Բարձր ենք գնահատում Սաուդյան Արաբիայի՝ խաղաղությանն աջակցող դիրքորոշումը. Միրզոյան
Նոյեմբերի 7-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստան-Սաուդյան Արաբիա բարեկամական խմբի պատվիրակությանը, որը գլխավորում էր խմբի ղեկավար Ալի բին Մուհամմադ Ալ-Շահրանին։
Նախարար Միրզոյանն իր խոսքում նշել է. «Ուղիղ երկու տարի առաջ 2023 թվականի նոյեմբերին էր, երբ մենք դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեցինք Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության հետ, և դա զուտ ֆորմալ հարաբերությունների հաստատում չէր. մենք հիմք դրեցինք ջերմ հարաբերությունների»: Ողջունելով այցը՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է համագործակցության ներուժի առավելագույն իրագործումը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ուղղություններով:
Ալի բին Մուհամմադ Ալ-Շահրանին շնորհակալություն է հայտնել Սաուդյան Արաբիայից Հայաստան այս առաջին պաշտոնական այցի ընթացքում ցուցաբերած ջերմ հյուրընկալության համար՝ վստահություն հայտնելով, որ այն իր ներդրումը կունենա երկու երկրների միջև համագործակցության և բարեկամության զարգացման գործում:
Զրուցակիցներն ընդգծել են կոնկրետ ծրագրերի իրականացման հարցում երկուստեք առկա հետաքրքրությունն, այդ թվում՝ մարդկանց միջև շփումների ու զբոսաշրջության, գործարար կապերի խթանման, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և այլ ոլորտներում։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ: Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ հայկական կողմը բարձր է գնահատում Սաուդյան Արաբիայի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությանն աջակցող դիրքորոշումը:

We highly appreciate Saudi Arabia's stance in support of peace. Mirzoyan
On November 7, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan received the delegation of the Armenia-Saudi Arabia Friendship Group, led by its head, Ali bin Muhammad Al-Shahrani.
Minister Mirzoyan noted in his speech: "It was exactly two years ago, in November 2023, when we established diplomatic relations with the Kingdom of Saudi Arabia, and this was not just the establishment of formal relations. We laid the foundation for warm relations." Welcoming the visit, Minister Mirzoyan emphasized that Armenia attaches great importance to the maximum realization of the potential of cooperation in all areas of mutual interest.
Ali bin Muhammad Al-Shahrani thanked Saudi Arabia for the warm hospitality shown to Armenia during this first official visit, expressing confidence that it will contribute to the development of cooperation and friendship between the two countries.
The interlocutors emphasized the mutual interest in implementing specific programs, including those in the areas of people-to-people contacts, tourism, business promotion, information technology, and other relevant fields.
The meeting exchanged views on regional developments. Minister Mirzoyan noted that the Armenian side highly appreciates Saudi Arabia's position in supporting the peace established between Armenia and Azerbaijan.