Ռազմավարական գործընկերությունը պետք է խորացնի երկրների կապերը. Միրզոյան
«Առանց կրկնելու իմ գործընկերոջ նշած ոլորտները, ես կկենտրոնանամ մեկ ոլորտի վրա, որը մեծ նշանակություն ունի և պահանջում է ավելի մեծ ուշադրություն՝ կապակցվածությունը։ Երբ ես խոսում եմ կապակցվածության մասին, նկատի ունեմ ինչպես մակրո, այնպես էլ՝ միկրո մակարդակները. տարածաշրջանում Հայաստանի և Վրաստանի միջև ճանապարհների բացում, տնտեսական կապեր, մարդկանց միջև կապեր, համագործակցություն բիզնեսում և այլ ոլորտներում։ Այս կապակցվածությունը խիստ անհրաժեշտ է և մեծ նշանակություն ունի մեր քաղաքացիների բարեկեցության համար», - հայտարարել է Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի յուրաքանչյուր երկիր և ամբողջ տարածաշրջանը, որն ունի մեծ ներուժ, պետք է կապակցված լինի միմյանց հետ և ամրապնդի կապերը այլ տարածաշրջանների հետ։
«Այս համատեքստում «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը նոր չէ։ ՀՀ վարչապետը այս նախագիծը ներկայացրեց Վրաստանում։ Մենք կարծում ենք, որ ԱՄՆ նախագահի մասնակցությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությունը կնպաստի տարածաշրջանի զարգացմանը։ Մեր տարածաշրջանը կարող է իսկապես դառնալ խաչմերուկ։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը, որը հիմնված է Հայաստանում «Թրամփի երթուղու», միջազգային զարգացման ծրագրի, տարածքային ամբողջականության և տարբեր սկզբունքների վրա, մեզ բազմաթիվ հնարավորություններ է տալիս առաջընթացի համար, և, ի վերջո, խաղաղություն կհաստատվի», - ասել է Արարատ Միրզոյանը։

"Without repeating the areas mentioned by my colleague, I will focus on one area that is of great importance and requires greater attention: connectivity. When I discuss connectivity, I refer to both the macro and micro levels: opening roads between Armenia and Georgia in the region, economic ties, people-to-people connections, and cooperation in business and other areas. This connectivity is essential and of great importance for the well-being of our citizens," Mirzoyan stated.
According to him, each country in the South Caucasus region, as well as the entire region, which has great potential, should be connected and strengthen ties with other areas.
"In this context, the 'Crossroads of Peace' project is not new. The Prime Minister of Armenia presented this project in Georgia. We believe that the peace established between Armenia and Azerbaijan, with the participation of the US President, will contribute to the region's development. Our region can truly become a crossroads. "The unblocking of infrastructure between Armenia and Azerbaijan, based on the 'Trump route' in Armenia, the international development program, territorial integrity, and various principles, gives us many opportunities for progress, and, ultimately, peace will be established," said Ararat Mirzoyan.