Ելիսեյան պալատում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ֆրանսիա ռազմավարական բնույթի հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել տնտեսության, ենթակառուցվածքների և այլ ոլորտներում համագործակցությանը վերաբերող թեմաների: Նիկոլ Փաշինյանը և Էմանուել Մակրոնը ևս մեկ անգամ ընդգծել են, որ երկկողմ փոխգործակցությունը ունի ռազմավարական նշանակություն ու պատրաստակամություն հայտնել շարունակելու հետևողական քայլերն այդ ուղղությամբ:
Հաջորդիվ քննարկվել են տարածաշրջանային նշանակության հարցրեր: Ֆրանսիայի նախագահը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատման առիթով և շեշտել Ֆրանսիայի անվերապահ աջակցությունը Հայաստանի տարածքային ինքնիշխանությանն ու խաղաղության ամրապնդմանը:
Մտքեր են փոխանակվել TRIPP նախագծի և տարածաշրջանում հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի շուրջ: Այդ համատեքստում, վարչապետն անդրադարձել է իրականացվող աշխատանքների ընթացքին:
Նիկոլ Փաշինյանը և Էմանուել Մակրոնը քննարկել են նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության հետագա զարգացմանն առնչվող հարցեր: Կողմերը կարևորել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգով հարաբերությունների հետևողական ընդլայնումը:

The meeting between the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, and the President of the Republic of France, Emmanuel Macron, took place at the Élysée Palace.
The interlocutors discussed several issues on the agenda of Armenia-France strategic relations. In particular, they discussed economic cooperation, infrastructure, and related areas. Nikol Pashinyan and Emmanuel Macron once again emphasized that bilateral cooperation is of strategic importance and expressed their willingness to continue consistent steps in that direction.
Next, issues of regional importance were discussed. The French President once again congratulated Armenia on the establishment of peace with Azerbaijan and emphasized France's unconditional support for Armenia's territorial sovereignty and the strengthening of peace.
They exchanged views on the TRIPP project and the steps being taken to unblock communication routes in the region. In this context, the Prime Minister touched upon the progress of the work being carried out.
Nikol Pashinyan and Emmanuel Macron also discussed issues related to the further development of Armenia-European Union cooperation. The parties emphasized the importance of consistently expanding relations with a new agenda for the Armenia-EU partnership.