Լոնդոնը հետևում է ՀՀ կառավարության և Հայ Առաքելական եկեղեցու միջև զարգացումներին
«Միացյալ Թագավորությունը հետևում է Հայաստանում ստեղծված իրավիճակին, որը կապված է Հայաստանի կառավարության և Հայ Առաքելական եկեղեցու միջև». Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի օրեր առաջ տեղի ունեցած նիստում հայտարարել է Եվրոպայի և Հյուսիսային Ամերիկայի հարցերով պետնախարար Սթիվեն Դաութը։
Նա այս մասին անդրադարձել է՝ պատասխանելով Շոտլանդիայից ընտրված պատգամավոր Բրենդան Օ՛Հարայի հարցին։
Պետնախարարի խոսքով. «Մենք ակնկալում ենք, որ բոլոր գործողությունները կլինեն համապատասխան Հայաստանի Սահմանադրությանը և օրենսդրությանը, ապահովելով պատշաճ դատավարություն և արդարացի վերաբերմունք բոլորի համար: Ակնկալում ենք, որ դատական գործընթացները կլինեն բաց և անաչառ»։
Դաութին նաև նշել է, որ իրենց երկրի կառավարությունը «շարունակելու է վճռականորեն աջակցել կրոնի և համոզմունքի ազատության իրավունքների պաշտպանությանը և խթանմանը ամբողջ աշխարհում»:

“The United Kingdom is following the situation in Armenia, which is related to the relationship between the Armenian government and the Armenian Apostolic Church,” Stephen Doughty, Minister of State for Europe and North America, said in a recent session of the United Kingdom Parliament.
He made the remarks in response to a question from Brendan O’Hara, a Scottish MP.
According to the Minister of State, “We expect all actions to be in accordance with the Constitution and laws of Armenia, ensuring due process and fair treatment for all. We expect the judicial proceedings to be open and impartial.”
Doughty also noted that his country’s government “will continue to strongly support the protection and promotion of the rights to freedom of religion or belief worldwide.”