свободу религии и убеждений во всём мире».