Նոյեմբերի 14-ին Թբիլիսիում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապաուշվիլիի հետ։ Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Վրաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ, Հայաստան-Վրաստան բարեկամական խմբի՝ վրացական կողմից ղեկավար Գեորգի Վոլսկին, Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Նիկոլոզ Սամխառադզեն և բարեկամական խմբի անդամներ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Վրաստանի միջև երկկողմ գործընկերության զարգացման հարցեր՝ անդրադառնալով նաև այդ ուղղությամբ օրենսդիր մարմինների միջև առկա նախաձեռնություններին։ Երկուստեք ընդգծվել է միջխորհրդարանական կապերի շարունակական ամրապնդման կարևորությունը՝ ի շահ երկու ժողովուրդների միջև բարեկամության և ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող օրակարգերի առաջմղման։
Արարատ Միրզոյանը և Շալվա Պապաուշվիլին ընդգծել են Հայաստան-Վրաստան ռազմավարական գործընկերության հաստատման մասին հռչակագրի կարևորությունը՝ որպես թե՛ առկա համագործակցության արտահայտություն, թե՛ հետագա գործնական արդյունքների ապահովման կարևոր հիմք։
Անդրադառնալով 2025 թվականի օգոստոսին Վաշինգտոնում կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքներին՝ Արարատ Միրզոյանը վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությունն ու տրանսպորտային հաղորդակցությունների լիարժեք ապաշրջափակումը կնպաստեն տարածաշրջանի վերածմանն արդյունավետ տարանցիկ և լոգիստիկ հանգույցի։

The importance of the declaration on the establishment of the Armenia-Georgia strategic partnership was emphasized
On November 14, in Tbilisi, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with the Speaker of the Parliament of Georgia, Shalva Papaushvili. The meeting was also attended by the Deputy Speaker of the Parliament of Georgia, Giorgi Volski, Head of the Armenia-Georgia Friendship Group on the Georgian side; Nikoloz Samkharadze, Chairman of the Foreign Relations Committee; and members of the friendship group.
During the meeting, the interlocutors discussed issues related to developing a bilateral partnership between Armenia and Georgia, also touching upon existing initiatives between the legislative bodies in that direction. Both sides emphasized the importance of continuously strengthening inter-parliamentary ties for the benefit of friendship between the two peoples and the promotion of agendas of common interest.
Ararat Mirzoyan and Shalva Papaushvili emphasized the importance of the Declaration on the Establishment of the Armenia-Georgia Strategic Partnership, both as an expression of existing cooperation and as a crucial basis for achieving further practical results.
Referring to the results of the trilateral meeting held in Washington in August 2025, Ararat Mirzoyan expressed confidence that the peace established between Armenia and Azerbaijan, along with the complete unblocking of transport communications, will contribute to transforming the region into an effective transit and logistics hub.