Հայաստանը պետք է կտրվի Ռուսաստանից և դուրս գա ԵԱՏՄ-ից. Մեհրաբյան
Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայությունից հայտնել են, որ Հայաստանը ԵՄ-ի գումարների հաշվին ցանկանում է հրաժարվել ռուսական հացահատիկից՝ հօգուտ Ուկրաինայի:
«Այս հայտարարությունը պարունակում է «հանկարծ բան չանեք» մեսիջը։ Բայց շատ լավ տարբերակ է առաջարկված, և ես ուրախ կլինեի, որ դա տեղի ունենար»,-Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց «Հանուն հանրապետության» կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Մեհրաբյանը՝ հավելելով՝ Հայաստանը պետք է ոչ միայն թողնի, այլև այլ ապրանքային պոզիցիաներում գնա նման քայլերի.
«Կտրվի Ռուսաստանից և դուրս գա ԵԱՏՄ-ից, քանի որ առևտուրը, իհարկե, բոլոր պետություններին բնորոշ գործունեություն է, բայց Ռուսաստանի կողմից առևտուրը Հայաստանի հետ գործիքավորվում է և վերածվում Հայաստանի դեմ քաղաքական ճնշումների լծակի»,-նշեց Ռուբեն Մեհրաբյանը։ Ըստ նրա՝ Հայաստանը պետք է դրա տակից դուրս գա, որն ունի գին, և պետք է եվրոպացիների հետ համատեղ մտածեն՝ ինչպես անել, որ այդ գինը վճարվի։
«Նույնը անում է Ռուսաստանը՝ գազի հետ կապված, Եվրոպայի հետ, և Եվրոպան ևս հասկացավ, որ դա գին ունի՝ միայն էժանությունը չէ, գնաց այդ քայլերին։ Նույն քայլերը սպասվում են Հայաստանին՝ անկախ նրանից, թե մենք Մոսկվայից ինչ «ոռնոցներ» ենք լսում կամ լսել»,-հավելեց նա։
Անդրադառնալով ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովի հայտարարությանը, թե Կրեմլը հույս ունի շարունակել երկկողմ համագործակցությունը Հայաստանի հետ, ըստ Մեհրաբյանի՝ դա ռուսական մանր քրեականին բնորոշ վարք է, որը ռուսական սլենգով կոչվում է «ռազվոդկա», երբ 2-ով կանգնում են, իրար իբր հակասող բան են ասում։
«Բայց 2-ն էլ նույն գլխի 2 ականջների տրամաբանությամբ է գործում։ Դա մեզ ընդհանրապես չպետք է տպավորի, Հայաստանը պետք է վաղ թե ուշ գնա այդ քայլին»,-պարզաբանեց նա։

Armenia should secede from Russia and withdraw from the EAEU. Mehrabyan
The Russian Foreign Intelligence Service reported that Armenia wants to give up Russian grain at the expense of EU funds in favor of Ukraine.
"This statement contains the message "don't do anything suddenly". But a perfect option is proposed, and I would be happy if it happened," Ruben Mehrabyan, vice-chairman of the "For the Republic" party, said in an interview with Radar Armenia, adding that Armenia should not only leave, but also take similar steps in other commodity positions.
"It will break away from Russia and leave the EAEU, because trade, of course, is an activity typical of all states, but Russia's trade with Armenia is being instrumentalized and turned into a lever of political pressure against Armenia," Ruben Mehrabyan noted. According to him, Armenia must extricate itself from the situation, which comes at a price, and it must work together with the Europeans to ensure that the cost is paid.
"Russia is doing the same thing with gas, with Europe, and Europe also understood that it has a price, not just cheapness, and took those steps. The same steps are expected of Armenia, regardless of what "howls" we hear or have heard from Moscow," he added.
Referring to the statement of the press secretary of the Russian president, Dmitry Peskov, that the Kremlin hopes to continue bilateral cooperation with Armenia, according to Mehrabyan, this is typical behavior of Russian petty criminals, which in Russian slang is called "razvodka", when two people stand together and say something that allegedly contradicts each other.
"But both of them act according to the logic of two ears on the same head. That should not impress us at all; Armenia must take that step sooner or later," he clarified.