«Եվրանեսթ»-ի անդամները ողջունել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի անդամներին։ Վարչապետը ողջունել է նրանց այցը Հայաստան և «Եվրանեսթ» Խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նիստի անցկացումը Երևանում։ Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ նիստը կանցնի արդյունավետ և կարևորել միջխորհրդարանական ակտիվ երկխոսությունն ու համագործակցությունը։
Հաջորդիվ վարչապետն անդրադարձել է Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու խորացմանը։ Երկրի ղեկավարը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը հետևողականորեն շարունակում է ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջմղումը ԵՄ օժանդակությամբ, այդ թվում՝ տարբեր ոլորտներում եվրոպական ստանդարտները ներդնելու նպատակով։ Այս առումով, վարչապետը կարևորել է ԵՄ-ի կողմից ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ տեխնիկական ու փորձագիտական աջակցության շարունակականությունը։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է խաղաղության հաստատման փաստը և նշել, որ ներկայումս ձևավորվել է բարենպաստ մթնոլորտ՝ երկխոսությունը և քննարկումներն արդյունավետ շարունակելու համար։
«Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի անդամները ողջունել են ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման և ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները խորացնելու ուղղությամբ Հայաստանի քայլերը՝ նշելով, որ խորհրդարանական ձևաչափով ևս հայաստանյան գործընկերների հետ ունեն սերտ համագործակցություն։ Միաժամանակ, նրանք ողջունել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատումն ու հույս հայտնել, որ այն կնպաստի տարածաշրջանում կայունության ապահովմանն ու համագործակցության խթանմանը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին, սահմանազատման գործընթացին և այլ թեմաների։

Euronest members welcome the establishment of peace between Armenia and Azerbaijan
Prime Minister Nikol Pashinyan received the members of the Bureau of the Euronest Parliamentary Assembly. The Prime Minister welcomed their visit to Armenia and the holding of the 12th plenary session of the Euronest Parliamentary Assembly in Yerevan. Nikol Pashinyan expressed hope that the session would be productive and highlighted the importance of active inter-parliamentary dialogue and cooperation.
The Prime Minister then touched upon the further development and deepening of Armenia-European Union relations. The Head of State noted that the Armenian Government consistently promotes democratic reforms with the assistance of the EU, including the introduction of European standards across various sectors. In this regard, the Prime Minister highlighted the continued financial, technical, and expert support from the EU.
The process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan was touched upon. Nikol Pashinyan emphasized the need to establish peace and noted that a favorable atmosphere has currently been created for the effective continuation of dialogue and discussions.
The members of the Bureau of the Euronest Parliamentary Assembly welcomed Armenia’s steps towards implementing democratic reforms and deepening relations with the EU, noting that they also have close cooperation with Armenian partners in the parliamentary format. At the same time, they welcomed the establishment of peace between Armenia and Azerbaijan and expressed hope that it would contribute to ensuring stability in the region and promoting cooperation.
They also touched on the steps being taken to unblock regional communication routes, the demarcation process, and other topics.