Հունգարիայում Հայաստանն ընկալվում է որպես բարեկամ երկիր
Աշխատանքային այցով Դոհայում գտնվող նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ՄԱԿ-ի սոցիալական զարգացման հարցերով երկրորդ համաժողովի շրջանակներում, հանդիպել է Հունգարիայի նախագահ Տամաս Սուլյոկի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Հունգարիայի միջև հարաբերությունների սերտացման հնարավոր ուղիները։ Կողմերը կարևորել են ավիափոխադրումների և դեղագործական ոլորտներում ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը՝ ընդգծելով հատկապես տնտեսական ոլորտում կապերի ընդլայնման անհրաժեշտությունը։
Նախագահները նաև առանձնացրել են Հունգարիայի հայ համայնքի կարևոր դերը երկու երկրների հարաբերությունների ամրապնդման գործում։ Տամաս Սուլյոկը նշել է, որ շնորհիվ հայ համայնքի ակտիվ գործունեության՝ Հունգարիայում Հայաստանն ընկալվում է որպես բարեկամ երկիր։
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը բարձր է գնահատել ինչպես հունգարահայերի, այնպես էլ ընդհանրապես ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ Հունգարիայի իշխանությունների որդեգրած հարգալից և ներառական քաղաքականությունը։
Երկուստեք կարևորվել է բարձրաստիճան փոխայցելությունների և հանդիպումների շարունակականությունը, որոնք նոր խթան են հաղորդում գործարար շրջանակների համագործակցության ակտիվացմանը և երկու ժողովուրդների փոխադարձ ճանաչողության խորացմանը։

Armenia is perceived as a friendly country in Hungary
President Vahagn Khachaturyan, who is on a working visit to Doha within the framework of the Second UN Conference on Social Development, met with Hungarian President Tamas Sulyok.
During the meeting, possible ways to strengthen relations between Armenia and Hungary were discussed. The parties highlighted the practical cooperation established in the air transportation and pharmaceutical sectors, emphasizing the need to expand ties in the economic sphere in particular.
The presidents also highlighted the critical role of the Armenian community in Hungary in strengthening relations between the two countries. Tamas Sulyok noted that thanks to the active activities of the Armenian community, Armenia is perceived as a friendly country in Hungary.
President Vahagn Khachaturyan highly appreciated the respectful and inclusive policy adopted by the Hungarian authorities towards both Hungarian-Armenians and national minorities in general.
Both sides emphasized the continuity of high-level mutual visits and meetings, which provide a new impetus to the activation of cooperation between business circles and the deepening of mutual understanding between the two peoples.