Նոյեմբերի 16-ին Վաղարշապատ խոշորացված համայնքում տեղի ունեցան ավագանու արտահերթ ընտրություններ, որոնց արդյունքում գերակշիռ ձայներով հաղթեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը՝ Արգիշտի Մեխակյանի գլխավորությամբ։
«Այն հանգամանքը, որ խախտումներ չեն արձանագրվել, թույլ է տալիս ասել, որ որոշ մասնակիցներ ասում են՝ վարչական ռեսուրսի կիրառում է եղել, ամեն դեպքում բոլորը հաշտ են արդյունքների հետ»,-Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Գագիկ Քամալյանը։
Նրա խոսքով, դրական միտումներ նկատվում են հատկապես այն առումով, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության ժամանակահատվածում տեղական և համապետական ընտրությունները չեն կեղծվում։
Ընդդիմադիրների մի մասը նշում է, որ ընտրությունները հնարավոր ազդեցություն կարող են ունենալ եկեղեցու վրա, սակայն, ըստ քաղաքագետի, էական ազդեցություն չի կարող ունենալ. «Չեմ կարծում, բայց այն հանգամանքը, որ Վաղարշապատում էր, որտեղ գտնվում է նաև կաթողիկոսի նստավայրը, և այդ միջավայրում եղել է քաղաքական հաղթանակ, դա շատ բանի մասին է խոսում»,-նշեց նա՝ ընդգծելով, որ տեղական ընտրությունների արդյունքները, ընդհանուր առմամբ, արտացոլում են քաղաքական գործընթացների բնականոն ընթացքը և չեն ազդում հանրային հարաբերությունների վրա։

On November 16, special elections for the council of elders were held in the enlarged community of Vagharshapat, resulting in the "Civil Contract" party, led by Argishti Mekhakyan, winning with an overwhelming majority of votes.
"The fact that no violations were recorded allows us to say that some participants say that an administrative resource was used; in any case, everyone is at peace with the results," political scientist Gagik Kamalyan said in an interview with Radar Armenia.
According to him, positive trends are observed, especially in the sense that local and national elections are not falsified during the term of Prime Minister Nikol Pashinyan.
Some oppositionists note that the elections may have a possible impact on the church, but, according to the political scientist, they cannot have a significant effect. "I don't think so, but the fact that it was in Vagharshapat, where the Catholicos' residence is also located, and that there was a political victory in that environment, speaks volumes," he noted, emphasizing that the results of local elections, in general, reflect the natural course of political processes and do not affect public relations.