Սա մի նախագիծ է, որ ձեռնտու է բոլորին. Նիկոլ Փաշինյան
Չի լինելու մեր տարածաշրջանում ուժ, որը հետաքրքրված կլինի տարածաշրջանի ապակայունացմամբ, որովհետև սա մի նախագիծ է, որը ձեռնտու է բոլորին, օգուտներ է բերում բոլորին,- հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով TRIPP ուղուն։
«Նույնիսկ «խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի ներկայացման ժամանակ մեծ հոռետեսություն կար, թե ինչպիսին կլինի նախագծի վերաբերյալ Վրաստանի, Իրանի ու ՌԴ դիրքավորումը։ Հենց օգոստոսի 8-ից հետո կարծիք հայտնեցի, որ ՌԴ-ն այդ նախագծի իրականացմամբ ամենահետաքրքրված կողմերից մեկն է, և իմ այս գնահատականը ընդունվեց հոռետեսությամբ։ Բայց մենք տեսանք, որ Ադրբեջանը վաշինգտոնյան համաձայնությունների արդյունքում ապաշրջափակված ՀՀ համար ադրբեջանական երկաթուղու առաջին շահառուն դարձավ ՌԴ-ն», ասել է նա։։
Ըստ վարչապետի՝ նախագիծը ձեռնտու է նաև Իրանի, Վրաստանի, Թուրքիայի, ԱՄՆ-ի, Կենտրոնական Ասիայի երկրների, Չինաստանի համար. «Սա տարօրինակ է հնչում, բայց այդպես ստացվել է»։
Ըստ վարչապետի, երբ քաղաքական խոսույթի շրջանակներում են քննարկում, շեշտադրումներ կան, թե որքանով ձեռնտու կլինի ուրիշներին, բայց գետնի վրա իրողությունները հաշվի առնելով տեսնում են՝ գործ ունեն կոնսենսուսային նախագծի հետ. «Կամ նախագծի, որը անխուսափելիորեն դառնալու է կոնսենսուսային»։

This is a project that benefits everyone. Nikol Pashinyan
There will be no force in our region that would be interested in destabilizing the region, because this is a project that benefits everyone, stated Prime Minister Nikol Pashinyan, referring to the TRIPP path.
"Even during the presentation of the "Crossroads of Peace" project, there was great pessimism about what the position of Georgia, Iran, and Russia would be on the project. It was after August 8 that I expressed the opinion that Russia is one of the parties most interested in implementing this project, and this assessment was received with skepticism. But we saw that as a result of the Washington agreements, Azerbaijan became the first beneficiary of the Azerbaijani railway for Armenia, which was unblocked," he said.
According to the Prime Minister, the project is also beneficial for Iran, Georgia, Turkey, the USA, Central Asian countries, and China. "This sounds strange, but that's how it turned out."
According to the Prime Minister, when discussing within the framework of political discourse, there is an emphasis on how beneficial it will be to others. Still, taking into account the realities on the ground, they see that they are dealing with a consensus project: "Or a project that will inevitably become consensus."