ՀՀ-ն և ԵՄ-ն պատրաստվում են ստորագրել համագործակցության նոր օրակարգ
Նոյեմբերի 11-ին Կոպենհագենում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Դանիայի Եվրոպական հարցերով նախարար Մարի Բյեռի հետ։ Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հարցեր՝ ընդգծելով այդ գործընկերությունը որակապես նոր հարթություն տեղափոխող՝ առաջիկայում ստորագրվելիք նոր օրակարգի կարևորությունը։
Անդրադարձ է կատարվել վերջին շրջանում մի շարք ուղղություններով արձանագրված ձեռքբերումներին և առաջիկա անելիքներին, այդ թվում՝ վիզաների ազատականացման ուղղությամբ։ Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ ՀՀ-ԵՄ գործընկերության զարգացումը համահունչ է ՀՀ քաղաքացիների ձգտումներին, որոնք արտահայտվեցին նաև այս տարի ընդունված՝ ԵՄ-ին ՀՀ անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրենքում։
Արարատ Միրզոյանը և Մարի Բյեռը մտքեր են փոխանակել ժողովրդավարական զարգացման ճանապարհին հանդիպող մարտահրավերի և դրանց հաղթահարման հարցում լավագույն փորձի փոխանակման հնարավորությունների շուրջ։ Այս համատեքստում կարևորվել է ԵՄ շարունակական աջակցությունը ՀՀ դիմակայունությանը, այդ թվում՝ հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարում։
Նախարարները քննարկել են նաև Հայաստանի և Դանիայի միջև երկկողմ ոլորտային համագործակցության զարգացման հարցեր՝ ներառյալ էներգետիկայի, տրանսպորտի, առևտրի դիվերսիֆիկայի ուղղություններով։ Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել  2026թ. մայիսի 4-ին Երևանում կայանալիք ԵՔՀ գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներում փոխգործակցության հարցերի։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է  օգոստոսի 8-ի Խաղաղության գագաթաժողովի արդյունքներով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության պայմաններում տարածաշրջանում և դրանից անդին տնտեսական փոխգործակցության զարգացման նոր հնարավորությունները։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել է ՀՀ կառավարարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանն ու դրա անբաժանելի մաս կազմող՝ «TRIPP ուղի» նախագծին, որի կյանքի կոչումը լիովին համահունչ է ԵՄ «Համաշխարհային դարպաս» ծրագրին։

Armenia and the EU are preparing to sign a new cooperation agenda
On November 11, in Copenhagen, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Danish Minister for European Affairs Marie Bjerre. The interlocutors discussed issues of deepening the RA-EU partnership, emphasizing the importance of the new agenda to be signed in the near future, which will take this partnership to a qualitatively new level.
They touched upon the recent achievements recorded in several areas and the upcoming tasks, including visa liberalization. Minister Mirzoyan noted that the development of the RA-EU partnership aligns with the aspirations of RA citizens, as expressed in the law on the launch of the RA's accession process to the EU, adopted this year.
Ararat Mirzoyan and Marie Bjerre exchanged views on the challenges encountered on the path of democratic development and the opportunities for exchanging best practices in overcoming them. In this context, the importance of the EU's continued support for the RA's resilience, including its efforts in combating hybrid threats, was emphasized.
The ministers also discussed developing bilateral sectoral cooperation between Armenia and Denmark, including areas such as energy, transport, and trade diversification. The meeting discussed issues of cooperation in the preparatory work for the Yerevan Summit, scheduled to take place in Yerevan on May 4, 2026.
Ararat Mirzoyan presented new opportunities for the development of economic cooperation in the region and beyond, in the context of the peace established between Armenia and Azerbaijan as a result of the August 8 Peace Summit. In this context, they discussed the RA Government's "Crossroads of Peace" initiative and its integral part, the "TRIPP Path" project, which is entirely consistent with the EU's "Global Gateway" program.