«Հանուն հանրապետության» կուսակցության նախագահ Արման Բաբաջանյանը ԱԺ-ում անդրադարձել է մարտի 1-ի գործին։
«Այսօր արձանագրում ենք մեր երկրի իրավապահ համակարգի դատական վախճանը, քանի որ ՄԻԵԴ-ի սեպտեմբերի 18-ի որոշումը արձանագրում է 17 տարվա համատարած անգործությունը։ 17 տարի բոլորս խուսափել ենք պարզ ճմարտությունից՝ ասելու, որ ՀՀ-ն գնդակահարել է մեր քաղաքացիներին»,-ասել է Արման Բաբաջանյանը։
Ըստ նրա՝ ՄԻԵԴ-ը հաստատել է ոչ միայն կյանքի իրավունքի խախտումը, այլև՝ 17 տարի երկրում չի եղել արդյունավետ քննություն, պետությունը չի կատարել իր պարտքը՝ պարզելու՝ ով է սպանել։

For 17 years, we have all avoided the simple truth: Armenia has shot our citizens. Babajanyan
The chairman of the “For the Republic” party, Arman Babajanyan, addressed the March 1 case in the National Assembly.
“Today, we record the judicial end of our country’s law enforcement system, as the ECHR’s September 18 decision records 17 years of widespread inaction. For 17 years, we have all avoided the simple truth of saying that the Republic of Armenia shot our citizens,” said Arman Babajanyan.
According to him, the ECHR confirmed not only the violation of the right to life, but also that for 17 years there has been no effective investigation in the country, and the state has not fulfilled its duty to find out who killed them.