Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեսանյութ է հրապարակել՝ նշելով․
Շատ քաղաքացիներ հարց են տալիս՝ ինչպես ենք պատրաստվում կառավարել մեր երկրի անվտանգային սպառնալիքները, մանավանդ որ խաղաղության հայտարարությունների արանքում հնչում են հայտարարություններ, որոնք չեն բխում հաստատված խաղաղության տրամաբանությունից։
Իմ պատասխանն այս հարցին էլի նույնն է՝ լեգիտիմություն։
Լեգիտիմիությունը մեր միջազգայնորեն ճանաչված՝ 29 743 քառակուսի/կմ ՀՀ ինքնաիշխան տարածքի վրա հիմնված քաղաքականությունների վարումն է։ Այդ լեգիտիմությունը մեզ թույլ է տալու երկու բան։ Առաջինը, որ մենք ի տարբերություն նախկինի՝ որևէ սահմանափակում չունենանք աշխարհի որևէ գործըներոջ հետ՝ ռազմատեխնիկական համագործակցություն սահմանելու, ձենզք զինամթերք ձեռք բերելու՝ ըստ անհրաժեշտության։ Դա գործնականում տեղի է ունեցել, մեր Իրական Հայաստանի գաղափարախոսության շնորհիվ երկրները հերթով մեզ հետ սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի շուրջ համագործակցության սահմանափակումները հանում են։
Այս ամեն ինչը պատերազմի համար չի պետք, խաղաղության համար է պետք։ Մեր բոլոր դիրքորոշումների, քաղաքականությունների հիմնվելը մեր ինքնիշխան ու լեգիտիմ իրավունքների վրա ուրիշներին սահմանափակում է բոլոր դեպքերում, և մեր հնարավորությունները մեծացնում է բոլոր դեպքերում։
Լեգիտիմությունն է առանցքային գործոնը, որը պետք է ապահովի մեր անվտանգությունը, տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը երկարաժամկետ կտրվածքով։
Լեգիտիմության հիմքի վրա մենք կարող ենք զարգացնել մեր բանակը, ձեռք բերել սպառազինություն, ռազմական տեխնիկա, իրականացնել բարեփոխումներ միջազգային գործընկերների հետ, ինչը և անում ենք։

How will we ensure our security? Pashinyan (VIDEO)
Many citizens are asking how we will manage the security threats to our country, especially since statements of peace are being made that do not align with the established logic of peace.
My answer to this question is the same: legitimacy.
Legitimacy is based on the conduct of policies within our internationally recognized, 29,743 square kilometer sovereign territory of the Republic of Armenia. This legitimacy will allow us to do two things. First, unlike before, we will not have any restrictions on establishing military-technical cooperation with any partner worldwide, nor on acquiring heavy weapons as needed. This has happened in practice, thanks to our ideology of Real Armenia, as countries one by one lift restrictions on cooperation with us on armaments and military equipment.
All this is not needed for war; it is necessary for peace. Basing all our positions and policies on our sovereign and legitimate rights limits others in all cases and increases our capabilities in all cases.
Legitimacy is a key factor that must be ensured to ensure our long-term security, territorial integrity, and sovereignty.
Based on legitimacy, we can develop our army, acquire weapons and military equipment, and implement reforms in collaboration with international partners, which is what we are doing.