44-օրյա պատերազմի դադարեցումից հինգ տարի անց
Հինգ տարի առաջ՝ 2020-ի նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև ստորագրված եռակողմ հայտարարությամբ ավարտվեցին ռազմական գործողությունները ԼՂ-ում, դադարեցվեց 44-օրյա պատերազմը։ Մեկ օր առաջ արդեն Ադրբեջանի ուժերը գրավել էին Շուշին և սպառնում էին հասնել Ստեփանակերտին։ Պատերազմը դադարեց միայն այն ժամանակ, երբ Շուշիի անկումից հետո ստորագրվեց եռակողմ փաստաթուղթը։
Նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրով նախատեսվում էր դադարեցնել ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ տարածքում, տեղակայել ռուսական խաղաղապահ զորախումբ և վերադարձնել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած շրջանները։
Հինգ տարի անց, սակայն, Լեռնային Ղարաբաղը փաստացի հայաթափվել է, իսկ ռուս խաղաղապահները 2023 թվականի դեկտեմբերից դուրս են եկել տարածաշրջանից։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը պատերազմից հինգ տարի անց ըստ էության նշանակալի քայլեր են արել հաշտության ու խաղաղության հասնելու համար։
Մարտին հայտարարվեց խաղաղության համաձայնագրի տեքստի վերջնական համաձայնեցման մասին, ապա արդեն օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրվեց փաստաթուղթը՝ ըստ էության փաստացի խաղաղություն հաստատելով երկու երկրների մեջ։

Five years after the end of the 44-day war
Today marks the 5th anniversary of the end of the 44-day war and the signing of the trilateral declaration.
Five years ago, on November 9, 2020, the trilateral declaration signed between Armenia, Azerbaijan, and Russia ended hostilities in Nagorno-Karabakh and stopped the 44-day war. A day earlier, Azerbaijani forces had already captured Shushi and were threatening to reach Stepanakert. The war stopped only when the trilateral document was signed after the fall of Shushi.
The November 9 agreement envisaged a cessation of hostilities in the entire territory of Nagorno-Karabakh, the deployment of a Russian peacekeeping contingent, and the return of the regions that had passed under Azerbaijani control.
Five years later, however, Nagorno-Karabakh has been de facto depopulated, and Russian peacekeepers have been out of the region since December 2023.
Five years after the war, Armenia and Azerbaijan have made significant steps towards reconciliation and peace.
In March, the final agreement on the text of the peace agreement was announced. Then, on August 8, the document was initialed in Washington, effectively establishing a de facto peace between the two countries.